Ne vienas žinomas Lietuvos ir užsienio šalių aktorius, muzikantas, televizijos laidų vedėjas, rašytojas ar sportininkas atvirai yra pasipasakojęs apie depresiją, kuri užklupo maudantis šlovės spinduliuose.
Psichikos sveikatos specialistai pastebi: tai, kad garsūs ir gerai žinomi žmonės atvirauja apie patirtus psichologinius sunkumus, turi ypatingą reikšmę – šios istorijos skatina visuomenę kitaip pažvelgti į psichikos sveikatos problemas, mažina stigmą ir padeda kitiems jaustis mažiau izoliuotiems. Kai visuomenei žinomas žmogus drąsiai pasidalija savo asmenine istorija, tai ne tik padeda kitam atpažinti savo paties problemas, bet ir suteikia vilties, kad kiekvienas sunkumas yra įveikiamas.
Už žinomumą tenka susimokėti
Žinomumas, pripažinimas ir sėkmė neapsaugo nuo psichikos sveikatos problemų. Greičiau priešingai – psichikos sveikatos iššūkiai neretai tampa už sėkmę mokama kaina, teigia psichologė-psichoterapeutė Morta Dailidė.
„Nė vienas žmogus nėra apsaugotas ir negalime žinoti, ar kažkuriuo gyvenimo etapu nesusidursime su psichikos sveikatos sunkumais. Psichikos sutrikimai neaplenkia nei žinomų žmonių, nei psichologų ar bet kurios kitos profesijos atstovų“, – tikina M. Dailidė.
Vis dėlto ji pastebi, kad žinomi žmonės patiria išskirtinį visuomenės dėmesį, jiems keliami itin aukšti lūkesčiai ir visą gyvenimą lydi ne tik pagyros, bet ir negailestinga kritika.
„Norint tapti ir išlikti žinomu, dažnu atveju tenka ir daug dirbti, o jei dar žmogus linkęs į perfekcionizmą – tai gali būti tiesus kelias į perdegimą, nerimo sutrikimus ar depresiją. Taip pat svarbus veiksnys – emocinė izoliacija. Ar žinomas žmogus turi artimų draugų, su kuriais gali būti savimi? Užmegzti naujas, artimas draugystes būnant žinomu gali būti sudėtingiau, nes sunku atskirti, kas nori bendrauti dėl asmeninio ryšio, o kas siekia naudos. Tam, kad rastum būdų įveikti šiuos žinomumo keliamus iššūkius, tikrai reikia emocinio atsparumo“, – dėsto M. Dailidė.
Žinomų žmonių atvirumas – reikšminga pagalba
Pastebėta, kad žmonėms, turintiems psichikos sveikatos problemų, žinomų asmenybių istorijos gali tapti reikšminga pagalbos priemone.
Pašnekovė sako mananti, kad žmonių atvirumas apie patiriamus sunkumus mažina izoliaciją bei kylančius gėdos jausmus. O tai, kad ir žinomi žmonės išdrįsta pasidalinti savo istorijomis apie psichikos sveikatos sunkumus, apskritai normalizuoja psichikos sveikatos problemas – juk niekada nežinome, kada bet kurį iš mūsų gali ištikti krizė.
„Žinojimas, kad tavo mėgstamas dainininkas ar aktorius ieškojo, kaip padėti sau susidūrus su psichikos sveikatos iššūkiu, gali suteikti vilties ir motyvacijos. Savo praktikoje esu turėjusi žmonių, kurie kreipėsi būtent išgirdę žinomų žmonių istorijas. Sutinku, kad viešos istorijos apie psichikos sveikatą prisideda prie stigmos apie psichikos sutrikimus mažinimo“, – teigia M. Dailidė.
Lietuvos garsenybės – atvirai apie psichikos sveikatą
Viešai apie psichologines problemas kalbančių žinomų lietuvių šiandien apstu, tarp jų ir dainininkas Andrius Rimiškis, grupės „The Roop“ lyderis Vaidotas Valiukevičius, aktorė Valda Bičkutė ir daugelis kitų.
Viena talentingiausių ir populiariausių šiandienos lietuvių aktorių Gelminė Glemžaitė ne kartą yra atvirai kalbėjusi apie depresiją ir atskleidusi, kaip šis psichikos sutrikimas paveikė jos gyvenimą.
„Esu minėjusi keliuose interviu anksčiau, tad neslepiu to, o tiems, kas nežino, – aš turiu bipolinį sutrikimą. Tai yra sutrikimas, kuris lydi tave visą gyvenimą. Paprastai tariant, tai nuotaikos svyravimai. Yra įvairių formų, kaip tai pasireiškia. Mano atveju būna, kad arba turi depresiją, arba prasideda didelis pakilumo epizodas, dar vadinamas manija. Aš, tiesą sakant, nežinau, kas geriau. Niekam to nelinkėčiau, nes tai du kraštutinumai, o tavo nuolatinis darbas yra išlaikyti pusiausvyrą, kad būtum visada viduryje“, – Delfi TV laidoje „Nepatogūs klausimai“ yra sakiusi G. Glemžaitė.
Puikiai visų pažįstamas aktorius Marius Repšys taip pat ne kartą pasakojo apie savo asmenines patirtis patiriant psichikos sveikatos problemas. Kadaise išgirsta depresijos diagnozė jam tapo ne tik iššūkiu, bet ir galimybe geriau pažinti save.
Jis, kaip ir daugelis kitų su psichikos sutrikimais susidūrusių žinomų žmonių, įsitikinęs, kad svarbu atvirai kalbėti apie psichikos sveikatą ir rasti drąsos kreiptis pagalbos. Būtent atvirumas šia tema padeda suprasti, kad psichikos sveikatos sunkumai yra įveikiami.
„Yra kompleksas aplinkybių, kurios priveda prie psichikos sveikatos problemų. Ir man taip buvo. Nemiga, nuovargis, įtampa...“, – laidoje „Kasdienybės herojai“ atviravo aktorius.
Savo patirtimis dalinasi ir pasaulinio garso žvaigždės
Adelė, viena garsiausių pasaulio dainininkių, yra atvirai prakalbusi apie patirtą pogimdyminę depresiją. Adelė ne kartą pasakojo, kad po gimdymo jautė stiprų izoliacijos jausmą, dėl kurio motinyste džiaugtis buvo sudėtinga.
Prieš kurį laiką atlikėja aprašė intensyvias emocijas, kurios dažnai būna būdingos pogimdyminei depresijai: vienišumo, kaltės jausmą, nerimo bangas, kurios užgožė džiaugsmą ir suardė jos emocinę pusiausvyrą.
Dainininkė pripažino, kad nors buvo apsupta draugų ir šeimos narių, su jais šiais jausmais dalintis buvo sunku. Vis dėlto emocinė artimųjų parama buvo esminis impulsas, padėjęs jai atsigauti. Taip pat kaip vieną svarbiausių pagalbos būdų, kuris padėjo susidoroti su intensyviomis emocijomis ir išvengti dar gilesnės depresijos, ji įvardijo psichoterapiją.
Šiandien Adelė yra viena garsiausių planetos moterų. Nuo 2008 m., kai išleido pirmąjį savo albumą, ji pardavė daugiau kaip 100 mln. įrašų, o jos muzika pelnė daugybę apdovanojimų, įskaitant „Grammy“, „Emmy“ ir „Oskarą“.
Lady Gaga, milžiniško populiarumo sulaukusi dainininkė ir aktorė, taip pat atvirai kalba apie depresiją ir potrauminio streso sutrikimą. Moteris pasakoja su psichikos sveikatos problemomis susidūrusi dėl trauminių jaunystės išgyvenimų, tarp kurių buvo ir seksualinis smurtas. Lady Gaga nuolat akcentuoja norą padėti tiems, kurie susiduria su panašiomis problemomis, siekia šviesti visuomenę apie rūpinimosi savo psichikos sveikata būtinybę.
Išorė slepia sudėtingą vidinį pasaulį
Daugelis Holivudo žvaigždę Jimą Carrey sieja su juoku ir ikoniškais jo vaidmenimis komiškuose filmuose. Vis dėlto po šiuo juokingu, visuomet energingu įvaizdžiu slypi sudėtingi ir rimti vidiniai išgyvenimai.
J. Carrey ne kartą atvirai kalbėjo apie patirtą depresiją ir gyvenimo būdo pokyčius, padėjusius jam susidoroti su iššūkiais. Terapija ir meditacija jam tapo ne tik būdu palengvinti depresijos simptomus, bet ir priemone kurti ilgalaikę psichologinę gerovę.
Viename interviu šis neprilygstamas aktorius atskleidė, kad gyvenimo būdo pokyčiai padėjo jam sumažinti priklausomybę nuo antidepresantų, kurie ilgą laiką buvo kasdienio gyvenimo palydovai. Šiuos vaistus pakeitė kasdienės sveikatinimosi praktikos ir vidinės pusiausvyros paieškos.
Žvaigždės istorija, kaip ir daugelio kitų žinomų žmonių prisipažinimai, paskatino platesnę visuomenės diskusiją apie tai, kad psichikos sveikatos iššūkiai gali paliesti kiekvieną – nepriklausomai nuo sėkmės, šlovės ar visuomenėje kuriamo įvaizdžio.
Dar vienas puikus pavyzdys – milijonų gerbėjų visame pasaulyje pamiltas aktorius Dwayne’as Johnsonas. Su depresija aktorius susidūrė dar ankstyvoje jaunystėje, kuomet dėl patirtos traumos nutrūko jo sportinė karjera. Tai aktoriui sukėlė stiprius vienišumo ir bejėgiškumo jausmus.
D. Johnsonas yra minėjęs, kad tik atviri ir nuoširdūs pokalbiai su artimaisiais ir aplinkiniais jam padėjo rasti jėgų atsigauti, tačiau pabrėžia, kad kalbėti apie savo vidinius sunkumus gali būti itin sunku. Vis dėlto būtent tai suteikia stiprybės ir leidžia suvokti, kad kiekvienas psichikos sveikatos sunkumus patiriantis žmogus nėra vienas. Šiandien D. Johnsonas drąsiai dalijasi šia patirtimi viešai, tikėdamasis, kad jo istorija įkvėps ir kitus žmones ieškoti pagalbos ir suprasti, jog netgi stipriausiems ir iš pažiūros laimingiausiems žmonėms kartais prireikia paramos.