Ieškantiems dar aukštesnių kokybės standartų verta atkreipti dėmesį į paukštieną, sertifikuotą pagal Nacionalinę maisto kokybės (NKP) sistemą. Šis „Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklu pažymėtas produktas – tai garantija, jog mėgaujatės gardžiu, kruopščiai užaugintu ir aukščiausius reikalavimus atitinkančiu maistu.

Ši produkcija pranoksta Europos Sąjungos reikalavimus, nes paukščiai auginami laikantis dar griežtesnių gyvūnų gerovės, sveikatos ir aplinkosaugos standartų. Tai reiškia, kad ant stalo patenka paukštiena, kuri yra ne tik skanesnė, bet ir palankesnė aplinkai bei vartotojų savijautai.

Nacionalinė kokybė Lietuva

Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas Gytis Kauzonas pažymi, kad gauti NKP sistemos sertifikatą ir galimybę savo produktus žymėti „Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklu nėra paprasta. Pavyzdžiui, gamintojas privalo užtikrinti gamybos atsekamumą – nuo į ūkį atvežtų jaunų paukščiukų iki pagamintų galutinių produktų bei šiems produktams gaminti panaudotų žaliavų. Tai reikalauja ne tik kruopštaus proceso valdymo, bet ir nuolatinės kontrolės, užtikrinant, kad visi etapai „nuo lauko iki stalo“ atitiktų keliamus kokybės reikalavimus.

Gytis Kauzonas

Reikalavimai aukštesni nei ES

Vilniaus paukštynas“ tapo pirmuoju iš Lietuvos vištienos augintojų ir gamintojų, pelniusių NKP sertifikatą ir galimybę savo produkciją žymėti ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“. Paklaustas, pagal kokius reikalavimus auginami paukščiai, kai jų produktai ženklinami NKP ženklu, bendrovės generalinio direktoriaus pavaduotojas Sauslius Petkevičius pasakoja, kad visi paukščiai yra auginami pagal Europos Sąjungos nustatytus kriterijus, tačiau tam, kad Lietuvoje vartotojas gautų aukštesnės kokybės produktą, įvedami papildomi kriterijai.

Reikalavimai, keliami ūkiams, kurių produktai sertifikuojami pagal NKP sistemą ir žymimi ženklu „Nacionalinė kokybė Lietuva“, yra numatyti Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro patvirtintose Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklėse. „Vienas esminių reikalavimų – kad produktų gamybai naudojami paukščiai būtų užauginti be antibiotikų. Tai reiškia, kad visą auginimo laikotarpiai paukščiai nė karto nesirgo ir nebuvo gydyti šiais vaistais. O kad tai pasiektume, daug ir sunkiai dirbame. Mėsiniai viščiukai auginami laisvi ant kraiko, lesinami subalansuotu lesalu ir užtikrinamos kuo geresnės paukščių laikymo sąlygos. Dėl paukščių natūraliai stipresnio imuniteto ir atsakingo auginimo jie išauga sveiki ir jų nereikia gydyti antibiotikais“, – aiškina „Vilniaus paukštyno“ atstovas.

Viščiukų auginimo procese gydymui naudojami antibiotikai ne tik tiesiogiai veikia mėsos savybes, bet ir kelia susirūpinimą dėl atsparumo antibiotikams didėjimo.Nors mėsoje iki skerdimo antibiotikų nebelieka, joje gali likti dėl jų poveikio atsiradusių antibiotikams atsparių bakterijų. Jos, patekusios į organizmą, gali sukelti susirgimą, kurio gydymui daugelis antibiotikų bus neefektyvūs. Be to, gyvulininkystėje naudojami farmaciniai preparatai gali su mėšlu ar srutomis patekti į dirvožemį, o iš jo – ir daržoves, vaisius ir grūdus, taip pat ir į pieno produktus. Taigi, šių vaistų naudojimas gali paveikti net ir nevalgančius mėsos ar kitų gyvulinių produktų.

Tarp paukštienai keliamų reikalavimų yra ir gamybos atsekamumo užtikrinimas: nuo į ūkį atvežtų ne vyresnių kaip 3 dienų paukščiukų iki pagamintų galutinių produktų bei šiems produktams gaminti panaudotų žaliavų. Be to, pagal NKP sistemą auginami paukščiai turi būti laikomi atskirose paukštidėse nuo įprastinei gamybai auginamų paukščių bei turi būti užtikrinamos tam tikros auginimo sąlygos. Paukštidėje turi būti įrengta ventiliacija ir natūralus, ir (arba) dirbtinis apšvietimas, sudarant sąlygas paukščiams pailsėti be dirbtinio apšvietimo naktinio poilsio metu mažiausiai aštuonias valandas iš eilės, lesale grūdai turi sudaryti ne mažiau kaip 65 proc. lesalo ir ne daugiau kaip 15 proc. šalutinių grūdų produktų. Riebalų kiekis lesalų sudėtyje negali viršyti 6 proc., draudžiama lesalų gamybai naudoti gyvūninius produktus ir žaliavas, išskyrus pieną ir jo produktus, kiaušinius ir jų gaminius.

Nacionalinė kokybė Lietuva

Sveikatai palankesnė sudėtis

„Vilniaus paukštyno“ Kokybės kontrolės tarnybos vadovė Skirmantė Sokolovskienė taip pat vardija ir kitus NKP produktų išskirtinumus, kurie leidžia vartotojams pateikti sveikatai palankesnius vištienos produktus.

Skirmantė Sokolovskienė

„Nacionalinė kokybė Lietuva“ ženklu pažymėti vištienos produktai turi būti pagaminti tik iš A klasės žaliavos, kuri atitinka tam tikrus šviežumo, tekstūros, kvapo ir kitus šiai klasei priskiriamus požymius. Produktai savo sudėtyje negali turėti GMO, juose negali būti aromato ir skonio stipriklių bei dažiklių, vištienos pusgaminių gamyboje negali būti naudojama mechaniškai atskirta mėsa ir užpildai bei baltyminiai mėsos pakaitalai, vištienos gaminiai turi atitikti aukščiausios rūšies reikalavimus.

Nacionalinė kokybė Lietuva

Sertifikuojami ir Lietuvos ūkininkai

Sigitas Petkevičius, patyręs paukštininkystės sektoriaus verslininkas, jau daugiau nei 30 metų puoselėja savo ūkį Kaišiadorių rajone. Kasmet čia užauginama šimtai tūkstančių mėsinių viščiukų.

Sigito auginama vištiena – išskirtinė, mat sertifikuota pagal NKP sistemą. Šis sertifikatas liudija, kad auginant mėsinius viščiukus ūkyje yra taikomi aukšti gyvūnų gerovės standartai, paukščiams sukuriant kuo palankesnes augimo sąlygas. S. Petkevičiaus pasakoja, kad savo ūkyje aukštus reikalavimus taikė ir anksčiau, tačiau NKP sertifikatas tapo svarbiu oficialiu įrodymu, įtvirtinančiu pastangas ir produkcijos kokybę.

„Norint gauti NKP sertifikatą, tenka atitikti daugybę griežtai apibrėžtų su paukščių auginimu susijusių reikalavimų. Pavyzdžiui, Lietuvoje auginami mėsiniai viščiukai negali būti gydyti antibiotikais, jie turi turėti pakankamai daug laisvės judėjimui, būti lesinami kuo natūralesniu lesalu, girdomi tik tam tikro pH vandeniu, turėti galimybę naktį ilsėtis tamsoje ir t. t. Kitas svarbus aspektas – produkcijos atsekamumas. Tai reiškia, kad kasdien turime fiksuoti įvairius parametrus, pavyzdžiui, temperatūrą, oro bei kraiko drėgmę“, – aiškina S. Petkevičius.

Įgyvendinti išsikeltus aukštos kokybės reikalavimus ūkyje padeda įdiegtos modernios technologijos. Oro temperatūra, drėgmė, apšvietimas, automatinės lesyklos ir girdyklos – viskas kruopščiai valdoma tam, kad paukščiai augtų sveiki nuo pat pirmos dienos.

Sigitas Petkevičius

„Geromis sąlygomis užaugę viščiukai yra stipresni, sveikesni, kitaip tariant, produktyvesni. Tai ilgainiui padaro auginimą lengvesnį. Džiugina ir galutinis rezultatas – dar geresnės kokybės paukštiena. Iš to laimi visi – tiek augintojai, tiek produkciją pardavinėjantys partneriai, tiek patys vartotojai“, – dalijasi ūkininkas.