Dantų dygimas yra neišvengiamas ir natūralus etapas vaiko gyvenime, kuris dažnai sukelia irzlumą, dantenų skausmą, laikinus valgymo sunkumus, sutrikdo visos šeimos miegą.
Šiuo nepatogiu laikotarpiu tėvai stengiasi savo vaikui padėti ieškodami būdų sumažinti dantų dygimo sukeliamus simptomus. Vienas iš rinkoje siūlomų pasirinkimų – gintaro karoliai.
Nemažai žmonių galvoja, kad Baltijos gintaro karoliukai (dažniausiai nešiojami ant kaklo, riešo ar čiurnos) naudojami kramtymui. Tai netiesa. Gintaro karoliukų pardavėjai teigia, kad gintaras, sušilęs iki vaiko kūno temperatūros, atpalaiduoja gintaro rūgštį, kuri turi priešuždegiminį ir analgetinį poveikį. Jų teigimu, gintaro rūgštis yra sugeriama per odą.
Yra teigiančių, kad per odą gintaro karoliukai gali stimuliuoti imuninę sistemą, skydliaukę bei mažina ausų, gerklės, skrandžio ir kvėpavimo sistemos uždegimą. Vis dėlto, jokių mokslinių įrodymų apie šį poveikį nėra.
Taip pat nėra žinoma, ar karoliukuose esančios gintaro rūgšties pakanka simptomams lengvinti. Jos koncentracija papuošale nėra matuojama, gamyba nėra reglamentuota. Ypač kai karoliukai yra apdirbti, nes apdirbimo metu pašalinamas didžiausią gintaro rūgšties koncentraciją turintis išorinis gintaro sluoksnis.
Baltijos gintaro karoliai gali atrodyti kaip patraukli natūrali alternatyva dantų dygimo diskomfortui mažinti. Vis dėlto, mokslinių įrodymų, pagrindžiančių šios priemonės saugumą ir efektyvumą, nėra.
Priešingai – nešiojant vėrinį didėja užsismaugimo (ypač miego metu) ir užspringimo karoliukais vėriniui iširus rizika. Deja, tokių atvejų klinikinėje praktikoje pasitaiko.
Be to, nuolat nešiojant vėrinį didėja potencialiai pavojingų bakterijų kolonizacijos pavojus. Vieno mokslinio tyrimo metu nustatytos net 32 bakterijų, besidauginančių ant karoliukų, rūšys. Pavyzdžiui, jeigu jūsų vaikas dėl ligos gydomas ligoninėje ir nuolat būna su karoliukais, yra tikimybė, kad iš ligoninės jūs su vaiku parvažiuosite nebe vieni, o su ligoninėje gyvenančiais mutavusiais ir žymiai pavojingesniais nei įprastai stafilokokais (net ir taikant maksimalias infekcijų kontrolės priemones ligoninėje).
Tad svarbu įvertinti, ar neaiškią gydomąją vertę turintis karoliukų vėrinys, keliantis realią grėsmę vaiko sveikatai ar net gyvybei, yra vertas rizikos. Amerikos pediatrų akademija iš viso nerekomenduoja jokių papuošalų kūdikiams, jiems pritaria kolegos iš Kanados, Europos ir kitų pasaulio regionų.
Pediatrai rekomenduoja saugesnes ir efektyvias priemones dantų dygimo simptomams mažinti: padėti gali įvairūs kramtukai, atvėsinto drėgno rankšluostuko kramtymas, lengvas dantenų masažas, dantenų diskomfortą mažinantys geliai, ibuprofenas ar paracetamolis.
Būkite sveiki!