Pirmas žingsnis: kaip išsirinkti tinkamą vištieną

Nors įprastai sugedusią mėsą galima atpažinti pagal papilkėjusią jos spalvą, tačiau vištienos spalva jai sugedus nekinta, todėl svarbu pastebėti, ar mėsa nėra apsitraukusi glitėsiais, neperdžiūvusi. „Gastronomikos“ restorano virtuvės šefas Liutauras Čeprackas primena, kad sugedusią vištieną taip pat nesudėtinga atpažinti pagal nemalonų kvapą bei tamsiai geltonos spalvos riebalus, kurie būdingi senai ir sugedusiai vištienai.
Vištienos išklotinė

Kulinaro teigimu, iš dedeklės vištos, anksčiau dar vadintos „balerinos“, buljonas yra pats geriausias ir jokie sultinio kubeliai jam neprilygsta. Pasigaminti jį labai paprasta: dideliame puode nuplautą vištą pilnai panardinti vandenyje, įdėti pasirinktų prieskonių – tai gali būti česnakai, lauro lapeliai, druska, pipirai, svogūnas, krapai. Pusvalandį virusį buljoną pro koštuvą supilti į ledukų formeles – taip jo dar ilgai užteks sriuboms gaminti.

Vištienos kainos svetur gali šokiruoti

L. Čepracko akimis, Lietuvoje yra labai siauras vištienos pasirinkimas ir jos įvairovės galėtume pasimokyti iš prancūzų – jie gali rinktis iš kur kas platesnio vištienos asortimento. Prancūzijoje įprasta ragauti tokius Lietuvoje neįprastus vištienos gaminius kaip kukurūziniai viščiukai, pasižymintys didžiuliu baltymų kiekiu, bei kaplūnas – kastruotas gaidys. Ši vištiena laikoma pačia brangiausia pasaulyje.

Kulinaras teigia, kad tokios vištienos kaina daugeliui Lietuvoje pasirodytų neįtikėtina – kilogramo kaina svyruoja nuo 40 iki 60 eurų: „Tūlas lietuvis niekada nesuprastų tokios kainos ir net nustebtų, kad už vištą galima tiek daug mokėti. Kalbant apie ją, iš tiesų šiai dienai turime skurdų pasirinkimą“, – teigia kulinaras.

Grilyje kepta vištiena

Virtuvės šefas dalinasi patarimu, kaip paruošti vištienos krūtinėlę kepimui: kepimui ant grilio reikia pasirinkti norimo dydžio vištienos krūtinėlę. Kad ji būtų sultingesnė, prieš kepant kulinaras rekomenduoja atmirkyti vištą sūryme. Šiam sūrymui pagaminti prireiks 40-50 gramų druskos vienam litrui vandens. Į jį galima įberti įvairiausių prieskoninių žolių, česnako. Šiame sūryme vištienos krūtinėlę reikia palaikyti maždaug 12 valandų – po jų mėsa jau paruošta kepimui.

Nesmulkintos vištos kepimo paslaptys

Vištienos mėsa yra nekaloringa ir lengvai virškinama. Ji turi daug žmogaus organizmui būtinų Amino rūgščių, palyginus su kita mėsa, daugiau raumeninio audinio, baltymų.

Vištiena

Norintiems išbandyti kažką naujo ir sukurti sudėtingesnius vištienos patiekalus, galima pamėginti įdomiau iškepti visą vištą: kepamoms nesmulkintoms vištoms tinkamiausi jauni paukščiai, nes senų jungiamasis audinys labai kietas. Kepant vištas galima jas įdaryti įvairiai, tam tiks ir obuoliai, slyvos.

Šiuo atveju svarbu žinoti, kad esama kelių skirtingų taip kepamos paukštienos formavimo būdų: kišenėle, vienu siūlu, dviem siūlais. Pavyzdžiui, kišenėle formuojamas paukštis dedamas nugara ant lentos, daromi pjūviai pilvelio srityje, į kuriuos sukišamos kojelės. Kaklo oda atlenkiama ant nugaros ir pritvirtinama į nugaros pusę atlenktais sparneliais. Taip suformuota vištiena gali būti ir verdama, ir kepama, pagardinama įvairiais prieskoniais ir įdarais.

Garnyrai, kuriuos patiekdami šalia vištienos nesuklysite

Maisto produktų inspektorė, vyriausioji specialistė Vilija Vasiliauskienė patvirtina, jog vištieną organizmas lengviau įsisavina negu kitų gyvulių mėsą, tačiau labai svarbus ir tinkamo garnyro pasirinkimas, pasak specialistės, prie virtos vištienos puikiai tinka baltasis padažas su kiaušiniu ir garinis padažas, o natūralią vištieną galima patiekti užpiltą sviestu ar sultiniu.

Garnyrui galima naudoti šutintus ryžius, žaliuosius žirnelius su sviestu, šutintas morkas pieno padaže, virtus makaronus. „Taip pat puikiai dera slyvos, bruknių uogienė. Troškintai vištienai tinka grietinės, pomidorų, raudonasis madera, svogūnų padažai“, – pataria specialistė.

V. Vasiliauskienė rekomenduoja ypač vertinti vištienos sultinį. Sultinys, kuriame virė vištiena, gali būti panaudojamas labai įvairiai: padažams ir sriuboms, garnyrui su ryžiais pagardinti, tiks mėsai šutinti.

Vištienos krūtinėlė su daržovėmis

Paprasti būdai paįvairinti įprastą vištienos gaminimą:

Įdaryti kotletai. Įdarytiems kotletams įdaru gali būti tirštas pieno padažas, sumaišytas su virtais ir susmukintais pievagrybiais arba baravykais. Gali būti pridėta kepenėlių ar sviesto. Kotletai su sviesto įdaru vadinami Kijevo kotletais.

Muštas kotletas. Paruoštas kotletas pamerkiamas į kiaušinio plakinį ir pavoliojamas pyrago džiūvėsėliuose.

Vištienos pjausnys. Gaminamas iš filė, kuri truputį pamušama. Sparno kaulelis išpjaunamas. Pjausnys pamerkiamas į kiaušinio plakinį ir pavoliojamas pyrago šiaudeliuose, suteikiant jam ovalo formą.

Viščiukai tabaka (gruziniškas patiekalas). Viščiukų krūtinėlės įtrinamos druska, pipirais, česnaku ir kepamos įkaitintame slėgtuve su sviestu, pateikiami su pomidorais, agurkais, svogūnais bei žalių daržovių garnyru. Atskirai pateikiamas česnakų padažas.

Leistinukų masė – tai sumalta vištienos filė, sumaišoma su išmirkytu pyragu ir dar kartą sumalama, paskui plakama, dedant pieno arba grietinėlės, sviesto ir kiaušinių trynių. Išplakta masė pasūdoma. Masė pasūdyta, prieš plakant, sutirštėja ir neišsiplaka. Prieš pat ruošiant patiekalus, sudedami iki standžių putų išplakti kiaušinių baltymai. Masė plakama tol, kol gabalėlis įmestas į vandenį plaukia. Ši masė naudojama įdarams, pudingams, suflė, leistinukams.

Vištienos patiekalai nebūtinai gali būti karšti! Šaltiems vištienos patiekalams priklauso įdaryta, farširuota vištiena, vištiena drebučiuose su garnyru, iš vištienos taip pat gali būti gaminamas paštetas, šaltiena.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)