Jei jums tai pažįstama, vadinasi, esate ne vieni. Nacionalinio sveikatos instituto (NIH) duomenimis, beveik kas dešimtas suaugęs JAV gyventojas per pastaruosius metus patyrė nuotaikos sutrikimų.

„Kai kurie žmonės gauna didelę naudą vartodami papildus nuotaikai pagerinti, ypač, jei jie gauna mažai vitaminų ar mineralų“, – „Best Life“ pasakoja Laura Purdy, MD, MBA, sertifikuota šeimos gydytoja Fort Benninge, Džordžijos valstijoje.

1. Vitaminas D

Vitaminas D ne veltui vadinamas „saulės vitaminu“. Remiantis 2020 m. kelių tyrimų apžvalga, žmonėms, kurių vitamino D kiekis yra mažas, kyla didesnė depresijos rizika.

Kiek vitamino D gamina jūsų oda, priklauso nuo kelių veiksnių, pavyzdžiui, gyvenamosios vietos, gyvenimo būdo, sezono ir odos pigmentacijos. Jūsų smegenyse taip pat gausu vitamino D receptorių, o tai rodo, kad ši maistinė medžiaga atlieka svarbų vaidmenį pažinimo funkcijoms ir psichikos sveikatai.

„Mažas vitamino D kiekis labai būdingas žmonėms žiemos mėnesiais, ypač tose pasaulio dalyse, kuriose nėra daug saulės, taip pat moterims po nėštumo ir maitinimo krūtimi“, – aiškina Purdy.

„Vitamino D papildymas puikiai veikia ne tik nuotaiką, bet ir odą bei plaukus, miegą ir daugelį kitų organizmo funkcijų.“

2. Probiotikai

Vis daugiau įrodymų rodo, kad psichikos sveikata yra glaudžiai susijusi su virškinimo traktu, vadinamuoju „žarnyno ir smegenų ryšiu“.

Probiotikai – „gerosios“ žarnyno bakterijos – yra naudingi įvairių psichikos sveikatos problemų, įskaitant nuotaikos sutrikimus, prevencijai ir gydymui.

Pavyzdžiui, probiotikas Bifidobacterium infantis gali padėti sumažinti depresijos ir lėtinio nuovargio sindromo simptomus.

Probiotikai

„Probiotikai yra labai saugūs ir juos iš tikrųjų rekomenduojama vartoti po antibiotikų ar virusinių žarnyno ligų“, – sako Purdy. „Probiotikų vartojimas neturi jokių neigiamų pusių, ir nė vienam mano pažįstamam žmogui nerekomenduojama vengti probiotikų.“

3. Geležis

Dėl geležies trūkumo galite jausti mažai energijos, lėtinį nuovargį ir nuotaikos pokyčius. Jei šie simptomai jums pažįstami, gali būti, kad esate vienas iš 25 proc. žmonių pasaulyje, kuriems trūksta geležies.

Nuotaikos sutrikimai, tokie kaip depresija ir nerimas, yra vienas iš dažniausių geležies trūkumo požymių. NIH duomenimis, geležis yra labai svarbi augimui ir vystymuisi, hormonų gamybai ir stabiliam energijos lygiui.

„Geležies vartojimas gali pagerinti nuotaiką žmonėms, sergantiems mažakraujyste“, – sako Purdy.

„Žmonės, kuriems trūksta geležies, jaučiasi vangūs, neturi energijos, jų nuotaika prislėgta, o kartais net susimąsto, ar neserga depresija. Paprastas kraujo tyrimas gali parodyti, kad jie serga mažakraujyste, o papildydami geležimi galime išspręsti visus šiuos simptomus.“

4. Jonažolė

Jonažolė yra natūralus antidepresantas, tūkstančius metų naudojamas tradicinėje Europos medicinoje. Šiandien šis galingas augalas padeda gydyti įvairias ligas, įskaitant depresiją, menopauzės simptomus, dėmesio sutrikimo ir hiperaktyvumo sindromą (ADHD), obsesinį–kompulsinį sutrikimą (OKS), psoriazę ir nerimą.

Nors jonažolė gali puikiai pagerinti nuotaiką, ji neapsieina ir be tam tikrų trūkumų.

Jonažolė

„Daugelis žmonių mano, kad tai saugu, nes tai natūralus augalinis vaistas, tačiau būtent ši vaistažolė turi daug sąveikų su kitais vaistais“, – perspėja Purdy.

„Ji nelaikoma saugia nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims. Taigi, nors ji gali būti naudinga žmonėms, norintiems pagerinti nuotaiką, ją reikėtų vartoti tik labai atsargiai.“

Prieš pradėdami vartoti jonažolę ar bet kokį kitą papildą, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.