Žengtelėjome tolokai nuo tų laikų, kai daug nemąstydami negalią turinčius žmones apibūdindavome keliais visiems puikiai žinomais epitetais. Vis dėlto pasitaiko, kad vartojamos kai kurios ausiai vis dar įprastos, tačiau kitoniškumą pabrėžiančios sąvokos.
Kalba, kurią vartojame, vis dar prisisunkusi stigmos: štai neturintys negalios dažnai pavadinami sveikais, tarsi pabrėžiant, kad turintieji negalią yra nesveiki. O turintieji depresiją kažkodėl įvardijami kaip nuo depresijos kenčiantys ar su ja kovojantys, tokiu būdu dramatizuojant žmogaus patirtį dėl patiriamų sveikatos sunkumų. Tokių ir panašių pavyzdžių gausu ne tik buitinėje kalboje, bet ir viešajame diskurse, medijose.
Visi norime jaustis priimti ir suprasti nepriklausomai nuo to, kokie skirtingi esame – lėtesni ar ekspresyvūs, tyleniai ar mėgstantys daugžodžiauti, patiriantys ar nepatiriantys psichikos sveikatos sunkumų. Edukuokime save, o tuo pačiu ir kitus – taip mažinsime įsigalėjusią stigmą ir nepagrįstus mitus.
Žemiau esančiame teste pateikiami neretai visuomenėje vis dar sutinkami menkinantys, žeidžiantys ar diskriminuojantys žodžiai ir išsireiškimai bei siūlomi variantai, kuo galima juos pakeisti. Pasitikrinkite: ar žinote, kuris terminas būtų tinkamas?