Naujasis Seimo pirmininkas S. Skvernelis anksčiau žurnalistams teigė, kad naujoje parlamento vadovybėje dirbs šeši pavaduotojai.

Pasak politiko, trys Seimo vicepirmininkai būtų socialdemokratai, vienas – „Nemuno aušros“ atstovas. Taip pat S. Skvernelio pavaduotojais taptų ir du opozicijos nariai.

Opozicijoje veikiančios konservatorių frakcijos atstovė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, kad TS-LKD frakcija į Seimo vicepirmininkus nutarė teikti jos kandidatūrą. Liberalų sąjūdžio atstovė Viktorija Čmilytė-Nielsen turėtų tapti šios frakcijos atstove tarp Seimo vicepirmininkai.

Savo ruožtu socialdemokratai į Seimo vicepirmininkus planuoja teikti Juozo Oleko, Rasos Budbergytės ir Orintos Leiputės kandidatūras. O „Nemuno aušros“ lyderis jau prieš kurį laiką sakė, kad į šias pareigas bus siūloma Agnė Širinskienė. Šias pavardes S. Skvernelis pakartojo ir Seimo posėdžių salėje. Visi jie sutiko dalyvauti šiuose rinkimuose.

Slapto balsavimo rezultatai

Po slapto balsavimo paaiškėjo, kad visi 6 kandidatūros slaptame balsavime buvo patvirtintos.

Suskaičiavus balsus paaiškėjo, kad už J. Oleką balsavo 114 parlamentarų, už R. Budbergytę – 106, už O. Leiputę – 101 Seimo narys.

Už A. Širinskienę balsavo 80 parlamentarų. Už konservatorę R. Morkūnaitę–Mikulėnienę balsavo 96 parlamentarai, o už liberalę V. Čmilytę–Nielsen – 91.

Olekas ragino Lietuvos žmonių gyvenimą padaryti saugų ir orų

Pirmasis šią procedūrą pradėjo LSDP atstovas J. Olekas. Jis pirmiausia prisistatė naujos kadencijos Seimui.

„Per 30 metų sukūrėme laisvą ir tvirtą valstybę. Deja, istorija linkusi kartotis, mums vėl kyla grėsmės iš tos pačios imperinių užmačių neatsisakiusios kaimynės. Todėl mums, Seimo nariams, tenka svarbi užduotis išsaugoti savo laisvę, apginti valstybę ir jos žmones.

Turime padaryti viską, kad mūsų šalies įsipareigojimai stiprinti gynybą, glaudžiai bendradarbiauti su NATO ir ES šalimis, išliktų patys svarbiausi šiandienos geopolitinėje situacijoje. Privalome ir toliau tvirtai remti Ukrainos kovą už laisvę, nes jie kovoja ir už mūsų valstybės saugumą“, – kalbėjo kandidatas į Seimo vicepirmininkus J. Olekas.

Jis tikino, jog turime nepamiršti ir Baltarusijos žmonių. Privalome, pasak jo, atsigręžti ir į Lietuvos žmones.

„Šiuose rinkimuose jie labai aiškiai pasakė, kad nori Seimo, kuriam rūpėtų Lietuvos gyventojai“, – tvirtino socialdemokratas J. Olekas. Jis naujos kadencijos Seimo narius ragino Lietuvos žmonių gyvenimą padaryti saugų ir orų.

Budbergytė: viskas vardan valstybės

Valdančiosios LSDP atstovė R. Budbergytė buvo antroji siūloma kandidatė į Seimo vicepirmininkus.

„Seimas mus suburia tai aštriai politikai, bet tuo pat metu įpareigoja mus priimti vieningus sprendimus. Viskas vardan valstybės“, – kalbėjo parlamentarė R. Budbergytė.

Ji taip pat ragino ir Seimo salėje atspindėti svarbiausias brangiausias vertybes: žmogiškumą ir vienybę.

„Seimo institucija įtvirtina ir parodo tai, kad mes visi esame lygūs. Ir kiekvienas iš mūsų esame Lietuvos žmonių atstovas. <...> Stiprūs esame tada, kai išmokstame išgirsti oponentą, išmokstame girdėti, tada ir yra gyva Seimo dvasia“, – tikino socialdemokratė R. Budbergytė.

Leiputė: parlamentui lieka lemiamas vaidmuo

Trečioji LSDP atstovė O. Leiputė į Seimo tribūną stojo trečioji. Prisistatydama naujos kadencijos Seimui politikė teigė, jog parlamentui lieka lemiamas vaidmuo „kuriant prielaidas žmonių gerovei“.

„Stengsiuosi, kad parlamento darbotvarkė būtų socialiai jautri. Taip pat pasistengsiu, jeigu turėsiu tokią galimybę, kad būtų didesnė sklaida apie rengiamus įstatymų projektus ir ne tik apie jau priimtus. Kad kuo daugiau visuomenės grupių galėtų įsitraukti į jų svarstymą“, – prisistatydama žadėjo socialdemokratė O. Leiputė. Ji Seimui linkėjo darnaus darbo.

Širinskienė: daug klausimų šalies viduje

Partijos „Nemuno aušra“ atstovė A. Širinskienė į Seimo posėdžių salės tribūną stojo ketvirtoji.

„Mūsų mandatas yra ne tik didžiulis pasitikėjimas, kurį žmonės į mus sudėjo, bet ir didžiulė atsakomybė. <...> Labai tikiuosi, kad mes visi kartu tą pasitikėjimą pateisinsime“, – vylėsi kandidatė A. Širinskienė.

Politikė teigė, jog Lietuvos laukia ne tik geopolitiniai iššūkiai, bet ir daug darbų šalies viduje, nacionalinėje politikoje.

„Turime tikrai sudėtingą situaciją sveikatos, švietimo sistemose, socialinėje politikoje yra likę dar papildomi iššūkiai, demografinė padėtis nėra džiuginanti. O Lietuvos žmonėse yra išlikęs tam tikras susiskaldymas“, – situaciją šalyje savo prisistatyme vertino A. Širinskienė.

Morkūnaitė–Mikulėnienė: tai vienas iš gražiausių demokratijos bruožų

Opozicine pasiskelbusios TS–LKD atstovė R. Morkūnaitė–Mikulėnienė prisistatymo pradžioje kalbėjo apie praeitį.

„Man pačiai ir ši vieta, ir šis sambūris, ką jis įprasmina mūsų valstybėje – jos laisvę, nepriklausomybę, yra didelis dalykas. Negaliu neprisiminti 1991 metų, kada čia su tėvais, tūkstančiais kitų Lietuvos žmonių sausį būdama vaikas stovėjau ir mažai tada apie esminius dalykus supratau... Bet manau, kad tai tada užkodavo supratimą, kas yra svarbiausia mūsų valstybėje“, – kalbėjo kandidatė.

Politikė teigė, jog parlamentaras yra puikus visuomenės atspindys.

„Tai rodo įvairovė. Ne tik nuomonių, bet ir patirties. Demokratijoje gali būti išrinkti žmonės su ilga politine patirtimi, bet ir visiški politikos naujokai. Manau, kad tai vienas iš gražių demokratijos bruožų“, – teigė konservatorė. Džiaugėsi ji ne tik nuomonių įvairove, bet ir nenuspėjamu rinkimų rezultatu.

Čmilytė–Nielsen: opozicijos vaidmuo bus labai svarbus

Opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovės V. Čmilytės–Nielsen pabrėžė, jog tarp daugelio svarbų klausimų Seime būtent valdančiųjų santykis su opozicija yra vienas iš kertinių.

„Tai svertų kontrolės ir elementarios pagarbos principai, siekiant realizuoti svarbiausią parlamento funkciją – <...> tarnauti Lietuvos žmonių gerovei“, – kalbėjo parlamentarė.

Buvusi Seimo pirmininkė V. Čmilytė–Nielsen tikino, jog jai reikės laiko priprasti prie naujų pareigų – Seimo narės darbo opozicijoje.

„Kaip ir kiekviename Seime, ateinančius ketverius metus opozicijos vaidmuo bus labai svarbus. Gali skambėti paradoksaliai, bet tuo pačiu metu turėsime būti ir atsvara valdantiesiems, ir užtikrinti mūsų valstybės sėkmės istorijos tęstinumą, ieškodami susitarimo klausimais, kurie yra kertiniai mūsų valstybei ir žmonėms“, – kalbėjo kandidatė.

86 valdančiųjų mandatai

Naujajame Seime veiks trijų politinių jėgų valdančioji dauguma – pirmadienį parlamento rinkimus laimėjusi LSDP pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir „Vardan Lietuvos“. Minėtų politinių jėgų koalicija turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.

Tiesa, R. Žemaitaičio partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV. Atsakydamas į užsienio atstovų neigiamus pasisakymus, R. Žemaitaitis viešai kreipėsi į NATO ir ES valstybių atstovus Lietuvoje, tikindamas, kad jo pasisakymai, laikyti antisemitiškais, buvo blogai interpretuojami.

Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)