„Kruopos yra vienas pagrindinių angliavandenių. Tai – puikus energijos šaltinis. Pagal šiuolaikines mitybos gaires grūdinės kultūros kartu su ankštiniais maisto produktais bei daržovėmis, vaisiais turėtų sudaryti kiekvieno žmogaus mitybos pagrindą“, – sako dietistė, mitybos specialistė Živilė Dumbraitė-Varkalienė.
Ir nors šiais metais Lietuvoje kruopų kainos kilo, kaip ir kitų produktų, jos tebelaikomos gana pigiu pasirinkimu. Su kruopomis galima paruošti daugybę paprastų, skanių ir daug nekainuojančių patiekalų. Dietistė išskyrė penkių rūšių kruopas, kurias vertėtų įtraukti į savo valgiaraštį visiems, siekiantiems maitintis kokybiškai, sveikai bei nebrangiai.
Kodėl būtina valgyti kruopas?
Ar žinojote, kad kruopos – puikus pasirinkimas tiems, kurie nori ilgesnį laiką justi sotumo jausmą, kenčia nuo virškinimo problemų bei siekia piniginę papildyti vienu kitu sutaupytu euru?
„Dažnai žmonės įsivaizduoja, kad kruopų košė gali būti tik saldi – avižinė ar manų. Tai netiesa. Kuopos yra labai universalus produktas: jas galima ruošti tiek saldžiai, tiek sūriai, įmaišyti į maltos mėsos kukulius, gaminti salotas su kruopomis, jas valgyti su kiaušiniais“, – pataria pašnekovė Ž. Dumbraitė-Varkalienė.
Anot jos, dažniausia problema ta, kad žmonės tingi kruopas virti. Taip pat neretai pasitaiko, kad renkasi tas kruopas, kurios greitai išverda, – grikius, baltuosius ryžius, manus. Visgi ji rekomenduoja į savo maisto racioną įtraukti ir tas, kurias galima užmerkti iš vakaro, o ryte skanauti pavirus vos keletą minučių.
„Taip užtruksite gerokai trumpiau jas virdami. Beje, kruopas galima sumaišyti su pakepta mėsa, daržovėmis, viską užpilti sultiniu ir lėtai troškinti orkaitėje, nedidelėje kaitroje. Taip pagaminsite skaniausią ir maistingiausią troškinį, kuriuo susižavės visa šeima“, – teigia dietistė.
Ji įsitikinusi, kad sveiko žmogaus mityba privalo būti subalansuota. Vis dėlto, jei žmogų vargina tam tikri sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, gliuteno netoleravimas, tuomet būtina rinktis kruopas, kurios jo neturėtų. Tai galėtų būti ryžiai, avižos, grikiai.
Jei norisi sutaupyti
Įtraukti kruopas į savo kasdienį valgiaraštį – labai paprasta. Kiekvieną rytą pusryčiams vertėtų valgyti visagrūdę košę, kruopas rinktis prie mėsos ar žuvų patiekalų. Vienas efektyviausių būdų sutaupyti – pirkti kruopas akcijų metu, kuomet jų kaina mažesnė. Kadangi kruopų galiojimo laikas – gana ilgas, galima nusipirkti didesnį jų kiekį. Itin svarbu kruopas laikyti sandariai uždarytas, kad vasarą neprisiveistų kenkėjų.
Jei parduotuvėje, nukainotų prekių lentynoje, pamatėte siūlomų paskutinę dieną galiojančių kruopų, galite nebijodami nusipirkti, nors ir neplanuojate sunaudoti iškart. Kruopos priskiriamos ilgai galiojantiems produktams, tad net ir praėjus datai, nurodytai ant pakuotės, jas vartoti saugu. Visgi prieš tai būtina įvertinti jų kvapą, išvaizdą, konsistenciją.
Jei norisi dar labiau sutaupyti, kruopas rekomenduojama virti vandenyje, o ne piene. Tai – sveikatai naudingesnis pasirinkimas, kuris padės išleisti mažiau pinigų. Košei paskaninti verčiau rinktis ne saldžią uogienę ar riešutų sviestą. Sveikiausias pasirinkimas – kokybiško aliejaus šlakelis, jis suteiks sodraus skonio.
Penketukas vertingiausių kruopų
Parduotuvėse galima įsigyti galybę skirtingų rūšių kruopų. Vienos jų – pigesnės, kitos – brangesnės. Ką pasirinkti, jei norisi maitintis subalansuotai? Dietistė Ž. Dumbraitė-Varkalienė išskiria penkių rūšių kruopas, kurios – itin naudingos.
Grikiai – maistingas pasirinkimas sotiems patiekalams
400 g grikių parduotuvėje kainuoja apie 2,50 Eur. Tokio kiekio puikiai pakaks keturis kartus sočiai papietauti, jei kruopas pagardinsite mėsa, žuvimis ir daržovėmis.
„Grikiuose yra nemažai geležies, tad juos vertėtų valgyti virtus ne piene, o vandenyje. Naudingiausia grikius derinti su nesaldžiais vitamino C turinčiais produktais. Pavyzdžiui, tai galėtų būti brokoliai, paprikos, obuoliai“, – pasakoja pašnekovė.
Grikiai naudingi ir tuo, kad yra greitai virškinami, juose gausu antioksidantų. Įrodyta, kad grikiai mažina uždegiminius procesus organizme, gali būti puikus pasirinkimas norintiems sulieknėti.
Avižos – tikras skaidulų šaltinis
Nesumaišykite, dietistė Ž. Dumbraitė-Varkalienė į savo kasdienį maisto racioną rekomenduoja įtraukti avižas, o ne avižinius dribsnius, kuriuos neretai taip mėgsta vaikai. Avižinės kruopos – pigus pasirinkimas, mat 400 g tekainuoja apie 1,50 Eur.
„Avižos labai maistingos, turi daug skaidulų, mangano, nedidelius kiekius kitų mineralinių medžiagų, ilgam suteikia energijos. Visgi rekomenduočiau rinktis avižų kruopas, o ne dribsnius. Jei avižų niekaip neišeina pamėgti, jas galima keisti skaldytomis kruopomis ar visagrūdžiais dribsniais“, – sako mitybos specialistė.
Teigiama, kad avižos turi priešvėžinių savybių. Naudingiausia jas užmerkti iš vakaro ir skanauti ryte kiek pavirus. Avižos puikiai tinka valgyti vienos, jas galima paskaninti vaisiais, daržovėmis, net kietuoju sūriu.
Bolivinės balandos – nepelnytai primirštos sėklos, kurios neretai priskiriamos prie kruopų
Bolivinės balandos puikai pagardina pačius įvairiausius nesaldžius patiekalus: sriubas, troškinius, apkepus.
„Bolivinės balandos (kitų dar vadinamos kynva) – tai sėklos, ne kruopos, nors dažniausiai priskiriamos kruopoms. Bolivinės balandos turi daug baltymų. Jas tikrai verta įtraukti į savo mitybą“, – teigia dietistė.
400 g šių sėklų kainuoja apie 2,50 Eur. Iš šio kiekio pagaminsite net keletą vakarienių visai šeimai. Bolivinėse balandose gausu vitaminų, mineralų, antioksidantų. Tai – skaidulų šaltinis. Prieš gaminant šias sėklas svarbu kruopščiai perplauti.
Ryžiai – retesniems pasirinkimams
Ryžių pasirinkimo parduotuvės tikrai netrūksta. Visgi dietistė rekomenduoja rinktis mažiau šlifuotus, kurie turės daugiau skaidulų ir mineralinių medžiagų.
„Tačiau tokie ryžiai turi daugiau arseno. Tai – sunkusis metalas, kuris kaupiasi ryžių grūdų luobelėse iš vandens, kuriame jie ir auginami. Šlifuojant labai sumažėja arseno kiekis, taip pat jį galima sumažinti kelis kartus nuplovus ryžius prieš verdant. Patarčiau ryžių nevalgyti itin dažnai, verčiau rinktis kitas kruopas“, – sako pašnekovė.
Galima rinktis ruduosius ryžius – jie sveikesni. Teigiama, kad būtent tokie ryžiai lėčiau kelia cukraus kiekį kraujyje. Jie brangesni už paprastus, baltuosius. 400 g rudųjų ryžių kainuoja apie 2 eurus.
Miežiai – ne tik sportininkams
Miežiai – labai universalios kruopos, kurios tinka bene visur. Ž. Dumbraitė-Varkalienė sako, kad jos – labai maistingos.
„Miežiai yra puikus skaidulų šaltinis, jie malonaus ir švelnaus skonio. Perlinės miežių kruopos tinka košei, garnyrams, įvairiems troškiniams ruošti. Su šiomis kruopomis galima gaminti daugybę paprastų ar gurmaniškų patiekalų“, – sako ji.
Miežiuose gausu antioksidantų, mineralų, geležies, baltymų. Šias kruopas itin mėgsta sportininkai, tačiau jos naudingos visiems, siekiantiems valgyti subalansuotai. 400 g miežinių kruopų kainuoja apie 1 eurą. Tai – tikrai puikus pasirinkimas norintiems sutaupyti.