Taigi, kaip sužinoti, ar jūsų kūno svoris – sveikas, ar turite antsvorio, o galbūt esate nutukęs?

„Turime tokią bendrą skaičiuoklę, kuri vadinasi kūno masės indeksas. Ne visą laiką ji yra tiksli, tačiau jeigu norite pasitikrinti, galite tiesiog „Google“ susirasti skaičiuoklę, suvesti savo duomenis ir pažiūrėsite, koks rezultatas“, – sakė treneris P. Ratkevičius.

Tiesa, kaip pastebėjo specialistas, ne visada didesnis skaičiuoklės rezultatas rodo antsvorį.

„Pvz., aš esu jėgos sporto atstovas, turiu šiek didesnę raumeninę masę. [Skaičiuoklė rodytų, kad] aš turiu antsvorį, nors iš tikrųjų jo neturiu. Tai yra matas, tinkamas masėms, bet kai kuriais atvejais jis negalioja“, – įspėjo P. Ratkevičius.

Treneris įvardijo ir klaidas, kurios gali sutrukdyti numesti svorio.

„Viena dažnesnių problemų, kad kai žmonės imamasi to, kas vadinama režimu, tai imasi to drastiškai: jeigu pradėjau sportuoti, nors anksčiau niekada nesportavau, tai keliausiu į sporto klubą 5 kartus per savaitę, jeigu valgiau labai prastai, tai nuo Naujųjų metų sėdu ant virtos vištos su agurkais ir bandau tą svorį, kuris buvo priaugtas per 2 metus, numesti per mėnesį, nes skrendu atostogų. Dažniausiai tokie bandymai baigiasi nesėkme“, – pastebėjo patyręs treneris.

Antsvoris

Anot jo, daugelis žmonių daro klaidą, dėl kurios svoris auga kaip ant mielių: per dieną nieko nevalgo, nes yra užimti, o vakare grįžta namo ir persivalgo.

„Tai yra daugelio žmonių pagrindinė problema. Jeigu žmonės panaikintų šią problemą ir per dieną suvalgytų pakankamai kalorijų, tai didžiosios dalies antsvorio problemų nebeliktų.

Žmonės labai dažnai savo persivalgymą sieja su dienos metu nutikusia stresine situacija – ne dėl to, kad per mažai kalorijų, kas ir yra esmė. 8 iš 10 žmonių, kurie susitvarko režimą, po mėnesio suvokia, kad tai tiesiog buvo jų įsivaizdavimas“, – neabejojo P. Ratkevičius.

Persivalgymas

Treneris ir mitybos specialistas neneigė, kad emocinio valgymo problema, kuomet reikia specialistų pagalbos, egzistuoja, bet tų žmonių yra kur kas mažiau, negu dauguma galvoja.

Labai dažnai, anot P. Ratkevičiaus, norą keistis žmonėms įkvepia socialinės medijos.

„Tačiau labai dažnai internetinėse platformose tie vaizdai yra pagražinti fotošopo. Nebūtinai reikia atrodyti taip, kaip atrodo tie žmonės“, – įspėjo LNK laidos „Labas vakaras, Lietuva“ pašnekovas P. Ratkevičius.

Kartu treneris pasakojo, kad nutukimas labai susijęs ir su ankstyvesniu senėjimu.

„Anksčiau senatvė prasidėdavo vėliau negu dabar. Taip yra dėl trijų pagrininių dalykų. Mano tėvai privalėjo daugiau judėti, o dabar, jeigu nenori judėti, gali keliauti namai-liftas-automobilis-liftas-ofisas ir sėdi ir gali lygiai taip pat grįžti namo, jeigu nenori judėti. Anksčiau žmonės privalėdavo judėti daugiau.

Lygiai taip pat su maistu: anksčiau mūsų tėvai pirkdavo produktus ir gamindavosi valgyti, o dabar greito maisto pasiūla yra milžiniška. Greito maisto restoranai dygsta vienas po kito ir ateity blogo maisto pasirinkimų daugės.

Trečias – emocinė būklė. Anksčiau nebuvo tokio didelio streso fono, nebuvo socialinės medijos, kuri mums diktuotų to paties kūno kulto madas ir dėl to žmonės streso patiria gerokai daugiau negu dabar. Apskritai visi nori būti sėkmingesni, laimingesni, dėl to skubėjimas yra gerokai didesnis negu anksčiau.

Tad jeigu anksčiau senatvė prasidėdavo 40-ies, 45-ių, 50-ies, dabar jau galime trisdešimtmečių sutikti su antsvoriu, įvairiomis ligomis, energijos nebuvimu ir kitiems senatvės požymiais“, – sakė P. Ratkevičius.

Greito maisto restoranas

Kartu treneris pridūrė: „Mes kiekvienas savo pasirinkimais renkamės, kada ta senatvė ateis. Savo mitybos režimu, fizinio aktyvumo režimu, miego režimu ir emocinės būklės režimu kiekvieną dieną statomės tvirtovę, kas ir yra pamatas.

Aš šiais 4 dalykais remiuosi visą gyvenimą. Manau, kad tai yra bazių bazė, nuo kurios reikia pradėti, apie ką žmonės dažnai pamiršta, nes tai yra labai žmogiška: šiandien šiek tiek nepavalgysiu, nes turiu reikalų, vakare neišsimiegosiu, nes vakare užsiskrolinau su telefonu, šiek tiek nepasportuosiu, nes dabar darbai. Bet tie dalykai yra patys svarbiausi, ant kurių reikėtų viską statyti, nes, kada žmogus yra energingas, tvirtas, turi tvirtą emocinį pamatą, jį labai sunku paveikti“.

Visą LNK laidos „Labas vakaras, Lietuva“ siužetą galite pamatyti čia: