Šaltibarščių produktų pardavimai auga
Kaip pastebi prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė, vasaros metu šaltibarščių ingredientų pardavimai stipriai išauga. Jau gegužės mėnesį, orams dar tik šylant, stebimas ryškus kefyro ir burokėlių pardavimų šuolis, į pirkinių krepšelius pirkėjai noriai deda ir iš Lietuvos ūkių jau atvykusius šviežio derliaus agurkėlius, pirmąsias šiltojo sezono bulves.
„Vasarai įsibėgėjant, jau daug metų iš eilės šių ingredientų paklausa šokteli net kelis kartus. Kaip ir kasmet, esame tam pasiruošę. Parduotuvėse šaltibarščiams reikalingų ingredientų tikrai nepritrūks, o skubantiems ir šiltų vasaros dienų nenorintiems leisti virtuvėje, siūlome įsigyti mūsų kulinarijos meistrų pagamintų šaltibarščių, supilstytų į patogius indelius“, – sako V. Budrienė.
Šaltibarščiai vieni, o šaltsriubių – daugybė
Nors tradicinius šaltibarščius kiekvienas galėtumėte pagaminti užsimerkę, tikrai verta paeksperimentuoti ir kaskart juos paįvairinti naujais skoniais. Įdėkite šaukštelį krienų ar garstyčių, gardinkite šviežio derliaus žolelėmis, suteikite pikantiškumo fetos, ožkos ar net pelėsiniu sūriu. O jei šaltibarščiai šiek tiek pabodo, kviečiame pakeliauti po skonių pasaulį ir įsikvėpti naujoms idėjoms.
„Tarator“ – šalta agurkų sriuba
Artimųjų Rytų šalyse šaltibarščių gal ir nesurasite, tačiau vasaros metu šaltos agurkų sriubos tikrai galėsite paskanauti. Iš Bulgarijos kilusi „Tarator“ sriuba tikrai ne mažiau mėgstama Turkijoje, Albanijoje, Izraelyje ar Irane, o kiekvienoje iš šių šalių ruošiama savitai, naudojant skirtingus ingredientus.
Tradiciniame recepte įprastai naudojami smulkiai supjaustyti ar sutarkuoti agurkai ir natūralus jogurtas, gardinamas saujele krapų, smulkintais graikiniais riešutais, česnaku ir šlakeliu citrinų sulčių. Variacijų čia vėlgi yra įvairių. Jogurtą galite keisti kefyru, graikinius riešutus – smulkintais migdolais, anakardžiais ar net muskatu, o krapams į draugiją tiks kone visos šviežio derliaus žolelės – kalendros, petražolės, svogūnų laiškai.
Svarbiausia skanios „Tarator“ sriubos paslaptis – jauni ir sultingi šviežio derliaus agurkai. Smulkiai supjaustytos daržovės išskiria gaivos suteikiančias kvapnias sultis, tačiau turi išlikti traškios burnoje.
„Gaspačas“ – šalta pomidorų sriuba
Vasaros metu saulėtoje Ispanijoje temperatūra šokteli gerokai aukščiau 30 laipsnių, tad karštuoju sezonu pačiu populiariausiu šios šalies patiekalu drąsiai galima vadinti „Gaspačo“ sriubą.
Svarbiausias sriubos ingredientas, be abejonės, yra švieži sunokę pomidorai. O toliau – tik jūsų fantazijos reikalas. Tradiciškai pomidorams draugiją palaiko raudonosios paprikos ir agurkai, viskas gardinama druska, actu, česnakais ir šviežiais bazilikais. Savitus gaspačo skonius kurkite ne tik skirtingais ingredientais, bet ir tarpusavyje maišydami skirtingų veislių pomidorus – svarbiausia, kad jie būtų kuo labiau sunokę.
Tik nepamirškite prieš gamindami pašalinti pomidorų odeles. Jos lengvai nusilups, jei pomidorų viršūnėles šiek tiek įpjausite, pomidorus panardinsite 30 sekundžių į verdantį vandenį ir minutę laiko atvėsinsite šaltame vandenyje. Viską sutrinate, gerai atšaldote ir mėgaujatės!
„Vichyssoise“ – šalta bulvių ir porų sriuba
Gurmanišku skoniu garsėjantys prancūzai taip pat turi savo firminį vasaros patiekalą – kreminės tekstūros „Vichyssoise“ sriubą. Originalų receptą sukūrė virtuvės virtuozas Louis‘as Félix‘as Diat‘as, tačiau didžioji dalis nuopelnų tikrai turėtų atitekti jo mamai. Kaip pasakoja Louis‘as, vaikystėje mama jam ir broliui nuolatos virdavo karštą bulvių ir porų sriubą, tačiau prieš patiekdama ją atvėsindavo šlakeliu pieno. Pieną pakeitęs grietinėle, papildomai įbėręs žiupsnelį laiškinio česnako, garsusis virtuvės šefas sukūrė tai, ką prancūzai iki šiol dievina.
Sriubai pagaminti reikės kelių svarbiausių ingredientų – 200 g pjaustyto poro koto, tiek pat smulkiai supjaustytų šviežio derliaus bulvių ir vienos susmulkinto svogūno. Porą ir svogūnus kelias minutes pakepinę svieste, sudėkite ten pat bulves ir užpilkite 1 litru sultinio. Pavirkite maždaug 30 minučių, tuomet pagardinkite 200 ml riebesnės grietinėlės, druska ir maltais juodaisiais pipirais. Kelias minutes pakaitinkite, tuomet viską sutrinkite iki vientisos masės ir dėkite į šaldytuvą atvėsti. Prieš patiekdami nepamirškite paskaninti šaltsriubės laiškiniais svogūnais.