Pasak dr. P. Martusevičės, augaliniai gėrimai iš grūdų, sėklų ar riešutų yra dažnai vadinami pieno pakaitalais, alternatyvomis – jų skonis ir tekstūra yra panašūs į pieno. Tačiau iš tikrųjų tokių gėrimų maistinė sudėtis yra skirtinga: pavyzdžiui, kalcio augaliniuose gėrimuose paprastai nerasite tiek daug, kiek piene. Kita vertus, augalinius gėrimus galima praturtinti įvairiais vitaminais ir kitomis naudingomis medžiagomis, kurių piene ar kituose gėrimuose yra mažiau arba visai nėra.
Naudingas medžiagas iš augalų tokiems gėrimams išgauti padeda fermentai, kurie įvairiuose augaluose yra skirtingi. Disertacijos tyrimui dr. P. Martusevičė pasirinko grikius ir avižas – šie augalai turi unikalių mikrokomponentų, kuriuos galima išgauti gaminant sveikatai naudingą gėrimą.
„Avižos ir grikiai savyje turi prebiotikų – angliavandenių ir cukrų, kurie yra maistas mūsų gerosioms organizmo bakterijoms, padedančioms užkirsti kelią širdies kraujagyslių ligoms, nutukimui. Tad vystant technologiją atsižvelgiau, kad gėrimas turėtų komponentų, kurie padidina gerųjų bakterijų augimą“, – paaiškina funkcinio maisto mokslininkė.
Svarbu ne tik patys ingredientai
Dalindamasi bendrais patarimais, kaip atskirti geros kokybės augalinį gėrimą nuo prastesnio, specialistė tikina, jog pirmiausia reikia atkreipti dėmesį ne tik į pačius ingredientus, vengiant konservantų ir papildomo cukraus, bet ir jų kiekį.
Jos teigimu, kokybiškas augalinis gėrimas turi būti ir praturtintas vitaminais – tačiau reikia turėti omenyje, kad tam tikras naudingas medžiagas geriau gauti ne iš augalinių gėrimų.
Avižų gėrimai – išpopuliarėję, bet tyrimų trūksta
Dr. Paulinos Martusevičės disertacija „Avižų ir grikių fermentinė ekstrakcija produktų kūrimui ir funkcionalumui“ buvo įvertinta pirmąja vieta Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslo populiarinimo darbų konkurse „Doktorantų tyrimai 2022: įdomusis mokslas“. Rengiant disertaciją VDU ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre, mokslininkę nustebino didžiulė mokslinių tyrimų, skirtų maistui, gausa.
„Maistas tikrai gali būti rimta prevencinė priemonė prieš įvairias ligas, būdas pagreitinti gijimo, atsistatymo procesus arba net sinergiškai veikti kartu su vaistais. Jau ir viešojoje erdvėje daugėja informacijos, maisto mokslininkai, gydytojai dietologai pradeda apie tai kalbėti viešai – tai džiugina. Man pačiai, kaip laimėtojai jaunųjų mokslininkų konkurse, tai yra didžiulė paskata ir toliau tyrinėti maistą“.
Anot dr. P. Martusevičės, renkantis disertacijos temą prieš penkerius metus avižų gėrimai buvo sparčiai auganti rinka, o šiandien šie gėrimai išties yra išpopuliarėję, nors mokslinių tyrimų apie juos vis dar trūksta. Rinkdamasi kitą grūdinę žaliavą, su kuria būtų lyginamas avižų gėrimas, VDU Botanikos sodo darbuotoja nusprendė tirti lietuviams artimus grikius.
Išanalizavo grandinę „Nuo ūkio iki stalo“
Disertacijos tyrimas parodė, jog sukurtas gėrimas, kuris papildomai fermentuotas su pieno rūgšties bakterijomis, pasižymi antimikrobiniu aktyvumu – kitaip tariant, jis yra palankus sveikatai.
Fermentuotas avižų gėrimas pasižymėjo antimikrobiškumu prieš vieno tipo patogenines bakterijas, o fermentuotas grikių gėrimas – prieš kito tipo. Pasak mokslininkės, tokie tyrimai įrodo, kokią svarbą mūsų maisto pasirinkimuose turi įvairovė.
Be jau minėtų prebiotikų, padedančių auginti gerąsias bakterijas organizme, naujasis gėrimas buvo praturtintas ir antioksidacinėmis savybėmis. Antioksidantai padeda sumažinti kenksmingų nestabilių molekulių, vadinamų laisvaisiais radikalais, poveikį ir taip išvengti daugybės ligų. Savo tyrime dr. P. Martusevičė taip pat ištyrė ir šio gėrimo virškinamumą – kokio tipo angliavandeniai nukeliaus iki žarnyno, kur yra didžioji dalis bakterijų.
Nustebino didelis susidomėjimas
Tiek avižų, tiek grikių gėrimo skonis – saldus. Saldumą jam suteikia ne tik cukrus, bet ir specifinės molekulės, savo galuose turinčios tokias struktūras, kurios reaguodamos su burnoje esančiais receptoriais sukelia saldumo pojūtį.
„Avižų gėrimo tekstūra yra šiek tiek kremiška dėl beta-gliukanų, o grikių gėrimas yra skystesnis, tačiau randami oligosacharidai, kurie išlieka nepakitę viso virškinimo metu. Avižų gėrimo spalva pieniška, šviesiai ruda; grikių – tamsesnė, nes pasirinktos termiškai apdorotos grikių kruopos. Kaitinimo metu susidaro „karameliniai“ junginiai, kurie suteikia gėrimui rudesnę spalvą“, – paaiškina dr. P. Martusevičė.
„Porą metų, kai buvo pandemija ir buvome savuose burbuluose, galvojau : „Kam aš čia kuriu ir darau visokius tyrimus“... Tai buvo labai įkvepiantis potyris, kuris paskatino eiti pirmyn ir nesustoti. Ne mažiau nustebino mūsų Lietuvos nacionalinė konferencija, kurioje taip pat gavau palaikymo. Nemeluosiu, tikrai daug momentų buvo, kai labai abejojau savimi ir savo darbu. Bet tokios smulkmenos suteikia tikrai daug. Manau, kaip mokslininkai galime labai daug pasiekti susivieniję“, – palaikymo svarbą akcentuoja VDU Botanikos sodo mokslo darbuotoja.