Dvi pagrindinės taisyklės

Anot Vitalijaus, jei naktinis miegas yra pakankamas, bent 7-8 valandos, pokaičio miego jums tikrai nereikia. „Pietų miegas yra tarsi užkandis, naktinis miegas – pagrindinis patiekalas. Jei daug užkandžiaujate arba užkandžiaujate vėlai prieš vakarienę – nenorėsite valgyti pagrindinio patiekalo. Tas pats ir su pietų miegu, jei ilgai dieną miegosite, nebenorėsite miegoti vakare. Bet jei jums trūksta miego, energijos, neišsimiegojote, tada rekomenduotina nusnūsti dieną“, – sakė pašnekovas.

Tiesa, yra tam tikros taisyklės, kurių verta paisyti. „Viena iš taisyklių – pokaičio miegas turėtų vykti pirmoje dienos pusėje, antra – tai turėtų trukti trumpai apie 20 min. arba ilgiau – 90 min, kad praeitų visas miego ciklas. Kodėl ne 30 ar 40 min? Nes didelė tikimybė, kad atsibusite gilaus miego ciklo viduryje ir jausitės toks truputį daužtas. Italai turi net tokį pavadinimą „nappuccino“, kai išgeri kavos, nusistatai žadintuvą, ir pamiegi 20 min. Po to atsibundi ir pradeda veikti kofeinas. Toks tarsi dvigubas užtaisas išeina“, – pasakojo specialistas.

Vis tik jei atsigulėte ir užmigti negalite, pašnekovas sako, kad nereikia savęs prievartauti. „Čia galioja ta pati taisyklė kaip ir nakties metu – jei negalite užmigti 20 min, kelkitės ir kažką eikite veikti. Jei kalbame apie naktį, reikėtų išeiti iš miegamojo, pamedituoti, pabūti ramybės būsenoje ir vėl grįžti į lovą. Jei kalbame apie dieną – neverskite savęs“, – sakė pašnekovas.

darbas, nuovargis

Visapusė nauda

Paklaustas, kokia nauda iš tokio pokaičio miego, V. Majorovas sakė, kad tai savotiškas restartas. „Kai trūksta energijos, o trūkti jos gali dėl įvairių priežasčių, bet dažnai dėl neišsimiegojimo, tai užuot griebus šokoladuką ar cukraus, miegas yra sveikesnė alternatyva. Daugelis klausia, o kaip rasti tam laiko – jaučiu trūkumą, greičiau šokoladą suvalgyti. Bet laiko tikrai įmanoma rasti. Žinoma, kad Winstonas Churchillis buvo didžiausias tų snūdukų propaguotojas. Nusnūsti dienos metu jis rasdavo laiko net Antrojo pasaulinio karo metu. Mokslas rodo, kad jei miegojai mažai – 5-6 valandas, pokaičio miegas yra viena geriausių strategijų, kaip kompensuoti metabolinę žalą. Nes yra trys būdai, kaip tą padaryti: gauti kuo daugiau natūralios šviesos, nueiti pogulio ir, naujos studijos rodo, kad tam padeda ir intensyvi intervalinė treniruotė. Bet, matyt, daugelis sutiks, kad eiti į intensyvią treniruotę neišsimiegojus yra pakankamai sunku“, – teigė specialistas.

Anot jo, einant pokaičio miego, verta užsistatyti žadintuvą, kad, kaip jau ir minėjo, nepabustum viduryje miego fazės. „Jei pabundate ir vis tiek jaučiatės mieguisti, reikėtų arba trumpinti miego trukmę, arba ją ilginti. Svarbu pabrėžti, kad dienos miegas itin rekomenduojamas tiems, kas dirba naktinę pamainą, nes ji sudarko organinius ciklus“, – sakė pašnekovas.

energijos stoka

Specialisto verdiktas

Jei vis tik nutarėte eiti pogulio, patalpoje, kurioje tą darysite, reikėtų sumažinti šviesą, triukšmą ir temperatūrą. „Yra įmonių, kurios turi savo pogulio vietą, bet kuo labiau priartinsi ją prie aplinkos, kur miegate naktį, tuo didesnė tikimybė, kad nepamedituosite, o tu iš tiesų pamiegosite“, – sakė specialistas.

Paklaustas, ar poreikis dienos miegui skiriasi tarp vyrų ir moterų, V. Majorovas sakė, kad didesnis skirtumas yra pastebimas ne tarp lyčių, bet tarp skirtingo amžiaus žmonių. „Senstant generuojame mažiau melatonino, dėl ko mūsų miego kokybė nukenčia, dėl to teoriškai didėja pogulio poreikis. Čia kalbu apie žmones nuo 35 metų, su kiekviena dekada melatonino kiekis mažėja. Matosi, kad vyresnio amžiaus žmonės miega ne tik trumpiau, bet ir prasčiau“, – teigė pašnekovas.

Anot jo, jei jaučiate, kad miego jums trūksta, eikite prigulkite dieną. „Pats asmeniškai po pietų esu išbandęs dvi restartavimosi taktikas. Viena – eiti pasivaikščioti, antra – 20 minučių „nappuccino“. Man miegas neprigijo, sunkiai užmigdavau. Bet jei jūs naktį neišmiegate 7 valandų, arba jaučiate didžiulį energijos krytį po pietų, prigulkite. Tik žiūrėkite, kad tai būtų iki 15 val., priešingu atveju išauga tikimybė, kad sunkiai užmigsite vakare“, – sakė specialistas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją