Kad ir kokia būtų motyvacija, pirmiausia reikia nusiteikti, kad svoris iš pradžių kiek padidės. Tačiau nepulkite į paniką! Jei ir toliau sportuosite papildomi kilogramai figūros negadins – nekaros riebalų pavidalu.
„Svarbu žinoti, kad pasikeis svoris ir raumenų masė, – perspėja fizioterapeutas Gary Calabrese‘as. – Šiokio tokio svorio padidėjimo žmonės, suprantama, nelinkę laikyti judėjimo teigiama linkme ženklu.“
Kodėl iš karto padidėja svoris?
Pradėjus sportuoti, per pirmus porą mėnesių organizmas natūraliai pereina kelis pokyčių etapus, rašoma portale health.clevelandclinic.org.
Pirmiausia, treniruočių režimas sukelia stresą raumenų skaiduloms. Dėl to atsiranda mikroskopinių įtrūkimų, vadinamų mikrotraumomis, ir prasideda šioks toks uždegimas. Šios dvi aplinkybės, susijusios su raumenų skaidulomis, yra nedidelio svorio priaugimo priežastys.
Į mikrotraumas ir uždegimą organizmas reaguoja dvejopai ir šitai lemia vadinamąjį vandens masės padidėjimą.
Pirmasis organizmo reagavimo būdas yra gydomojo pobūdžio.
„Dėl streso ir mikroskopinių įtrūkimų raumenų skaiduloms padaromos žalos organizmas pradeda intensyviau sulaikyti vandenį, – aiškina G. Calabrese‘as. – Mikroskopinio įtrūkimo srityje gali kilti nedidelis uždegimas, ir organizmas, siekdamas jį numalšinti, aprūpiną tą vietą vandeniu.“
Labai tikėtina, kad, praėjus 24–36 valandoms po treniruotės, teks pajusti raumenų skausmą. Tai taip pat natūrali organizmo reakcija į mikroskopinius raumenų įtrūkimus ir raumenų audinio pažeidimus.
Taigi, iš pradžių negalima persistengti. Be to, būtina tinkamai maitintis ir leisti raumenims pailsėti, kad jie sugytų ir būtų atkurtas jų audinys.
Šiek tiek svorio prisideda ir dėl išaugusio raumenų „degalų“ poreikio
Iš pat pradžių svoris gali padidėti ir dėl to, kaip organizmas teikia raumenims energiją.
Glikogenas, arba cukrus, kurį raumenų ląstelės paverčia gliukoze, – tai raumenų energijos šaltinis. Reguliariai treniruojantis organizmas pradeda intensyviau kaupti glikogeną, kaip kurą, kurį galėtų panaudoti per treniruotes.
Vandenyje besikaupiantis glikogenas, maitindamas raumenis, turi susijungti su vandeniu, bet dėl vandens sportuoti pradėjusio žmogaus svoris taip pat šiek tiek padidėja.
„Kai raumenys pripranta prie treniruočių ritmo ir sutvirtėja, glikogeno poreikis sumažėja: kad atlaikytų pirminį krūvį, šios medžiagos ima reikėti vis mažiau, – aiškina G. Calabrese‘as. – Taigi, organizmas sulaiko mažiau vandens ir žmogaus svoris pradeda mažėti.“
Praėjus kelioms savaitėms arba mėnesiams nuo treniruočių pradžios, dėl besikaupiančio vandens pirmuoju etapu „priaugtas“ svoris pradeda mažėti (sumažėja maždaug 0,5–1,3 kilogramo).
Svoris didėja ir dėl didėjančios liesųjų raumenų masės
Yra dar viena svorio augimo priežastis, kurios žmonės kartais neidentifikuoja.
Reikalas tas, kad svoris neišvengiamai padidėja ir dėl liesųjų kūno raumenų masės, kuri didėja atliekant fizinis pratimus arba kilojant svarmenis. Vis dėlto šis procesas neprasideda iš karto.
Tiek, kad būtų matyti pagal svarstyklių rodmenis, liesieji kūno raumenys padidėja ne greičiau nei po mėnesio ar net dviejų, per kuriuos reguliariai treniruojamasi.
„Vėl tenka kalbėti apie tai, kad ankstyvų kūno pokyčių žmonės gali nelaikyti pozityviais, – sako G. Calabrese‘as. – Visgi vėliau įvyksiantys pokyčiai tikrai nudžiugina, todėl būtina laikytis treniruočių grafiko.“
Prieš pradedant sportuoti būtina šį tą išsiaiškinti
Prieš pradedant intensyviau sportuoti, primygtinai rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją ir išsiaiškinti, ar organizmas pajėgus atlaikyti didesnį fizinį krūvį.
Taip pat reikėtų pasikonsultuoti su fizioterapeutu arba sporto treneriu, puikiai išmanančiu įvairių pratimų poveikį. Specialistai padės susidaryti treniruočių programą, išaiškins tinkamos mitybos principus, primins apie poilsį, kuris tiesiog būtinas treniruojamiems raumenims, ir paaiškins, kokių kūno pokyčių galima tikėtis pradėjus treniruotis.
Tik išsiaiškinę šiuos svarbius dalykus galite drąsiai pradėti sportuoti.