Dar 2024 m. sausio 6 d. Ukrainos nacionalinės korupcijos prevencijos agentūra į Tarptautinį karo rėmėjų sąrašą įtraukė Kauno miesto merui priklausančią „Vičiūnų grupę“. Praėjus vos dešimčiai dienų, sausio 16 d., iniciatyvinė grupė „STOP prekybai rusijoje“ paskelbė analizę apie susijusią su karo rėmėjais įmonę UAB „AUTOVICI“ ir jos laimimus viešuosius pirkimus: 12 milijonų eurų iš mūsų valstybės biudžeto, daugiausia – Lietuvos kariuomenės pirkimai.

Kaip skelbiama 2024 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje, „Kremliaus režimas griežtai kontroliuoja užsienio investuotojų, net ir dirbančių ne strategiškai svarbiuose sektoriuose, veiklą Rusijoje. Rusijoje dirbančių įmonių veikla turi atitikti Kremliaus režimo interesus – jos yra įpareigotos remti Kremliaus vykdomą politiką.“

Situacija vertė sunerimti. Tokios įmonės, dirbančios priešo teritorijoje, bendradarbiaujančios su agresoriaus valdžios atstovais, institucijomis, kelia akivaizdžią grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui. Pateiktoje Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje verslas, veikiantis Rusijoje, pripažintas remiantis karą Ukrainoje. Dėl to dar kovo mėnesį pateikiau Seimui svarstyti Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimą, kuriuo įmonės, vykdančios veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje, būtų šalinamos iš viešųjų pirkimų.

Kovo mėnesį pateiktas ir pakoreguotas pasiūlymas prieš savaitę buvo iš esmės vieningai priimtas ir Seimo salėje (susilaikė vienintelis žmogus – valstietis Dainius Gaižauskas). Priimtas Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimas leis iš viešųjų pirkimų šalinti įmones, įmonių grupes ar susijusius asmenis, jeigu šie vykdo veiklą Rusijoje, Baltarusijoje, Rusijos aneksuotame Kryme, Padniestrėje, Abchazijoje ar Pietų Osetijos teritorijoje.

Pagrindiniai akcentai:

  • iš tiekėjo reikalaujama pateikti paaiškinimus arba kitus dokumentus, kurie įrodytų, kad jis nevykdo veiklos nurodytoje valstybėje. Jeigu tiekėjas vykdo veiklą pirmiau minėtose valstybėse, jis šalinamas iš viešųjų pirkimų;

  • praplečiamas susijusių įmonių ir asmenų sąrašas – tiekėjas, jo subtiekėjas, ūkio subjektas, kurio pajėgumais remiamasi, vykdo veiklą Rusijoje ir kitose teritorijose arba yra ūkio subjektų grupės, kurios bet kuris narys vykdo veiklą nurodytose valstybėse ar teritorijose, narys arba jos vadovas, kitas valdymo ar priežiūros organo narys ar kitas asmuo (kiti asmenys), turintis (turintys) teisę atstovauti tiekėjui, subtiekėjui, ūkio subjektui, kurio pajėgumais remiamasi, ar jį kontroliuoti, jo vardu priimti sprendimą, sudaryti sandorį, tokiu būdu dalyvauja tokių ūkio subjektų grupių ir (ar) ūkio subjektų veikloje.

Nors jau išspręstas, šis atvejis parodė, kad nacionalinio saugumo užtikrinimas nėra tarsi baigtinių darbų sąrašas, bet labiau nuolatinis darbas bandant spręsti naujus iškylančius iššūkius ir problemas.