Pokalbis truko apie valandą, žiniasklaidai sakė šaltinis Vokietijos vyriausybėje.

Skelbiama, kad O. Scholzas per pokalbį pasmerkė Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir paragino V. Putiną išvesti savo karius iš Ukrainos.

O. Scholzas taip pat sakė, kad Rusija turi būti pasirengusi „derėtis su Ukraina, kad būtų pasiekta teisinga ir ilgalaikė taika, bei pabrėžė nepajudinamą Vokietijos ryžtą remti Ukrainą jos gynybinėje kovoje su Rusijos agresija tiek, kiek reikės“, – sakoma kanclerio atstovo spaudai Steffeno Hebestreito pranešime.

Pranešama, kad prieš pokalbį su V. Putinu Vokietijos kancleris kalbėjosi ir su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. O. Scholzas su V. Zelenskiu kalbėjosi „iš anksto ir tai darys po pokalbio su Rusijos prezidentu“, sakoma S. Hebestreito pranešime.

„Reuters“: Zelenskis perspėjo Scholzą nesikalbėti su Putinu

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėjo Vokietijos kanclerį Olafą Scholzą penktadienį telefonu nesikalbėti su Rusijos prezidentu V. Putinu, argumentuodamas, kad tai sumažintų Kremliaus lyderio izoliaciją ir leistų tęsti karą, teigia šaltinis iš Ukrainos prezidento kanceliarijos.

Šaltinis „Reuters“ sakė, kad Vokietijos kancleris, artimas Ukrainos sąjungininkas šalies kare su Rusija, informavo V. Zelenskį apie planus kalbėtis su Rusijos prezidentu.

„Kancleris mūsų prezidentui prisipažino planuojantis kalbėtis su Putinu. Prezidentas paaiškino, kad tai tik padėtų Putinui sumažinti izoliaciją. Putinas nenori tikros taikos, jis tenori pertraukos“, – teigia šaltinis.

„Pokalbis su Putinu jam suteiktų galimybę pakeisti aplinkybes ir užsitikrinti karo tąsą. Taikos iš to bebūtų, nes Putinas tik kartotų savo metų metus sakomus melus. Be to, pasijustų nebeizoliuotas“, – tikina šaltinis.

Lenkijos premjeras: Scholzas pasakė Putinui – „nieko apie Ukrainą be Ukrainos“

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas penktadienį pareiškė esąs patenkintas, kad Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pasakė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, jog negalima priimti jokių sprendimų dėl Ukrainos nedalyvaujant Kyjivui.

„O. Scholzas (...) papasakojo man apie savo pokalbį su V. Putinu“, – tinkle „X“ parašė D. Tuskas, omenyje turėdamas anksčiau penktadienį įvykusį V. Putino ir O. Scholzo pokalbį telefonu.

„Buvau patenkintas išgirdęs, kad jis ne tik pasmerkė Rusijos agresiją, bet ir pakartojo Lenkijos poziciją: nieko apie Ukrainą be Ukrainos“, – pridūrė jis.

Kremlius išplatino pranešimą

V. Putinas ir Vokietijos kancleris O. Scholzas „atvirai“ pasikalbėjo apie Ukrainą, penktadienį pareiškė Kremlius.

„Įvyko išsamus ir atviras apsikeitimas nuomonėmis apie padėtį Ukrainoje“, – pranešime tvirtino Kremlius ir kartu pridūrė, kad pokalbį inicijavo Vokietija.

Pasak Kremliaus, V. Putinas pasakė O. Scholzui, kad bet kokiame galimame susitarime dėl karo Ukrainoje užbaigimo turi būti atsižvelgta į „naujas teritorines realijas“.

Ukraina kritikuoja Scholzo ir Putino pokalbį

Ukraina penktadienį pasmerkė Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo skambutį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui kaip „bandymą pataikauti“.

„Pokalbiai tik suteikia V. Putinui vilties sumažinti savo tarptautinę izoliaciją“, – pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministerija.

„Reikia konkrečių, stiprių veiksmų, kurie privers jį siekti taikos, o ne įtikinėjimų ir bandymų pataikauti, kuriuos jis laiko silpnumo ženklu ir išnaudoja“, – pridūrė ministerija.

Pirmas pokalbis per beveik dvejus metus

Paskutinį kartą O. Scholzas telefonu kalbėjosi su V. Putinu 2022 m. gruodį, ragino ieškoti diplomatinių priemonių dėl karo Ukrainoje ir išvesti tų pačių metų vasarį įsiveržusią Rusijos kariuomenę.

V. Putinas nėra kalbėjęsis su dauguma NATO ir Vakarų lyderių nuo 2022 m., kai Europos Sąjunga ir JAV įvedė plačias sankcijas Ukrainą užpuolusiai Rusijai. Iš NATO bloko šalių V. Putinas palaiko ryšius su Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbanu, kritikuojančiu Vakarų politiką Rusijos atžvilgiu, ir su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu.

Pirmasis per beveik dvejus metus Vokietijos ir Rusijos lyderių pokalbis įvyko kritišku Maskvos invazijos į Ukrainą metu. Kyjivo pajėgos patiria vis didesnį spaudimą, karui artėjant prie trečios žiemos. Vokietija yra viena didžiausių Ukrainos karinių rėmėjų, pagal suteiktą pagalbą Kyjivui antra po JAV. Tačiau Donaldo Trumpo, per kampaniją kritikavusio pagalbą Ukrainai, išrinkimas JAV prezidentu sukėlė abejonių dėl tolesnės Vašingtono paramos.

Sekmadienį kalbėdamas su Vokietijos visuomeniniu transliuotoju ARD O. Scholzas pareiškė norintis artimiausiu metu surengti pokalbius su V. Putinu, bet pats vienas to nedarys. O. Scholzas sakė, kad prieš tai reikia pasikalbėti su kitais lyderiais.

„Taip, aš pasiryžau tam tinkamu laiku pasikalbėti su Rusijos prezidentu“, – sakė Vokietijos vadovas sekmadienį vakare visuomeninio transliuotojo ARD pokalbių laidoje.

„Bet aš esu atsakingas politikas, nedarau to vienas“, – pridūrė O. Scholzas. Pokalbiui su V. Putinu reikalingi kontaktai ir pokalbiai su daugeliu kitų šalių. Situacija taip pat turi būti aptarta su Ukraina, sakė jis.

Paklaustas, kada būtų tinkamas laikas pokalbiui su V. Putinu, O. Scholzas atsakė: „Netrukus.“

Spalio viduryje O. Scholzas pareiškė esąs pasirengęs kalbėtis su V. Putinu apie teisingą taiką Ukrainoje po to, kai Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas Rusijos žiniasklaidai pareiškė, kad V. Putinas yra atviras dialogui su Vokietijos lyderiu.

Birželį kancleris sakė, kad negali atmesti pokalbio su V. Putinu ateityje, tačiau teigė, kad tai būtų prasminga tik tuo atveju, jei būtų galima aptarti ką nors konkretaus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (26)