Tinkamos mėsos pasirinkimas
Kiekvieno gero patiekalo pasiruošimas prasideda nuo ingredientų pasirinkimo, ne išimtis – ir kepant šašlykus. Šiam patiekalui tinka įvairios mėsos rūšys – jautiena, vištiena, kiauliena ar net kalakutiena. Tačiau jei mėgstame kiaulieną, labai rekomenduojame rinktis būtent šią mėsą, o tiksliau kiaulienos sprandinę, kuri ne veltui yra laikoma idealiausiu variantu šašlykams. Sprandinė nėra per riebi, bet tuo pačiu pasižymi pakankamu kiekiu riebalų, kurie kepant padeda mėsai neišdžiūti ir išlikti sultingai bei minkštai.
Renkantis mėsos gabalą, iš kurio gaminsite šašlykus, vertėtų atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Pirmiausia mėsa turėtų būti ne šaldyta, o šviežia. Atitirpinta mėsa būna praradusi dalį savo maistingumo ir drėgmės, todėl ją iškepus, ši būna sausesnė ir ne tokia minkšta.
Antra – kokybiška ir šviežia mėsa turėtų būti ryškiai raudonos spalvos, skaidrių riebalų ir neskleidžianti nemalonaus kvapo. Patikrinti mėsos šviežumą galite pasitelkdami seną gerą triuką – spustelėkite mėsą pirštu, jeigu ji šviežia – duobelė tuojau pat išsilygins.
Pjaustymas ir marinavimas
Galutinis rezultatas priklauso ir nuo to, kaip supjaustysite ir pamarinuosite šašlykus. Mėsą reikėtų pjaustyti vienodo dydžio, nedideliais gabalėliais. Tai leis ne tik patogiai juos užmauti ant iešmo, bet ir garantuos, kad mėsa keps tolygiai.
Kalbant apie marinavimą, įvairioms jo technikoms, receptams ar net prietarams galima būtų parašyti atskirą knygą, tačiau kiekvienas patyręs šašlykų kepėjas žino šiuos pagrindinius marinavimo principus:
- 4 svarbiausi marinato ingredientai: aliejus, actas, svogūnai ir žolelės.
- Paruošę marinatą, sudėkite mėsos gabalėlius gabalus į dubenį, pilkite marinatą ir gerai juo įtrinkite mėsą.
- Mėsa turėtų marinuotis bent jau kelias valandas, o geriausia – per naktį.
Svarbiausia – neperkepti
Kepinimo laikas priklauso nuo to, kokio tipo mėsą kepate ir kokiame aukštyje nuo karščio yra laikomas iešmas. Jei renkatės kiaulieną, šiai iškepti trunka nuo 15-20 minučių. Tuo metu vištiena kepa gerokai trumpiau – apie 10 minučių.
Jei kaitra šašlykinėje yra labai didelė, mėsa, vietoje to, kad keptų, gali pradėti degti. Todėl jei jūsų šašlykinės dugnas nėra gilus arba žarijoms gauti panaudojote daug malkų, geriausia šiek tiek luktelėti, kol sumažės kaitra, ir tik tada dėti šašlykus.
Tačiau jei kaitros bus per mažai, šašlykai keps ilgai ir dėl to gali išdžiūti, tad geriausia reguliuoti karščio intensyvumą karts nuo karto šašlykinėje paskirstant žarijas. Ne ką mažiau svarbu yra ir periodiškai vartyti iešmus, kad bekepanti mėsa keistų padėtį ir iškeptų vienodai iš visų pusių.
Pabaikite su trenksmu
Jei iki šiol vadovavotės mūsų taisyklėmis, nesugadinkite visko pabaigoje. Kepant mėsą virš žarijų – išorėje ji visuomet būna karštesnė nei viduje, tačiau kai ją ištraukiame, daugelis pamiršta, kad dėl karštos išorės šašlyko vidus vis dar kepa.
Dėl to šašlykų ne tik svarbu neperkepti, bet ir nuėmus juos nuo iešmų, šiek tiek šiltai palaikyti, kad vidus baigtų kepti, o išorė neišdžiūtų. Kelių minučių „poilsis“ prieš keliaujant į jūsų skrandį leis į mėsą įsigerti sultims ir pavers šašlykus tobulu patiekalu šiltą dieną.