Vienas iš būdų, kaip galima būtų išvengti įtampos ir pasinaudoti geriausiais pokalbių su artimaisiais privalumais, yra paprasčiausiai žinoti, apie ką geriau nekalbėti. Be to, nesvarbu, ar esate šeimininkas, ar svečias, atminkite, kad retkarčiais kai kuriems gali prireikti pagalbos. Atkreipkite dėmesį į kelių kartų atstovus prie stalo ir įsikiškite, jei senelis ar senelė kritikuos vaiko valgymo įpročius. Gelbėkite vienintelį prie stalo sėdintį vienišą asmenį nuo įkyrių klausimų. Ir būkite pasirengę įsiterpti, jei diskusija pasisuka apie politiką.
„Delfi Šeima“ parengė patarimų rinkinį, kuris padės išvengti pavojingų temų ir išsaugoti ne tik apetitą, bet ir visas šventes.
1. Nekomentuokite, ką valgo kiti
Puiku, jei pagirsite naują namų šeimininko receptą, tačiau nėra ko dairytis į kitų svečių lėkštes. Susilaikykite nuo komentarų ar juokelių apie tai, ką valgo ar ko nevalgo kiti. Nemaloniai gali pasijusti ir pats ragautojas, ir žmogus, ruošęs šventinius pietus. Ką jau kalbėti apie tai, kad maisto pasirinkimo aptarinėjimas gali kelti valgymo sutrikimų riziką viso to besiklausantiems vaikams.
Įsidėmėkite visiems laikams – jūsų komentarai apie kito žmogaus lėkštės turinį yra nepageidaujami. Kaip ir mediniai juokeliai: „Tu valgai kaip žvirblis“ arba „Ar tu visa tai suvalgysi?“.
2. Neaptarinėkite dietų ir svorio
Tęsiant temą apie maistą, nekalbėkite ir apie artimųjų dietas, nekomentuokite antsvorio ar per mažo svorio. Užuot klausę: „Ar tikrai tau reikia dar vienos porcijos?“, verčiau paklauskite: „Koks tavo mėgstamiausias šio stalo patiekalas?“
Maistas yra svarbi didžiųjų metų švenčių dalis, tad neapkartinkite artimiesiems nuotaikos įkyriai komentuodami jų mitybos pasirinkimų, svorio ar sveikatos problemas. Tai gali giliai įskaudinti, nors apie tai nė nepagalvosite.
Taigi užuot komentavę maisto pasirinkimą, kūno svorį ar dietas, sutelkite dėmesį į valgymo malonumą. Užvedę kalbą apie mėgstamus patiekalus ar šeimos receptus verčiau paskatinkite žmones pasidalyti brangiais prisiminimais.
3. Neklausinėkite apie pažymius, mokyklą ar stojimo planus
Mažiems vaikams blogų pažymių ar problemų mokykloje aptarinėjimas prie švenčių stalo tik sukels baimę valgyti kartu su šeima. O mokyklą bebaigiantys moksleiviai ir taip patiria stresą – paskutinis dalykas, apie kurį jie norėtų kalbėti per žiemos šventes, yra paraiškų padavimo į universitetus procesas. Dėl dievo meilės, palikite juos ramybėje bent prie šventinio stalo.
4. Nesmalsaukite apie vestuves ir šeimos pagausėjimą
„Kada vestuvės?“, „Kada vaikai?“ ir pan. asmeniniai klausimai yra vieni netaktiškiausių. Taip, daugybė žmonių savo noru neturi vaikų, tačiau kiti galbūt turi problemų dėl nevaisingumo, o gal net kaip tik išgyvena neseniai įvykusį persileidimą. Bet kokiu atveju net ir geranoriški komentarai, tokie kaip „Tai įvyks“, „Nepasiduok“ ir „Ar bandysi dar kartą?“, yra įkyrūs ir dažnai skaudinantys. Į šeimos sambrūzdį susirinkę vieniši žmonės taip pat nenori, kad juos kalbintų apie jų santykių perspektyvas.
5. Nesiginčykite dėl vaikų auklėjimo
Kiekviena šeima turi savų principų, kaip auklėti vaikus, todėl šios temos aptarimas taip pat gali tapti nesutarimų priežastimi, jei nuomonės prie stalo nesutampa. Atrodo, kad šiuo klausimu visi turi savo nuomonę – net ir tie, kurie neturi vaikų. Tačiau niekam nereikia neprašytų patarimų. Bandydami patarti kitiems, kaip derėtų auklėti jų vaikus, arba kritikuoti tėvų elgesį tik įskelsite bereikalingą kovos ugnį. Taigi užuot kritikavę ar provokavę, pabandykite pasidalyti linksmomis tėvystės istorijomis. O tų, kurie dar nėra tėvai, paprašykite papasakoti juokingų istorijų iš jų pačių vaikystės.
6. Praleiskite politiką
Pokalbiai apie politiką – greitas būdas sugadinti šventinę nuotaiką. Diskutuojant politiniais klausimais gali įsiplieksti aršiausi pykčiai, o artimi žmonės gali pasijusti užgauliojami, jei jų pažiūros skiriasi nuo daugumos sėdinčiųjų prie stalo. Jei kalbos vis dėlto pakrypsta apie politiką arba vienas asmuo pradeda dėstyti politinius savo įsitikinimus, su kuriais nesutinkate, net nesistenkite pakeisti jo nuomonės. Dėl šventos ramybės pasistenkite išvengti ginčų dėl partijų, valdžios ar tam tikrų politinių sprendimų.
7. Pamirškite šeimos dramas
Kad ir kaip viliojančiai skamba apkalbos, praeities ar esamos šeimos dramos iškėlimas prie bendro stalo yra ne kas kita, kaip geriausias receptas katastrofai. Tai gali iškelti praeities skaudulius arba net supriešinti žmones, kurie kitu atveju elgtųsi mandagiai. Vienintelis atvejis, kai šeimos nariai galėtų būti nuteikiami vienas prieš kitą, turėtų būti po pietų žaidžiant šaradas.
8. Neišduokite filmų pabaigos
Nekenčiate, kai kas nors nenulaiko liežuvio ir tyčia ar netyčia išduoda, kuo gi baigsis jūsų dar nematyta televizijos laida ar filmas? Tuomet ir pats nebūkite tas, kuris sugadins malonumą kam nors kitam. Jei norite aptarti kokį nors matytą filmą su kitais, prieš ką nors atskleisdami būtinai įspėkite visus kambaryje esančius žmones.
9. Nekalbėkite apie pinigus
Užuot klausę savo artimo: „Kaip manai, kada tau pakels atlyginimą?“, pasiteiraukite: „Ką pastaruoju metu išmokai ar nuveikei?“ Nesvarbu, ar ką tik buvote paaukštintas, ar atvirkščiai – praradote darbą, pokalbiai apie atlyginimus ar finansines problemas gali būti nepatogūs ir priversti kitus jaustis nepatogiai. Taigi, užuot kalbėję apie pajamas ar finansinę įtampą, sutelkite dėmesį į asmeninius pasiekimus ar naujus įgytus įgūdžius, nesvarbu ar tai būtų hobis, tam tikras projektas ar profesinis pasiekimas. Taip pokalbis išliks pozityvus ir orientuotas į ateitį.
10. Nesilyginkite su kitais
Pokalbiai apie tai, kaip kiti žmonės, pavyzdžiui, giminaičiai, draugai, pasiekė tam tikrų gyvenimo laimėjimų ar kad jie atrodo geriau, gali sugadinti visą šventinę nuotaiką. Užuot lyginęsi su kitais, pasidžiaukite savo šeimos pasiekimais.