Pagal kaltinimą, D. Šerpytis įvykio vietoje netinkamai vadovavo ir nekoordinavo policijos pareigūnų veiksmų įvykio vietoje. Pasak prokuroro Rolando Imbraso, kai moteris jau nekėlė grėsmės, pareigūnai patys išprovokavo konfliktą, tinkamai neprisistatė, bandė patekti į jos namus, laužė duris, žinodami, kad ji neadekvačiai reaguoja į situaciją ir turi psichinių sutrikimų.
Pirmasis liudyti stojo kartu su kaltinamuoju Dariumi Šerpyčiu viename ekipaže tądien dirbęs pareigūnas Ernestas J. Jis pasakojo, kad jie gavo iškvietimą apie medikus užpuolusį asmenį.
„Mums budėtojas sakė, kad asmuo laksto po kiemą su kastuvu ir peiliu rankoje, prašo paskubėti“, – prisiminė jis.
Į Baraškių kaimą Vilniaus rajone jie nuvyko gana greitai, užtruko ne ilgiau nei 10 minučių. Visgi ne iškart pavyko rasti namą, kur viskas vyko.
Atvykus policininkams paramedikai sėdėjo automobilyje. Ji su kastuvu sužalojo mediką, kuris bandė gintis ašarinėmis dujomis, tačiau jokio efekto jos neturėjo. Po to apdaužė greitosios medicinos pagalbos automobilį, tą padariusi ji užsirakino namuose.
Beje, paramedikas užsiminė, kad užsidariusi namuose ji buvo priėjusi prie lango ir dar prisikišo peilį prie savo kaklo, lyg demonstruodama, kad tuoj persipjaus gerklę.
„Priėjome prie lango, ten moteris žiūrėjo į mus atsirėmusi į langą. Durys buvo užrakintos. Priėjome prie lango, pradėjome su moterimi bendrauti. Sakiau, policija, atidarykit duris, pabendrausim. Jos būsena buvo keista, agresyvi, buvo daug šauksmų, keiksmų“, – pasakojo liudytojas.
Policininkai įvertino, kad moteris jau buvo sužalojusi medikus ir apgadinusi jų automobilį, grėsmę galėjo kelti ir pati sau, be to, neaišku, ar daugiau nieko nėra namuose. Todėl priėmė sprendimą laužti duris laužtuvu.
„Išlaužus duris visi keturiese buvome prie jų. Kolega žengė per durų slenkstį, o moteris mosikuodama su peiliu bėgo link mūsų. Vienas kolega pasakė, policija, padėk peilį ant žemės. Linas Mockevičius iškart panaudojo „Taser“, moteris trumpam suklupo tarpduryje. Ji padėjo peilį ant žemės atsiremdama, kolega prispaudė ranką su koja, aš panaudojau teleskopinę lazdą, bandydamas išmušti peilį“, – sakė jis.
Kitas liudijęs Aurimas D. paminėjo net pagalvojęs, kad moteris tą peilį prisiklijavusi ir prisirišusi prie rankos, nes jį bandyta išmušti ne vieną kartą, tačiau ji šaltojo ginklo taip ir nepaleido.
Nei elektroimpulsiniu prietaisu, nei teleskopine lazda, moters neutralizuoti nepavyko. Po pirmųjų grumtynių moteris atsistojo ir užsidarė duris.
„Ji tada pradarė duris ir vis iškišdavo peilį, moters būsena buvo neadekvati, ji rėkė, šaukė. Buvo psichozė“, – pasakojo pareigūnas.
Policininkai pasiruošė dujas ir tazerius antrajam bandymui ją sulaikyti.
„Atidarius duris moteris iškart žengė į lauką mosikuodama su peiliu, šaukdama ir rėkdama. Panaudojome ketvirtą kartą „Taser“, moteris suklupo, o Linas Mockevičius, bandė išmušti peilį rankomis, moteris jį pradėjo badyti su peiliu, pjauti per rankas“, - pasakojo liudininkas.
Tačiau moteris tik suklupo ir greit vėl atsistojo. Dujų atakos taip pat jai nedarė jokio efekto.
„Pastebėjau, kad Darius Šerpytis ištraukė ginklą, jis panaudojo psichinę prievartą, įspėjo moterį, kad panaudos ginklą. Moteris į reikalavimą nereagavo, toliau ėjo link jo mosikuodamasi peiliu rankoje. Kai jau pasiekė labai nesaugų atstumą, kai galėjo laisvai įdurti, Darius Šerpytis dar tris kartus pasakė, kad panaudos ginklą. Po pirmų šūvių moteris susvirduliavo, bet ji toliau su peiliu ėjo link jo“, - pasakojo liudytojas.
Jis tvirtino, kad moters keliama grėsmė jo kolegai tą akimirką buvo akivaizdi ir neišvengiama.
„Peilis praėjo pro pat mano kaklą“
Kitas šiame iškvietime dirbęs pareigūnas Linas M. pasakojo iš esmės panašią istoriją. Jis pats pirmasis išlaužus duris šovė su „Taser“.
„Lyg ir suveikė, ji lyg ir suklupo, buvo bandyta ją sulaikinėti, bet ji vėl atsistojo, kolega dar bandė išmušti peilį“, – pasakojo jis.
Pasak pareigūno, po to, kai moteris užsibarikadavo namuose, jie apsitarė planą, kaip elgsis toliau. Per antrąjį susidūrimą Linas M. buvo sužalotas peiliu.
„Vėl panaudojome „Taser“, jis nesuveikė, aš bandžiau išmušti peilį, nesėkmingai. Ji dūrė man peiliu į kairę ranką. O tada stodamasi užsimojo su peiliu, man pavyko išvengti, bet peilis praėjo pro pat mano kaklą“, – pasakojo liudininkas.
Kai visos priemonės buvo išnaudotos, D. Šerpytis išsitraukė ginklą, bet po pirmųjų šūvių į kojas ji net nesuklupo.
„Buvo daug kartų sakyta, padėkite peilį, naudosime ginklą. Ir visai nesaugiu atstumu jai prisiartinus, Darius iššovė“, – teigė policininkas.
Kai moteris puolė pareigūnus su peiliu, D. Šerpytis paleido į ją šūvius, dvi kulkos į pilvą buvo mirtinos.
Elgėsi netaktiškai?
Nukentėjusiųjų advokatas Dainius Dargevičius, užduodamas klausimus liudytojui Aurimui D., teiravosi, ar galėjo vieni pirmųjų pareigūnų ištartų žodžių buvo: „Eik lauk, daryk duris, išdaušim langą“.
„Galėjo, lyg aš taip sakiau“, - pripažino liudytojas, tačiau tikino, kad kolega aiškiai pasakė, jog čia policija.
Tiesa, panašu, moteris to nesuprato: būdama namuose ji pati skambino į Bendrąjį pagalbos centrą, prašydama pagalbos, nes „ją puola banditai“.
D. Dargevičius atkreipė dėmesį, kad vaizdo įrašuose užfiksuoti ir tokie policininko žodžiai: „Gerai, gerai, tegul pasinervina, tegul pastresuoja“.
Prokurorai bando įrodyti, kad policininkai patys provokavo moterį, o tada, kai jie ėmė laužti duris, ji pavojaus niekam nekėlė, todėl nebuvo reikalo skubėti, galima buvo kitaip suvaldyti situaciją.
Tačiau pasak Aurimo D., laukti nebuvo kada: „Neaišku, ar namuose nebuvo daugiau žmonių“.
Praėjusiame teismo posėdyje parodymus davė kaltinamasis. Jis pasakojo, kad atvykus į iškvietimą, ten jau laukė medikai, kuriuos moteris buvo užpuolusi, vienam jų trenkė kastuvu, apdaužė automobilį. Po to ji užsibarikadavo namuose.
„Medikai pasakė, kad moterį būtina dabar sulaikyti ir pristatyti į gydymo įstaigą, nes ji kelia grėsmę“, – kodėl nusprendė laužtis į vidų, kalbėjo kaltinamasis ir pridūrė, kad ji jau buvo padariusi nusikalstamą veiką, sužalojusi žmogų.
Kai išlaužė duris, moteris išbėgo su peiliu rankose, jos nesustabdė nei elektroimpulsiniai prietaisai, nei dujos, nei smūgiai teleskopinėmis lazdomis.
„Kai išsitraukiau ginklą, ji jau bėgo tiesiai į mane atstačiusi peilį, akys buvo paklaikusios. Priartėjus jai maždaug du su puse metro aš pasakiau „šausiu, policija“. Šoviau jai į koją, ji vis tiek nesureagavo, toliau bėgo. Tada atsitraukdamas iššoviau dar keturis šūvius. Ji pakeitė savo judėjimo kryptį ir susmuko“, – sakė policininkas.
Reagavo į pagalbos prašymą
„Delfi“ jau anksčiau skelbė, kad pernai, gruodžio 12-osios vidurdienį, į Bendrąjį pagalbos centrą paskambinęs vyras pranešė, kad paūmėjo jo mamos, kuri serga psichine liga, būklė, reikia pareigūnų ir medikų. Pats pranešėjas tuo metu buvo darbe ir žadėjo kuo greičiau namo parvykti ir pats, bet jam grįžus mama jau buvo nušauta.
Kai medikai atvyko į iškvietimą Baraškių kaime, juos su kastuvu užpuolė, sužalojo ir apdaužė automobilį agresyvi stambaus sudėjimo moteriškė.
Beje, į šį įvykį policija reagavo itin vangiai, pirmą kartą jiems skambinta 12 val. 13 min., vėliau pagalbos šaukėsi užpulti medikai, pirmą kartą dėl to jie kreipėsi 14 val. 16 min., paskui vėl skambino praėjus beveik pusvalandžiui, kad tebelaukia pareigūnų.
Į įvykio vietą atvykęs pareigūnas Darius Šerpytis panaudojo tarnybinį ginklą ir moterį nušovė. Prokuratūra tvirtina, kad pareigūnas, siekdamas sulaikyti asmenį, neišnaudojo visų jo turėtų galimybių veikti kitaip, klaidingai įvertino būtinosios ginties situaciją ir panaudojo šaunamąjį ginklą nesant neišvengiamo pavojaus jo ar kitų asmenų gyvybei bei sveikatai. Todėl jo veiksmus kvalifikuoja kaip nužudymą.