Su sąlygomis, kurias dabar ant derybų stalo padėjo Ukraina, filosofo Kęstučio Girniaus manymu, nesutiks ne tik JAV, bet ir kitos valstybės. Esą Vakarai vertintų, kad sprendimas priimti Ukrainą į NATO be okupuotų teritorijų yra per daug rizikingas.

Kaip žinia, Ukrainos pareigūnai surengė aukšto lygio derybas su išrinktojo D. Trumpo administracija, siekdami sumažinti didelius nesutarimus dėl karo Ukrainoje sureguliavimo dar prieš išrinktajam prezidentui pradedant eiti pareigas. Skelbiama, kad Ukraina sutiktų sėstis prie derybų stalo dėl taikos su Rusija, jeigu mainais gautų narystę NATO. Esą tokią sąlygą Ukraina iškėlė išrinktojo JAV prezidento D. Trumpo komandai.

Susiję straipsniai

Ukrainos lyderio įsitikinimu, „karštasis karo etapas“ galėtų baigtis, jeigu NATO pasiūlytų saugumo garantijų Kyjivo kontroliuojamai Ukrainos daliai. Anot jo, dėl Rusijos okupuotos teritorijos sugrąžinimo būtų galima derėtis vėliau.

Girnius: pats Zelenskis supranta, kad tai nerealu

Filosofo K. Girniaus matymu, ne tik JAV, bet ir kitos valstybės tokią sąlygą atmes.

Kęstutis Girnius
Kęstutis Girnius
FOTO: Delfi.lt

„Aš manau, kad tikimybė labai maža. Čia žmonės kartais palygina su padėtimi Vokietijoje, kai Vakarų Vokietija įstojo į NATO, tada Rytų Vokietija atskirai prie Sovietų Sąjungos pakto prisijungė. Bet čia sąlygos buvo visiškai skirtingos. Sovietų Sąjunga ir Vakarai niekada nekovojo, niekada nebuvo demarkacijos linijos. Buvo ketveri, penkeri metai, kai yra pastovios sienos, atskiros administracijos. Tai nemanau, kad tokį pasiūlymą [D. Trumpas] priims.

Aš manau, kad bus kitų šalių, kurios nepriims, nes yra perdėm rizikinga. Ir kuria prasme duodi garantijų? Vis dėlto, vos pajudėjus karo veiksmams, yra reali galimybė, kad bus apsišaudymų, mėginimų išprovokuoti padėtį ir tai tik komplikuotų reikalus. Tai <...> aš manau, kad tam ne tik Amerika nepritartų, bet, manau, kad, pavyzdžiui, ir tokios šalys kaip Vengrija ar kitos priešintųsi“, – kalbėdamas „Žinių radijo“ laidoje vertino pašnekovas.

Jo teigimu, Ukraina siūlo dirbtinį ir Vakarams rizikingą sprendimą. Esą nerealu, kad Vakarai su juo sutiks.

Karas Ukrainoje
Karas Ukrainoje
FOTO: Maksym Kishka | Scanpix

„Jeigu galėtum taip išspręsti, būtų puiku, bet čia yra tikrovė. Jeigu būtų šitoks nutarimas, tai ką Vakarai darytų, jeigu staiga Rusija bandytų išprovokuoti arba truputį įsiveržtų į tą tariamą Ukrainos NATO dalį? Reaguotų visa jėga, reikėtų pulti, reikėtų viską daryti? Aš labai abejoju. Čia yra perdėm rizikinga, čia nerealistiška. Aš manau, tai yra maksimalus V. Zelenskio reikalavimas. Aš manau, jis realistiškai supranta, kad čia nereali alternatyva“, – vertino K. Girnius.

Nemano, kad Trumpas Ukrainos teritorijas atiduos Rusijai

Jis akcentavo, kad ore kybo klausimas, ką dėl karo Ukrainoje darys D. Trumpas. Pašnekovo įsitikinimu, jis nenorės Ukrainos teritorijų palikti Rusijai.

„Yra dideli nuogąstavimai, kad jis yra pasiryžęs Ukrainą išparduoti tučtuojau, pirma proga. Bet jeigu jis išparduotų Ukrainą, atiduotų Rusijai, tai būtų smūgis jo prestižui ir, aš manau, jis to nenorėtų“, – svarstė filosofas.

Anot jo, D. Trumpas nenorės, kad demokratai kalbėtų apie jį kaip tokį, kuris nusileido Rusijai, atidavė Ukrainą, pažeidė Vakarų vienybę ir yra „apverktinas klounas“.

Pasak „Žinių radijo“ kalbinto buvusio užsienio reikalų ministro A. Valionio, normalu, kad derybų pradžioje jų dalyviai atsineša labai didelius reikalavimus.

Antanas Valionis
Antanas Valionis
FOTO: Andrius Ufartas | Delfi

„Geležinis pirmasis derybų dėsnis yra užaukštinti savo derybines pozicijas pradiniame etape ir niekada nesutikti su oponento pradinėmis derybinėmis nuostatomis, nes jis irgi pakankamai gudrus, kad jas užaukštintų ir pareikalautų daug“, – sakė jis.

Buvęs ministras įvertino esamą situaciją, su kuria dabar susiduria kariaujančios Rusija ir Ukraina, kokios pozicijos laikosi D. Trumpo komanda. Jo įsitikinimu, gana sudėtinga ekonominė padėtis Rusijoje stumia ją į derybas, už derybas esą pasisako ir reikšminga dalis Ukrainos žmonių.

Valionis: gana sunki situacija stumia Rusiją į derybas

Realios derybos dėl taikos, anot A. Valionio, galėtų prasidėti kitų metų antrą pusmetį.

„Jeigu susumuotumėm derybų aplinką, mes matome, kad Rusijos resursai irgi baigiasi, karinio personalo neužtenka, mokėjimai milijonais už kontraktų pasirašymą didėja, „skolinami“ kareiviai iš Šiaurės Korėjos, ginklai, šaudmenys tiekiami iš Šiaurės Korėjos ir Irano, ir matome, kad ekonomika yra gana sunkioje būklėje. V. Putinas blefuoja ir girdėjome ekonomikos forume, kad Rusija kalbėjo tuos pačius banalius žodžius, kad viskas tvarkoje, sankcijos nepasiteisino, bet, jeigu mes matome finansų ministro A. Siluanovo arba Rusijos banko ataskaitas, infliacija, pinigų perteklius, labai pasunkėjo atsiskaitymai dėl JAV santykių, kada „Gazprom“ neturi galimybių atsiskaityti. Tai situacija, nežiūrint to, kad jie blefuoja, gana sunki ir stumia Rusiją į derybas.

Kitoje pusėje – Ukraina, kuri turi išeikvotus žmonių resursus. Pirmą sykį žmonių nuomonė pasikeitė iki tiek, kad daugiau kaip pusė žmonių – taip kalba ukrainiečių sociologai – sutiktų pradėti derybas kol kas paliekant situaciją kontakto linijoje, neatgaunant teritorijų, kokios buvo sutartos 1991 metais ir vėliau dėl sienų pasirašyta. Ir su tikslu diplomatiniais metodais, kaip sako V. Zelenskis, vėliau [tas teritorijas] atgauti.

Pirmą sykį žmonių nuomonė pasikeitė iki tiek, kad daugiau kaip pusė žmonių – taip kalba ukrainiečių sociologai – sutiktų pradėti derybas kol kas paliekant situaciją kontakto linijoje.

A. Valionis

Šiandien matome Ukrainos delegaciją JAV, kuri susitinka su D. Trumpo žmonėmis ir kalba. Ir dabar galim pasižiūrėti tarpininko – Amerikos – poziciją <...>. Čia mes matome tokį pasiūlymą: jeigu Ukraina nenorės eiti į derybas, tada mes ją nubausime ir nutrauksime pagalbą. Jeigu Rusija nenorės eiti į derybas, mes tada Ukrainai duosim daugiau visokių ginklų, kad ji priverstų Rusiją derėtis. Tai – gana logiškas pasiūlymas ir logiškas sprendimas gali būti ukrainiečių.

Jie dabar sutinka eiti į derybas žinodami, kad Rusija startinėje derybų pozicijoje reikalauja Chersono srities, kada Chersonas yra toliau ukrainiečių rankose, Zaporižios srities, kada Zaporižia yra ir toliau ukrainiečių rankose. O tikėtis, kad kas nors iš tarptautinių tarpininkių, tarp jų ir D. Trumpas, sutiktų pasirašyti tokią taiką, kuri verstų ukrainiečius pasitraukti iš savo žemių, kurių Rusija negalėjo jėga užimti, yra irgi absurdiška. Todėl, manau, logiškas ukrainiečių planas: mes sutinkame su tais pasiūlymais ir žinome, kad V. Putinas ir jo žmonės su tais pasiūlymais nesutiks, ir galų gale, jeigu nesustosime kontakto linijoje kažkokiai pertraukai, kurios metu galėtume ir patys pasitvarkyti, ir stebėti, ką daro priešininkai, tai gausime geresnes sąlygas pulti, neutralizuoti Rusiją ir gintis nuo Rusijos.

Taip kad tas žaidimas nesibaigs per pirmuosius mėnesius sausį ar vasarį. Manau, realios derybos po visų pasistumdymų ir pabandymų greičiausiai gali prasidėti kitų metų antrą pusmetį“, – komentavo A. Valionis.

Ar Ukrainai būtų naudinga smūgiuoti giliau į Rusiją?

Savo ruožtu K. Girnius svarstė, jog bus didelis spaudimas, kad derybos prasidėtų anksčiau.

„Manau, gali būti spaudimas abiem pusėms, kad vykstant deryboms [bus pasakyta], kad turite ribotą laiką priimti sprendimams, o ne galite ištęsti metus ar kitus“, – pažymėjo jis.

„Duok Dieve, derybos prasidėtų kuo anksčiau, bet tas mano pesimizmas grįstas liūdnu patyrimu“, – sureagavo A. Valionis.

Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas
FOTO: Vyacheslav Prokofyev | AP / Scanpix

Kaip žinia, nueinantis JAV prezidentas Joe Bidenas leido Ukrainai naudoti JAV tiekiamas raketas smūgiams Rusijos teritorijoje. Toks sprendimas priimtas po to, kai Rusija savo karui prieš Ukrainą pasitelkė Šiaurės Korėjos pajėgas ir jis pažymėjo esminį pokytį JAV politikoje.

Ar įmanoma, kad D. Trumpas imtųsi panašių veiksmų, kurie sustiprintų Ukrainos padėtį fronte? K. Girniaus nuomone, jei Ukrainą smūgiuotų dar toliau į Rusijos teritoriją, tai sulauktų atsako.

„Jei Ukraina smarkiai padidintų puolimą ir sukeltų rimtus ir simbolinius nuostolius Rusijai, tai, manau, kad būtų naivu manyti, kad Rusija nereaguos“, – pažymėjo jis.

Viso „Žinių radijo“ pokalbio su K. Girniumi ir A. Valioniu galite klausytis čia:

Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės