Tačiau neretai blogo miego priežastis slypi žymiai paprastesniuose dalykuose, pavyzdžiui – nepatogiame čiužinyje. Sutikite, pernelyg kietas ar nepaprastai minkštas čiužinys tikrai gali pasunkinti užduotį kokybiškai pailsėti.

Šiuo metu rinkoje apstu įvairiausių skirtingų čiužinių. Kaip nepasimesti? Ar tikrai verta investuoti į brangų čiužinį ir kuo skiriasi putų poliuretano ir spyruokliniai čiužiniai? Apie tai pasakoja IKEA pardavimų vadovas, čiužinių ekspertas Paulius Gutauskas.

Miegas

Miego sutrikimai – jokia ne retenybė

P. Gutauskas teigia, kad kas trečias mūsų šalies gyventojas pabudęs ryte dažniausiai nesijaučia pailsėjęs, o kas ketvirtas – nuolat jaučia miego trūkumą.

„Naujausia mūsų reprezentatyvi apklausa atskleidžia ir tai, kad beveik trečdalis žmonių miega nepakankamai. Tačiau taip pat net 3 iš 4 gyventojų apklausoje nurodo, kad kokybiškas miegas jiems yra būtinas, norint jaustis sveikiems, laimingiems ir sėkmingiems“, – nurodo pašnekovas.

Būtent todėl, anot jo, itin pravartu paprastais būdais susikurti tokią miego aplinką, kuri padėtų tinkamai išsimiegoti. Tam dėmesį vertėtų atkreipti į šviesą miego metu, o taip pat – švarų orą, garsus, tvarkingą aplinką, tinkamą temperatūrą bei komfortą, prie kurio, specialistas įsitikinęs, bene labiausiai prisideda tinkamas čiužinys.

Tad kokie svarbiausi dalykai, kuriuos būtina žinoti renkantis čiužinį? P. Gutauskas juos ir išskiria.

Būtina išsibandyti, o tik tada pirkti

Čiužinys – gero miego pagrindas. Todėl natūralu, kad renkantis čiužinį, ant kurio bus miegama ne vienerius metus, nesinori suklysti.

„Rinkdamiesi naują čiužinį pirmenybę teikite tam, kaip ant jo jaučiatės. Atkreipkite dėmesį į čiužinio kietumą, savo miegojimo įpročius ir pozą. Svarbiausia, kad čiužinys būtų patogus pačiam žmogui, o tai yra labai individualu. Todėl jį renkantis visuomet kviečiame išsibandyti dar parduotuvėje“, – sako čiužinių ekspertas pašnekovas.

Anot jo, atvykus į parduotuvę galima atsigulti ant čiužinio įprasta miegojimo poza, pasivartyti. Tai padės įvertinti, ar gerai jaučiatės ant jo gulėdami.

Miegojimo pozos: kuo jos susijusios su čiužiniu?

P. Gutauskas nurodo, kad svarbu, jog čiužinys būtų tinkamo dydžio ir tiktų turimam lovos rėmui. Taip pat, anot jo, būtina atkreipti dėmesį ir į ant čiužinio miegosiančių asmenų miegojimo pozas.

„Miegantiems ant nugaros geriau rinktis čiužinį be komforto zonų. Čiužinys, turintis jas, yra padalintas į zonas, kurios skirtingoms kūno sritims suteikia skirtingą atramos lygį. Taip gali būti palaikoma taisyklinga stuburo padėtis. Miegantiems ant šono labiau tinka čiužinys su komforto zonomis. Taip pečiai ir klubai gali lengvai sudubti į čiužinį. Miegantiems ant pilvo tinka kietesnis čiužinys“, – itin naudinga informacija dalinasi pardavimų vadovas.

Jis priduria, kad jei žmogus miega judriau, lateksas ar kietas putų poliuretanas efektyviau reaguos į jo judesius, todėl šie pasirinkimai yra tinkami. Vistoelastiniai putų poliuretano čiužiniai mažiau reaguoja į judesius, yra kietesni, todėl labiau tiks žmonėms, kurie miega ramiau.

Netinkamas čiužinys atpažįstamas jį išbandžius

Čiužinio pasirinkimas – labai individualus dalykas. Taip jau yra, kad tai, kas tinka vienam, visai netiks kitam žmogui.

„Per kietą čiužinį atpažinsite ant jo atsigulus. Jausitės tarsi gulėtumėte ant lentos, o kūno dalys, pavyzdžiui: klubai ir pačiai, neįdubs, čiužinys nepriglus prie kūno, liks tarpai. Ant netinkamo čiužinio miegosite prasčiau, gali pradėti net skaudėti tam tikras kūno vietas“, – sako pašnekovas.

Specialistas nurodo, kad per minkštas čiužinys nesuteiks tinkamos atramos, o gulėdami ant jo jausitės į jį tarsi įkritę. Miegant ant tokio čiužinio neturėsite klubų ir pečių atramos, bus sunku keisti kūno padėtį miegant, įsitemps raumenys.

„Jums tinkamas čiužinys suteiks atramą ten, kur jos reikia – klubų ir pečių srityse. Taip pat svarbu ir tai, kad gulint ant tinkamo čiužinio nebus tarpų, stuburo padėtis bus natūrali, o kūnas galės atsipalaiduoti“, – teigia P. Gutauskas.

Lova

Čiužinių tipai: kuo jie skiriasi?

Šiuo metu rinkoje galima rasti pačių įvairiausių čiužinių. Vieni jų – įprasti, kiti – aukščiausios kokybės, pagaminti iš natūralių medžiagų.

„Čiužiniai yra trijų tipų: putų poliuretano, spyruokliniai ir kišeniniai spyruokliniai. Jie taip pat skirstomi į vidutinio kietumo, kietus ar labai kietus. Čiužinio kietumas priklauso nuo spyruoklių, putų poliuretano ar latekso branduolio bei viršutinio sluoksnio“, – pasakoja specialistas.

Jis aiškina, kad putų poliuretano čiužiniai pagaminti iš įvairaus tankio putų, kurios mažina kūno spaudimą. Vėsioje aplinkoje toks čiužinys yra kietesnis, bet reaguodamas į kūno šilumą suminkštėja. Toks čiužinys prisitaiko prie kūno formos, todėl žmogus gali visiškai atsipalaiduoti.

„Tokie čiužiniai gali būti paprasti, su viskoelastiniu sluoksniu, su komforto zonomis arba be jų. Čiužiniai su natūraliu lateksiniu sluoksniu yra elastingi ir patvarūs. Lateksas pasižymi geru oro laidumu. Viskoelastinio putų poliuretano ar paprasto putų poliuretano čiužiniai dėl šilumos sulaikymo kai kuriems žmonėms gali būti per šilti“, – svarbiausia informacija dalinasi P. Gutauskas.

Jis paaiškina, kad spyruokliniai čiužiniai yra skirstomi į „Bonnell“ ir kišeninių spyruoklių čiužinius. Jie – itin patvarūs.

„Čiužinių „Bonnell“ spyruoklės yra sujungtos viena su kita. Čiužiniai su atvira tokių spyruoklių konstrukcija leidžia orui cirkuliuoti, todėl čiužinys labai laidus. Visos spyruoklės sujungtos, todėl judant ar besivartant spyruoklės juda kartu. Taip čiužinys neizoliuoja judesių, todėl yra labiau tinkamas tiems, kurie miega vieni ir neturi ypatingų poreikių“, – sako specialistas.

P. Gutauskas nurodo, kad kišeninių spyruoklių čiužiniuose spyruoklės yra atskirai įvyniotos į kišenėles. Todėl jos geriau reaguoja į individualų kūno spaudimą bei mažina judesių perdavimą. Taip, miegant kartu, kitas asmuo nejaučia judesių, jie izoliuojami. Tokio tipo čiužinys tiks tiek miegant vienam, tiek su partneriu.

Vaikų ir suaugusiųjų poreikiai skiriasi: ką būtina įvertinti?

Pardavimų vadovas teigia, kad vaikams ir suaugusiems čiužinių pasirinkimas šiek tiek skiriasi, mat jų kūno poreikiai yra skirtingi.

„Vaikai nuolat auga, jų stuburui reikalingas tinkamas palaikymas tam, kad būtų užtikrinama taisyklinga kūno padėtis miego metu. Vaikams rekomenduojama rinktis vidutinio kietumo ar kietą čiužinį. O suaugusieji gali rinktis čiužinius atsižvelgdami į savo miego įpročius, kūno sudėjimą ir pageidavimus“, – pasakoja pašnekovas.

Tinkamiausias čiužinys miegant dviese

Jei ant čiužinio miega du žmonės, P. Gutauskas nurodo, kad jis turėtų būti bent 140 cm pločio. Taip pat toks čiužinys turėtų būti su judesių izoliacija. Juk pasitaiko situacijų, kuomet vienas partneris dažnai vartosi arba keliasi anksčiau už kitą.

„Taip išvengsite trikdžių miego metu. Jeigu vienas žmogus mėgsta kietą čiužinį, o kitas – labai kietą, galima naudoti du skirtingo kietumo mažesnių išmatavimų čiužinius ir juos įdėti į vieną lovos rėmą. Įdėjus įdėklą tarp čiužinių tarpas gali būti uždengiamas“, – nurodo specialistas.

Anot jo, miegant dviese galima rinktis čiužinį su viskoelastiniu sluoksniu, kuris suteiks reikiamą atramą ir komfortą. Toks čiužinys prisitaikys prie kūno formos ir mažins kūno judesių perdavimą.

Tinkama čiužinio priežiūra: ką svarbu žinoti?

Visus čiužinius, anot P. Gutausko, reikia kuo dažniau vėdinti. Kas pusmetį čiužinį rekomenduojama apsukti 180 laipsnių. Tai reikalinga tam, kad čiužinys išsigulėtų vienodai. Keisti čiužinį vertėtų kas maždaug 8–10 metų.

„Čiužinio susidėvėjimą sulėtinti galima naudojant apsaugas, kainuojančias nuo kelių eurų. Jos sugeria prakaitą, apsaugo nuo dėmių susidarymo, tačiau netrukdo čiužiniui kvėpuoti. Jei yra poreikis, galima rinktis ir vandens nepraleidžiančias čiužinių apsaugas. Tai – labai aktualus sprendimas vaikų turintiems žmonėms. Tokios apsaugos gali būti skalbiamos“, – pasakoja pašnekovas.

Anot jo, kai kurios čiužinių apsaugos atlieka ir dar vieną funkciją – padeda palaikyti optimalią temperatūrą. Yra apsaugų, kurių užpildo sudėtyje esantis vaškuotas viskozės pluoštas pasisavina kūno skleidžiamos šilumos perteklių, kai toks susidaro. O kūno temperatūrai nukritus šiluma yra atiduodama.

Čiužinys

Kad čiužinys tarnautų ilgiau

P. Gutauskas sako, kad jei lova turi nelygumų ar miegoti trukdo susidūrimas tarp dviejų lovų, o gal netenkina senas čiužinys, kuris yra labai kietas, padėti gali ant čiužinio tiesiamas antčiužinis.

„Antčiužį galima rinktis pagal reikiamas funkcijas ir norimą storį. Ploniausi antčiužiniai labiausiai tinka higienai palaikyti ir komfortui sukurti, kai ant miegojimo pagrindo yra smulkių nelygumų. Juos patogu imti su savimi į kelionę. Vidutinio storio poliuretano putų antčiužiniai tinka pagerinti seną čiužinį arba išlyginti lovos ar sofos-lovos sudūrimus. Toks antčiužinis taip pat gali paminkštinti kietą čiužinį. Na, o storiausias antčiužinis su viskoelastinių putų užpildu tinka pagerinti miegą, norint suteikti daugiau komforto. Toks užpildas prisitaiko prie kūno, tad šis sprendimas leidžia lengviau atsipalaiduoti ir komfortiškai išsimiegoti“, – pasakoja pašnekovas.

Specialistas aiškina, kad antčiužiniai taip pat saugo čiužinį nuo dulkių ir purvo. Juos patogu vėdinti ir išlaikyti švarius. Tai – lyg nedidelė investicija siekiant apsaugoti turimą čiužinį.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)