– Papasakokite, kuo naudingi tempimo pratimai?

– Visų pirma, įvairūs mobilumo bei raumenų tempimo pratimai yra naudingi tam, kad būtų palaikomi sveiki sąnariai. Antra, kad būtų palaikomas optimalus raumenų ilgis. Tinkamas sąnarių paslankumas leidžia kūnui laisvai judėti ir atlikti kasdienius darbus be suvaržymų. Jei žmogus fiziškai pasyvus, neatlieka jokių fizinių pratimų, laikui bėgant jo raumenys trumpėja, raiščiai kietėja, o sąnariai praranda paslankumą. Todėl labai svarbu palaikyti fizinę veiklą.

– Kaip dažnai reikėtų tokių treniruočių?

– Mobilumo pratimai nėra intensyvi fizinė veikla, todėl gali būti atliekami kasdien. Tai svarbu. Visus sąnarius reikia mankštinti, nes tokiu būdu jie aprūpinami reikiamomis medžiagomis („pamaitinami“), mankštos metu gaminasi sąnarinis tepalas. Pagrindinės kūno sritys, reikalaujančios paslankumo, yra pėdos didžiojo piršto, čiurnos, klubų, krūtininės stuburo srities, pečių sąnariai. Jei šiose srityse paslankumas ribotas, negalime tinkamai judėti, arba pradedame „skolintis“ judesius iš kitų sąnarių, kurie turėtų būti labiau stabilūs. Todėl atsiranda įvairūs raumenų ir sąnarių skausmai. Paimkime krūtininę stuburo sritį. Ji dažnai būna suvaržyta dėl sėdimo darbo. Dėl to atsiranda kvėpavimo suvaržymai, šonkauliai, diafragma nesugeba judėti laisvai, negalime normaliai kvėpuoti, stringa kraujo, limfos tekėjimas, vidaus organai ir visas kūnas negali tinkamai apsirūpinti deguonimi, maisto medžiagomis, dėl to gali prasidėti įvairių sveikatos problemų.

Deimantas Vaitkevičius

– Tai lankstumas susijęs ne tik su sveikata, bet ir su ilgaamžiškumu, tiesa? Galima rasti ne vieną „testą“ internete, kuris ragina pažiūrėti, ar galite atlikti vieną ar kitą pratimą.

– Taip. Tarkime, gebate ar ne atsistoti nuo grindų nesilaikant rankomis iš sėdimos padėties sukryžiuotomis kojomis. Tokie testai atspindi bendrą kūno lankstumą ir raumenų jėgą. O tai yra ilgaamžiškumo ir sveiko senėjimo pagrindas.

– Mitas ar tiesa, kad moterys yra lankestesnės?

– Iš dalies tiesa. Moterų kaulų bei jungiamųjų audinių struktūra šiek tiek skiriasi, tokia anatomija. Bet viskas priklauso nuo žmogaus gyvenimo būdo, kiek jis skiria dėmesio savo kūnui. Mačiau tiek labai lanksčių vyrų, tiek moterų. Todėl viskas priklauso nuo to, ką žmogus veikia.

Mankšta

– Ar gali būti per vėlu lavinti kūno lankstumą?

– Iš tiesų, amžius lankstumui turi įtakos, nes su amžiumi mūsų visi audiniai kietėja, mažėja gebėjimas išsitempti, kraujagyslių sienelės kietėja, sąnarių paslankumas mažėja ir visos fizinės funkcijos mažėja. Bet lavinti šias savybes niekada nėra per vėlu ir yra rekomenduojama bet kokiame amžiuje. Tik vyresniame amžiuje prireiks daugiau laiko. Jei žmogus yra labai nelankstus, gali pratimus atlikti kasdien. Bet svarbu pabrėžti, kad visur reikia balanso: tarp lankstumo ir stabilumo. Jei pulsime į kraštutinumus – nieko gero nebus. Jei atliekame tik jėgos pratimus, kūnas kietėja, stingsta, prarandame amplitudes, suvaržome judesį, ir lieka nelabai aišku, dėl ko sportuojame: ar dėl to, kad jaustumėmės geriau, būtume funkcionalesnis ir būtų lengviau judėti kasdien, ar dėl pasirodymo prieš kitus? Reikia palaikyti balansą. Jei kūnas sukietėjęs, sunku pasilenkti, pritūpti, reikia įtraukti daugiau lankstumo ir mobilumo treniruočių ir mažiau jėgos. O jei atvirkščiai – kūnas per daug lankstus, sąnariai hipermobilūs (pvz., kelio sąnariai), kyla rizikos susitraumuoti, atsiranda įvairiausi raumenų ir sąnarių skausmai. Tuomet reikia stiprinti raumenis, kurie tuos sąnarius palaiko ir stabilizuoja.

– Šiandien populiaru sportuoti namuose, žiūrint Youtube ar pan. Ar lengva, kalbant apie lankstumo pratimus, prisidaryti traumų?

– Nuo bet kokio pratimo galima susitraumuoti, jei darai neapgalvotai. Drastiškas, nekorektiškai atliekamas raumenų tempimas gali privesti prie raumenų mikrotraumų, įplyšimų, raiščių patempimų ir pan., dėl ko kelis mėnesius negalėsi sportuoti, būsi suvaržytas ir atitolsi nuo savo tikslo. Tai viskam reikia proto ir tinkamo pasiruošimo. Atliekant lankstumo pratimus, reikia, kad kūnas būtų apšilęs, jei žmogus neturi patirties, geriausia pradėti nuo statinių tempimų, tai yra tokie pratimai, kuriuose tempimas vyksta užfiksuotoje pozoje, ramiai, švelniai, be jokių spyruokliavimų. Jei kalbėsime apie palaikomąjį tempimą, kuris atstato esamą raumens ilgį (tarkim po ilgos darbo dienos sėdint), kad galėtumėme laisviau judėti, pratimą užtenka atlikti 15-20 sekundžių. Jei norite tapti lankstesni nei esate, raumenį tempti rekomenduojama 30 – 60 sekundžių ir pakartoti pratimą kelis kartus. Svarbu įsiklausyti į savo kūną, nieko nedaryti agresyviai per skausmą, kad išvengtumėte kūno traumų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)