Lietuvos ambasada Jungtiniuose Arabų Emyratuose į „Delfi“ klausimus apie mokestinę aplinką ir iš Lietuvos pasitraukusius verslininkus neatsakė.
„JAE, jei esi rezidentas kaip fizinis asmuo, moki už teisę būti ir nemokėti jokių mokesčių. Tai labai patrauklu. Daug kas taip optimizuoja savo mokesčius“, – aiškina ekonomistas Paulius Kunčinas.
Svarbu ne tik mokesčiai
„Dubajus patogus tuo, kad ten niekada niekas neklausia, iš kur tavo pinigai. Mokestinė aplinka palanki, tačiau, kiek kalbėjau su žmonėmis, kurie ten sukasi, nesvarbu, iš kur tavo lėšos, svarbu, kad turėtum didelių pinigų. Su keliais šimtais tūkstančių eurų ten gyventi ir reziduoti niekas nevažiuoja“, – sako Audrius Mockus, „MC grupės“ generalinis direktorius.
Dr. Nerijus Maliukevičius, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, įvardina ir kitą priežastį, kodėl būtent ten traukia kai kurie lietuviai, nors tokių mokesčių rojaus kampelių kaip Dubajus pasaulyje ne vienas. Šis miestas ir emyratas tapo fenomenaliu susiklosčius tam tikroms aplinkybėms.
„Be visų finansinių niuansų, svarbu tai, kad jie paruošė dirvą rusakalbei grietinėlei, kuri nori paslėpti savo turtą nuo Vladimiro Putino žvilgsnio. Tačiau kai atsiranda tokia erdvė, prie jos kimba ir kiti, susiję su rusiška verslo kultūra ir aplinka. Ten gana daug „pabėgėlių“ iš Kazachstano ir kitų sovietinės erdvės valstybių“, – aiškina N. Maliukevičius.
Mokslininkas sako, kad Vakaruose, kai prasidėjo konfliktas su Rusija, panaikino daugelį galimybių. Nebegalima paprastai pervažiuoti į ES ir vystyti verslą, viena koja esantį Rusijoje. Tačiau atsirado šalių, kurios čia pamatė savo galimybę. Jos deklaruoja, kad neprisiriša prie jokių vertybių. Jų tikslas – greitas pelnas. Taip pat elgiasi Turkija, kuri tapo rusų kelionių mazgu, o finansiškai patraukliausias – Dubajus.
„Taxlink“ direktorius Justinas Basalykas sako, kad jei išvažiuojama tik dėl mokesčių, ieškoma jurisdikcijų, kur mokesčiai palankesni. Pavyzdžiui, Jungtiniai Arabų Emyratai. Tai nauja ir madinga kryptis. Kadaise toks mokestinis stebuklas buvo Portugalija: ji užsieniečiams neapmokestino visų užsienyje gautų pajamų. Tačiau dabar ši nuostata panaikinta, nes spaudė ir ES. Panaši sistema – JAE: čia apmokestinamas vietoje užaugintą kapitalą. Užsienyje gautos pajamos gali būti neapmokestinamos, ir tai labai patrauklu.
„Šalia mokesčių atsiranda ir kitų svarbių dalykų. Tai klimatas, geopolitinis saugumas“, – konstatuoja J. Basalykas. Jis sako, kad ši šalis labai patraukli ir tiems, kurie turi verslą Rusijoje, nes ten į sankcijas žiūrima švelniau nei ES.
Kapitalas su klausimais
Vasarą „Siena“ paskelbė tyrimą apie tris lietuvius, kurių investicijos Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) perle kelia klausimų dėl kapitalo kilmės.
Adolfas Kaminskas, lietuviško paso dėl ryšių su Rusija netekęs veikėjas, jau figūravo „Sienai“ atliekant tyrimus. Būtent po to, kai „Siena“ atskleidė, kad jis turi ir Rusijos pasą, iš A. Kaminsko atimta Lietuvos pilietybė. Bet lietuvišku pasu dar spėjo pasinaudoti, investuodamas kelis milijonus eurų į Dubajaus dangoraižius.
Darius Jarmantavičius – taip ir nepakilusi politikos žvaigždė. Socialdemokratų valdymo laikais premjero Algirdo Butkevičiaus patarėju dirbęs jaunasis socdemas Dubajuje gyvena jau septintus metus. Beveik tiek laiko tęsiasi ir teisėsaugos tyrimas dėl D. Jarmantavičiaus turtų kilmės.
Tyrimas dėl kito lietuvio neseniai baigėsi apkaltinamuoju nuosprendžiu. Airijos lietuvis Egidijus Aleliūnas nuteistas kalėti dėl milijoninės apimties draudimo polisų klastojimo. Vis dėlto duomenys iš JAE rodo, kad E. Aleliūnas tebėra Dubajuje esančių apartamentų naudos gavėjas.
Visa tai atskleidžia tarptautinis tyrimas „Dubai Unlocked“, koordinuojamas tiriamosios žurnalistikos centro OCCRP ir Norvegijos leidinio E24. „Siena“ – vienintelis tyrimo partneris Lietuvoje.
Kokie mokesčiai Dubajuje
„JAE mokesčiai: 5 proc. PVM, 9 proc. pelno, už gyvenimą čia verslininkai sumoka per vietines rinkliavas ir vartojimo rinkliavas, todėl viskas Dubajuje 3–4 kartus brangiau nei kitame didmiestyje. Bulgarijoje pelno mokestis 10 proc., bet į ten niekas nesikrausto, Maltoje 5 proc., bet ten tiesiog nėra ką veikti“, – pasakoja pavardės nenorėjęs sakyti verslininkas, jau senokai reziduojantis Jungtiniuose Arabų Emyratuose.
Jis sako, kad nors pragyvenimas čia nėra visiškai nemokamas ir be jokių mokesčių, kaip kai kas įsivaizduoja, tačiau, lyginant su Lietuva, yra ir privalumų. Saugu: palikai telefoną restorane – paskambins ir galėsi jį pasiimti. Aukštos kokybės paslaugos, nėra problemų surasti auklę, vairuotoją. Čia dirbantys žmonės neprivalo mokėti pensinių įmokų, bet gali mokėti savarankiškai į pensinius fondus.
„Man atrodo, idealus būdas, kai pats žmogus sprendžia, ką daryti su savo likimu“, – sako verslininkas.
„Manau, į JAE turi keltis tik tie, kurie valdo tarptautinius verslus, kitaip bus dirbtina. Moderni valstybė į savo gyventoją (net ne pilietį, o gyventoją) žiūri kaip į klientą, kad jis ten gerai ir saugiau jaustųsi. Tada jį prisivilios. O jeigu spaus, „klientas“ pabėgs“, – sako verslininkas ir tikina, kad jis pats šią šalį rinkosi ne dėl mokesčių, o dėl patogumo. Valdo tarptautinį verslą ir iš čia dirbti paprasčiau nei iš Lietuvos.
Jis pateikia ir skaičių: JAE per metus aplanko 25 mln. turistų, kiekvienas atneša 3000 USD. Šalyje per visus emyratus gyvena 10 mln. emigrantų. Vien NT per metus nuperkama už 170 milijardų USD. Šalyje vietinių gyventojų, turinčių pilietybę, tėra 1,2 mln.
Mažiau mokesčių nei Lietuvoje
Lietuvos Valstybinė mokesčių inspekcija kiek kitokios nuomonės ir sako, kad gyvenant Dubajuje galima tiesiog mažiau mokėti mokesčių. Pagal Lietuvos sudarytas dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis (DAIS) su užsienio šalimis, iš šaltinio Lietuvoje gyventojų gaunamoms pajamoms (pvz., dividendų ir palūkanų) taikomi skirtingi mokesčio tarifai. Tai reiškia, kad pajamos apmokestinamos toje šalyje, kurioje išmokamos.
Tai viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių, kodėl gyventojai renkasi kitas rezidavimo šalis: pagal DAIS, nuolatinio tam tikros šalies gyventojo iš šaltinio Lietuvoje gaunamos pajamos Lietuvoje būtų apmokestinamos mažesniu tarifu, nei išmokama Lietuvoje. Pavyzdžiui, gyventojas, kuris yra Lietuvos įmonės akcininkas, reziduoja Jungtiniuose Arabų Emyratuose, tuomet pagal DAIS už iš tos įmonės gautus dividendus jis mokės tik 5 proc. pajamų mokesčio, o dividendai, išmokami Lietuvos gyventojui, būtų apmokestinami 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu.
„Mokesčių rojaus arkliukas tas, kad ten sunku sužinoti, kaip juda pinigai, kas valdo nuosavybę. Dėl to pilkojoje zonoje esantys verslai į ten ir bėga. Čia ne pinigų dydis, bet jų slėpimas didžiausia trauka ten būti. Kaip parodė „Wikileaks“ ir kiti nutekinimai, ten sukasi didžiulės sumos. Kai viena tokia oazė dingsta, atsiranda kita“, – sako N. Maliukevičius.
Lietuviai Dubajuje
Lietuvos ambasada Dubajuje į Delfi.lt klausimus apie Jungtinius Arabų Emyratus ir šios šalies trauką neatsakė. Taigi tiesiog įdedame ambasados puslapyje esantį pranešimą spaudai apie lietuvių gyvenimą šioje valstybėje, rašyta šiemet, rugpjūtį.
1.1. Statistiniai duomenys
Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento ir Migracijos departamento duomenimis, 2022 m. vasario 1 d. JAE gyveno 1 086 Lietuvos Respublikos piliečiai. Neoficialiais duomenimis, JAE gali gyventi apie 1 500 lietuvių.
1.2. JAE lietuvių organizacijos
Oficialiai registruotos bendruomenės Jungtiniuose Arabų Emyratuose nėra. Daugiausia lietuviai bendrauja socialiniame tinkle „Facebook“: veikia uždaros grupės Lietuviai Emyratuose, Dubajaus lietuviai.
1.3. Profesionalai
JAE įsikuria vis daugiau lietuvių kilmės profesionalų iš finansų, teisės, komunikacijos, konsultavimo, technologijų sričių. Dauguma profesionalų atvyksta į Dubajų prieš tai karjeros siekę Didžiojoje Britanijoje ar JAV.
„Global Lithuania Leaders“ (GLL) įgyvendina projektą „Verslo konsultantai“ – užsienio lietuviai profesionalai savo patirtimi, įžvalgomis, kontaktais dalijasi su tarptautine verslo plėtra suinteresuotomis Lietuvos įmonėmis.
GLL apdovanojimu 2018 m. už verslo ryšių kūrimą buvo įvertintas Povilas Gudžius, Lietuvos verslo asociacijos Dubajuje įkūrėjas ir prezidentas, „Bloomberg“ FinTech paslaugų pardavimo vadovas.
1.4. Švietimas
Nuo 2024 m. Dubajuje veikia lituanistinė mokykla „Lietuviškas ratelis“.
JAE lietuvių veiklos finansavimas LR biudžeto lėšomis
2019 m. užsienio lietuvių organizacijų projektų konkursui Lietuvos verslo asociacija Dubajuje pateikė 3 paraiškas. Komisijos sprendimu buvo skirtas finansavimas 1 projektui „Rinkimų skatinimo informacinis seminaras ir Kovo 11-osios minėjimas“ – 800 Eur. Lietuvos verslo asociacija Dubajuje organizavo renginį, kuriame pristatė, kaip lietuvaičiai, gyvenantys JAE, gali dalyvauti artėjančiuose rinkimuose. Platino informaciją socialiniuose tinkluose.
2020–2024 m. užsienio lietuvių organizacijų projektų konkursui Lietuvos verslo asociacija Dubajuje paraiškų nepateikė.