Kodėl negalime valgyti vieno ir to pačio maisto?
Noras valgyti saldų, sūrų ar aštrų maistą atspindi tai, jog trokštame įvairovės, kad ir kaip keistai tai skambėtų. Žmogų labiau vilioja tas maistas, kuris pasižymi tam tikru juslinių pojūčių deriniu. Maisto pramonės ekspertai tokius derinius vadina „puokštėmis“. Pavyzdžiui, šokolado, pipirų ar kavos skoniai yra penkių pagrindinių skonių ir juos lydinčių uoslės bei lytėjimo pojūčių deriniai, rašoma „Marie Claire“.
Skonio pojūtis, kaip ir uoslė, priklauso cheminiams jautrumo tipams. Žmogus gali atskirti penkis pagrindinius skonio pojūčius: rūgštų, saldų, kartų, sūrų ir umami („mėsišką“). Kai kurie mokslininkai dar išskiria „vandens“ skonį.
Kaip stresas daro įtaką mūsų skoniui?
Psichoemocinis stresas suaktyvina simpatikoadrenalinę sistemą ir padidina greitų energijos šaltinių, pavyzdžiui, gliukozės, poreikį. Tai iš dalies paaiškina potraukį saldumynams. Valgant saldų ir riebų maistą, stimuliuojamos ne tik smegenų sritys, susijusios su alkiu bei troškuliu, bet ir malonumo centrai. Štai kodėl valgydami ledus visuomet jaučiamės laimingesni.
Skoniai ir emocijos – kaip jie susiję?
Tarp skonio ir emocijų egzistuoja stiprus ryšys, kurį greičiausiai lemia pagumburio ir limbinės sistemos ryšiai. Saldumas sukelia malonius jausmus, o kartumas yra nemalonus net vaikams. Skonio pojūčiai daro įtaką žmogaus emociniam fonui ir gerovei.
Skoniniai troškimai ir organizmo sutrikimai – kas apie juos žinoma?
Būna periodų, kai norime ko nors konkretaus: riešutų, šokolado, daržovių, vaisių ir pan. Tačiau kai tik pradedame tenkinti savo skonio receptorius, pastebime, kad laikui bėgant jau nebenorime to, ko troškome anksčiau. Tai reiškia, kad organizmas pasisotino reikalingais elementais ir jam jų tiek daug nebereikia.
Būna atvejų, kai žmogus pajunta norą suvalgyti ką nors nevalgomo, pavyzdžiui, kreidos. Jei taip atsitinka, turėtumėte kreiptis į specialistą, kuris jus ištirs ir išsiaiškins, kas sukelia tokį potraukį. Kartais toks potraukis kyla dėl anemijos ar geležies trūkumo. Tokiais atvejais nesikliaukite įprasta praktika – jei stipriai pasikeitė jūsų skonio pomėgiai, geriausia individualiai pasikonsultuoti su specialistu.