„Rimi“ gamybos asortimento vadovė Asta Šostakienė pasakoja, kad artėjančioms šventėms lietuviai ruošiasi jau nuo gruodžio pradžios: iš anksto planuoja būsimas vaišes bei tai, kokių ingredientų prireiks suplanuotiems patiekalams pagaminti, rašoma pranešime spaudai.

„Lietuvoje Kūčių tradicijos itin svarbios, tądien valgoma šventinė vakarienė, į kurią susirenka visi šeimos nariai, artimiausi giminaičiai ar draugai. Žinoma, kiekviena šeima turi skirtingų tradicijų, tačiau Kūčių vakarienė Lietuvoje sunkiai įsivaizduojama be silkės, įvairių žuvies patiekalų, kūčiukų, aguonpienio, spanguolių kisieliaus, mielinių pyragėlių su grybais, burokėlių mišrainės ar kitų, tam tikriems regionams būdingų, valgių“, – populiariausius Kūčių stalo patiekalus vardija A. Šostakienė.

Tačiau lietuviams šventės neapsiriboja tik dvylika patiekalų. Per Kalėdas vaišių stalai dažniausiai lūžta nuo skirtingų vaišių. „Ant Kalėdų stalo pirkėjai deda keptą duoną, paukštieną, įdarytas vištas, baltą mišrainę, šaltieną, įvairius mėsos patiekalus ir pyragus. Šių patiekalų pardavimai šventiniu laikotarpiu visuomet būna ryškiausiai pastebimi, – pastebi gamybos ekspertė. – Tiesa, sudėtingesnius, ilgiau paruošti užtrunkančius patiekalus lietuviai renkasi jau pagamintus iš „Mano dienai“ asortimento, o tradicinius ruošia namuose.“

Asociatyvioji nuotr.

Kasmet pirkėjai vis drąsiau išbando ir egzotiškesnių valgių: „Per Kūčių vakarienę ant stalo lietuviai vis dažniau deda sušius, o Kalėdoms įprastu pasirinkimu jau tapo Cezario ir sluoksniuotos salotos. Be to, įdomesni ir brangesni produktai taip pat turi paklausą. Iš žuvies produktų populiarus yra įdarytas upėtakis, šamo vyniotinis ar karpio juostelės pikantiškoje glazūroje. Šiais metais esame paruošę ir daugybę šventinių naujienų, kurias galės išbandyti mūsų pirkėjai. Tai – lašišų kotletai, vištienos terinai, keptas eršketas, o kepykla siūlys gausybę naujų bei tradicinių desertų.“

„Rimi“ kulinarijos ekspertai per šias šventes namuose kviečia ne tik įsigyti jau paruoštų patiekalų, bet ir patiems išbandyti įdomių bei gurmaniškų receptų. Pavyzdžiui, namuose pasigaminti virtą, žiemos prieskoniais gardintą jautienos liežuvį. Šį delikatesą galima valgyti tiek šiltą, tiek šaltą. Jautienos liežuvis puikiai dera su tradiciniu krienų ir majonezo padažu, juo rekomenduojama skaninti salotas, užkandžius, pusryčių sumuštinius ar kitus šventinius patiekalus.

Pasak gydytojos dietologės E. Gavelienės, jautieną į mitybos racioną rekomenduojama įtraukti ne tik dėl skonio savybių, bet ir dėl naudos sveikatai: „Jautienos liežuvis, kaip ir kitos jautienos dalys, turtingas geležimi, B grupės vitaminais, eile mikroelementų, tarp kurių žmogui svarbus cinkas ir, be abejo, visaverčiais baltymais. Jautiena priskiriama raudonos mėsos grupei ir yra liesesnė, joje mažiau sočiųjų riebalų ir cholesterolio. Jautieną ar kitą raudoną mėsą rekomenduojama skanauti kartą ar du kartus per savaitę. Suaugusiam žmogui rekomenduojama savaitės norma yra apie 500 gramų, todėl ir jautienos liežuvis galėtų būti puikus pasirinkimas savo mitybą paįvairinti per šventes.“

Kviečiame namuose pasigaminti visame pasaulyje maisto ekspertų vertinamą jautienos liežuvį ir jį gardinti populiariausiais žiemos prieskoniais.

Gvazdikėlių skonio jautienos liežuvis

10 porcijų reikės: 1 vnt. jautienos liežuvio, 80 g druskos, 3 šaukštų cukraus, 2 cinamono lazdelių, 1 šaukšto malto imbiero, 2 šaukštelių garstyčių miltelių, 1 šaukšto juodųjų pipirų žirneliais, 1 šaukšto muskatų, 5 vnt. žvaigždinių anyžių, 10 gvazdikėlių, 1 svogūno, 3 Chalapos paprikų.

Jautienos liežuvis

Gaminimo eiga:

1. Visus prieskonius, išskyrus gvazdikėlius, išmaišykite 1 litre šilto vandens.
2. Druska ir cukrus turi ištirpti. Įpilkite 1 litrą šalto vandens, įdėkite jautienos liežuvį, uždenkite. Svarbu, kad marinatas visiškai apsemtų liežuvį. Pastatykite šaltai marinuotis 2 dienas.
3. Į puodą įdėkite marinuotą liežuvį, suberkite susmulkintus svogūnu, Chalapos papriką ir gvazdikėlius, įpilkite vandens, kad apsemtų liežuvį. Virkite apie 2 valandas, kol liežuvis suminkštės. Stebėkite, kad virimo metu liežuvis būtų visąlaik apsemtas.
4. Išvirtą liežuvį išimkite iš vandens, nulupkite ir dar kartą įdėkite į puodą su vandeniu, kuriame virė, kelioms minutėms. Išimkite, atvėsinkite ir patiekite karštą arba atvėsusį. Galite su juo gaminti sumuštinius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)