Apklausos autoriai išsiaiškino, kad 29 proc. žmonių praeitais metais sumažino mėsos vartojimo kiekį, 9 proc. teigė svarstantys taip pat mažinti, o gal ir visiškai atsisakyti, 3 proc. apklaustųjų jau ir taip yra vegetarai arba veganai.
Pasirodžius straipsniams apie raudoną mėsą ir neigiamą jos poveikį sveikatai, ne vienas pradėjo svarstyti apie sveikesnio gyvenimo būdo propagavimą vietoj kepsnių ir mėsainių.
Taigi, kas iš tikrųjų nutinka organizmui, kai atsisakote mėsos?
Numesite svorio
Vašingtono universiteto Medicinos mokyklos komanda neseniai bandė išsiaiškinti, kiek žmogus numeta svorio, jei tampa vegetaru. Paaiškėjo, kad vidutiniškai nevalgantys mėsos, nesportuodami ir nesireguliuodami kalorijų, numetė apie 5 kg svorio.
Vienas iš tyrimo autorių Neal Bernard teigė: „Augalinis maistas padeda mesti svorį ir nereikia skaičiuoti kalorijų ar kasdien intensyviai sportuoti.“
Jūsų virškinimo sistemos bakterijos pasikeis
2014 m. atliktas tyrimas parodė, kad skirtingo tipo bakterijos buvo randamos mėsėdžių, veganų ir vegetarų virškinimo sistemose. Visgi didžiausias skirtumas pastebėtas tarp mėsėdžių ir veganų, kurie nevalgo jokio gyvulinės kilmės maisto. Niujorko universiteto tyrėjai išsiaiškino, kad veganų virškinimo sistemoje yra daugiau apsauginių bakterijų rūšių.
Jums gali pritrūkti kai kurių maistingų medžiagų
Subalansuota vegetariška ar veganiška dieta gali aprūpinti visomis reikalingomis maistinėmis medžiagomis, tam nereikia net ir didelio planavimo. Tačiau sudėtingiau gali būti gauti pakankamai geležies, vitamino D ir B12. Tuomet turite valgyti daugiau ankštinių augalų, tokių kaip pupelės ir lęšiai, riešutų, vaisių, tamsiai žalių daržovių bei pilno grūdo produktų.
Sumažėtų rizika susirgti vėžinėmis ligomis
Neseniai pasirodė Pasaulio sveikatos organizacijos pranešimas apie tai, kad apdorota mėsa yra kancerogeninė ir tokie produktai kaip kumpis ir saliamis yra taip pat žalingi kaip radiacija ar rūkymas. Raudona mėsa buvo įvardinta kaip galimai sukelianti vėžines ligas.