„Įsibėgėjus grilio sezonui, o ypač artėjant šventėms vasarą, pirkinių krepšeliuose dažniausiai atsiduria įvairūs kiaulienos, vištienos, jautienos gaminiai. Tiesa, prieš šventes stebimas ir didesnis tautiečių noras paeksperimentuoti, pavyzdžiui, su žvėriena, antiena ar netgi putpelių mėsa. Ruošiantis minėti Valstybės dieną, didesnio dėmesio susilaukia ir įvairūs mėsos marinatai. Atsižvelgdami į įvairiausius pirkėjų poreikius siekiame užtikrinti, jog asortimente tiek prieš šventes, tiek kasdieniam stalui kiekvienas rastų jo skoniui tinkamiausias, kokybiškas prekes už prieinamą kainą“, – sako Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė.
Pirkėjai ne vienerius metus ištikimiausi išlieka kiaulienos šašlykui – jie sudaro apie 80 proc. nuo visų parduodamų šašlykų. Tačiau kasmet populiarėja vištienos ir kalakutienos šašlykai, sparčiai auga jautienos kepsnių bei kitų griliui skirtų jau marinuotų mėsos gaminių pardavimai.
Gydytojas dietologas taip pat pastebi, jog ant žarijų keptą marinuotą mėsą gyventojai išties mėgsta. Tačiau klausimų, ar toks pasirinkimas yra sveikatai palankus, vasaros sezonu gerokai padaugėja.
„Fiziologiškai mėsa yra vienas geriausiai žmogaus organizmui prieinamų baltymų šaltinių. Mėsoje taip pat gausu amino rūgščių, cinko, B grupės vitaminų, seleno, fosforo, niacino, geležies. Svarbu ir tai, kad mėsoje esančias mineralines medžiagas žmogaus organizmas lengvai pasisavina. Tad mėsa išties gali praturtinti organizmą reikalingomis medžiagomis, tik svarbu tinkamai ją pasirinkti, paruošti ir dėmesingai kepti. Priešingu atveju toks patiekalas gali tapti tikru iššūkiu virškinimo sistemai, o juk mėsos grilinimas dažnam yra neatsiejama vasaros potyrių dalis, kurios tikrai nesinorėtų atsisakyti“, – sako gydytojas dietologas E. Grišinas ir pataria, kaip tinkamai išsirinkti jau marinuotą mėsą, kaip marinuoti ją patiems bei išsikepti sveikatai palankiau.
Pirma – rinkitės liesesnę mėsą ir skaitykite etiketes
Renkantis jau paruoštą kepimui marinuotą mėsą, gydytojas dietologas ragina atkreipti dėmesį į etiketes – ar mėsos marinate nėra sveikatai nepalankių maisto priedų – konservantų, skonio ir kvapo stipriklių, dažiklių ir t.t.
„Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar marinato sudėtyje nėra krakmolo, rafinuotų aliejų, pridėtinio cukraus, druskos – iki 1 g/100 g. Atidžiai rinktis jau marinuotą mėsą turėtų ir alergijų turintys žmonės – ypač svarbu pasidomėti, ar sudėtyje nėra alergizuojančių produktų bei maisto priedų, pavyzdžiui, pieno produkcijos, riešutų, salierų, garstyčių ar kitų alergenų“, – vardija gydytojas.
Ketinantiems mėsą marinuoti patiems, E. Grišinas pataria rinktis ją kokybišką ir šviežią: „Rinkitės liesesnes mėsos dalis – jos yra lengviau virškinamos, liesoje mėsoje daugiau baltymų nei riebioje. Esant galimybei, rinkitės kiaulienos kumpį ar paukštieną, vietoje riebios raudonos mėsos. Ypač svarbu mėsos nepersūdyti – verčiau naudoti daugiau šviežių ir džiovintų prieskoninių žolelių – čiobrelių, rozmarinų, raudonėlių, kurie ne tik suteikia mėsai puikų aromatą, bet ir padeda apsaugoti nuo kepimo metu išsiskiriančių kancerogeninių medžiagų, kurios apsunkina virškinimą, susidarymo. Šios medžiagos gali sukelti sunkumą skrandyje, sutrikdyti normalų virškinamojo trakto darbą.“
Dietologas priduria, kad tinkamiausi mėsai yra rūgštaus pagrindo marinatai – tyrimai rodo, kad marinatų gardinimas citrinos sultimis, vynu, taip pat žolelėmis – šalaviju ar rozmarinu, gali iki 90 proc. sumažinti kenksmingų medžiagų susidarymą mėsos kepimo metu. Mėsos marinavimui taip pat puikiai tinka medus, garstyčios, balzaminis actas – tai išties sveikatai palankesnė alternatyva nei majonezo pagrindo marinatai.
Antra – laikykite šaltai ir neperkepkite
Tinkamai išsirinkus jau marinuotą mėsą ar ją išmarinavus patiems, kitas svarbus žingsnis – pasirūpinti saugia mėsos kelione į gamtą ar svečius, ypač karštą dieną.
„Svarbu pasirūpinti, kad mėsa būtų saugiai vakumuota bei patalpinta į šaltkrepšį. Palikus termiškai neapdorotą mėsą šiltai ar dar blogiau – tiesioginiuose saulės spinduliuose, kaupiasi ir dauginasi bakterijos, galinčios sukelti bakterinį virškinamojo trakto uždegimą“, – perspėja E. Grišinas.
Mėsai saugiai nukeliavus į grilį, ypač svarbu jos neperkepti ir nesudeginti. Anot gydytojo dietologo, svarbu nekepti mėsos virš tiesioginės ugnies – reikėtų palaukti, kol malkos sudegs, tačiau žarijos bus pakankamai kaitrios.
„Svarbu prižiūrėti kepamą mėsą, kad ši pernelyg neapskrustų, o nuo varvančių riebalų įsiplieskus ugniai, ją būtina užlieti vandeniu. Taip mėsą apsaugosite nuo tiesioginės liepsnos ir dūmų, bus išsaugota mėsos maistinė vertė ir sultingumas“, – pataria E. Grišinas.
Trečia – rinkitės derantį ir subalansuotą garnyrą
„Svarbu ne tik tai, kokią marinuotą mėsą renkatės, kaip ją pagaminate, bet ir kokius pagardus ar garnyrą renkatės šalia. Galbūt ir neišvengsime stipriau paskrudusių mėsos gabalėlių, tačiau labai svarbu, kad visada pasirūpintume antioksidantų ir ląstelienos turtingais garnyrais, kurie padės lengviau suvirškinti patiekalą. Pakeiskite tradicinius ryžius ar miltinius gaminius šviežių daržovių salotomis“, – siūlo E. Grišinas.
Dietologas pataria šalia ant žarijų keptos mėsos lėkštėje visuomet paserviruoti šviežių sezoninių daržovių, pagardintų alyvuogių aliejumi, citrinų sultimis, prieskoninėmis žolelėmis. Taip pat grilyje ar folijoje keptų dūminio skonio daržovių, tokių kaip bulvės, cukinijos, paprikos, žiediniai kopūstai, baklažanai, paprikos, svogūnai ir t.t.
Profesorius keptos mėsos ragina valgyti mažiau
Kiek anksčiau apie keptą mėsą LNK Žinioms kalbėjo ir profesorius, gydytojas gastroenterologas Vaidotas Urbonas. Pasak jo, tikrai ne viską nuo kepsninės galima duoti valgyti vaikams. Mat pats kepimas nėra sveikas maisto gamybos būdas, o vaikai ir nėščiosios yra jautrios medžiagoms, susidarančioms tokio gaminimo metu.
„Šios medžiagos yra siejamos su kancerogenais, vėžį sukeliančiomis medžiagomis. Jos gali būti ne tik mėsoje, žuvyje, daržovėje, bet kartais būna ir ore. Todėl buvimas šalia kepamo produkto vaikui nėra labai gerai“, – sakė profesorius.
Geriausia alternatyva – kepimo ant laužo ar griliaus atsisakyti. Visgi gydytojas pabrėžia, kad per vieną dieną vėžys neatsiras, o kenkiančios medžiagos kaupiasi iš lėto.
„Teršalai, patenkantys į organizmą, yra nukenksminami. Tačiau ši antioksidacinė sistema turi ribas, ir jei vienu metu suvalgome daug kepinių, arba juos valgome labai dažnai, natūralu, kad organizmas nebegali susidoroti su teršalais“, – kalbėjo gydytojas gastroenterologas.
Yra tam tikros rekomendacijos, kurios kepimą gali padaryti bent šiek tiek sveikesnį. Visų pirma, kepti reikia ant kuo mažesnės ugnies, jokiu būdu ne ant tiesioginės liepsnos. Tiesioginėje liepsnoje varva riebalai, taip sukeldami toksiškus dūmus.
Dėl to nerekomenduojama kepti uždaroje kepsninėje – geriau atviroje, nes taip toksiškos medžiagos labiau išsisklaido ir nepatenka į produktą.
„Tačiau nėščios ir vaikai neturėtų būti šalia kepamo produkto, nes ore esančios toksinės medžiagos yra panašiai tokios, kaip rūkant cigaretę“, – sakė prof. V. Urbonas.
Dar vienas patarimas kepant mėsą – nuimti odą ir kaip įmanoma labiau nupjaustyti riebalus.
Svarbu ir tai, kad mėsa būtų marinuojama užtektinai laiko, jog kepti nereikėtų labai ilgai. Taip pat turėtų būti supjaustyta mažais gabaliukais.
„Ir, aišku, visada užgesinkite liepsną. Maistas neturi būti kepamas liepsnoje. Apanglėjusias dalis reikėtų nupjaustyti. Labai svarbu, kaip dažnai vartojami kepami produktai. Jei sezono metu kelis kartus juos kepame ar kartą suvalgome apdegusią mėsą, tikrai nuo vieno karto nieko neįvyks“, – kalbėjo prof. V. Urbonas.
Tiesa, gryna mėsa geresnis pasirinkimas nei perdirbtos dešrelės. Be to, gydytojas skatina nepamiršti valgyti šviežių daržovių ir vaisių.