Per pirmąsias 10 minučių išgėrus „Coca-Cola“ organizmas gauna cukraus, bet neteisinga sakyti, kad jo kiekis per didelis – „Coca-Cola“ skardinėje iš viso yra 35 g cukraus

„Galbūt nuskambės keistai, tačiau nėra nustatyta konkrečių cukraus normų. Tai labai individualus dalykas, priklausantis nuo žmonių amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo, sunaudojamų kalorijų. Tiesa, rekomenduojama, jog lengvai pasisavinami angliavandeniai (cukrai) neturėtų sudaryti daugiau kaip 10 proc. paros energinės vertės. Tai būtų rekomenduojami bendri kiekiai tiek laisvo, tiek produktuose esančio cukraus“, – sako privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ gydytoja dietologė Eugenija Časaitytė

Anot jos, fosforo rūgšties naudojimas maisto pramonėje yra griežtai ribojamas. Jos aitrumas subalansuoja saldumą, tačiau negalima teigti, jog nuo saldumo gali būti bloga. Tai labiau galioja per dideliam maisto ar gėrimų kiekiui.

Po 20 minučių bet kas, ką mes valgome ar geriame, veikia cukraus kiekį kraujyje. „Mūsų suvartojamas maistas ar gėrimai, turintys angliavandenių, daro įtaką insulino gamybai organizme, o jis leidžia ląstelėms pasisavinti gliukozę. Kalorijas vienodai gauname iš riebalų, baltymų ar angliavandenių. Skaičiuojant bendrą dienos kalorijų kiekį, visos kalorijos turi tokią pačią vertę. Jei kalorijų suvartojame daugiau, nei jų išnaudojame, jos virsta kūno riebalais. Svarbiausia yra subalansuota mityba, kai su maistu ir gėrimais gauname reikiamą normą kiekvienos iš maistinių medžiagų“, – pastebi gyd. E. Časaitytė

Po 40 minučių absorbuojamas kofeinas. „Coca-Cola“ skardinėje jo yra 4 kartus mažiau nei tame pačiame kiekyje paprastos juodos kavos (atitinkamai 32 mg ir 134 mg). Anot gyd. E. Časaitytės, saikingai vartojamas kofeinas nėra kenksmingas žmogaus organizmui. Jo poveikis yra individualus ir priklauso nuo žmogaus organizmo ir suvartojamo kofeino kiekio.

Po 45 minučių išsiskiria dopaminas. „Šis organizme gaminamas cheminis junginys išsiskiria patiriant malonius pojūčius. Vienas iš jų gali būti mūsų mėgstamas valgis ar gėrimas. Kartais, kad išsiskirtų dopaminas, užtenka tiesiog pagalvoti apie kažką skanaus. Nei cukrus, nei kofeinas nesukelia priklausomybės. Tai nėra įrodyta jokiais moksliniais tyrimais. Natūralu, kad žmogus dažniau valgo ar geria tai, kas jam yra skanu. Tiesa, ilgai ir nenutrūkstamai vartojant vienos rūšies maisto produktą, organizmas prie jo pripranta, ir nutraukti jo vartojimo gali nesinorėti“, – sako gyd. E. Časaitytė.

Po 60 minučių fosforo rūgštis jungiasi kartu su kalciu, magniu ir cinku. Pasak gyd. dietologės E. Časaitytės, nėra jokių įrodymų, jog šis junginys stimuliuotų medžiagų apykaitą. Ji pastebi, kad fosforo rūgštis maisto pramonėje naudojama plačiai, pavyzdžiui, mėsos, sūrio gaminiuose taip pat ir gaiviųjų gėrimų gamyboje. Todėl, mūsų organizme gali atsirasti fosforo perteklius. 

Tuo tarpu kalcio su maistu gaunama mažiau, tačiau nei pats fosforas, nei jo perteklius niekaip neveikia kalcio mūsų organizme. Taip pat ir kofeinas. Kad kaulai būtų sveiki ir stiprūs, specialistai siūlo sveiką mitybą, pakankamą kalcio ir vitamino D lygį, fizinį aktyvumą (patartina su svoriais). Tokios medžiagos kaip vitaminai K ir A, magnis, cinkas, baltymai taip pat yra svarbūs norint turėti sveikus kaulus.

Po daugiau nei valandos visi gėrimai (ir tie, kurių sudėtyje yra kofeino) natūraliai sukelia norą apsilankyti tualete. „Medžiagos, labiausiai sukeliančios diuretinį poveikį, kiekvienam yra individualios. Vieniems tai gali būti vynas ar alus, kitiems kava. Tiesa, jei žmonės įprastai kofeino nevartoja, jis gali turėti didesnį, bet trumpalaikį šlapimą varantį poveikį. Todėl patartina kofeino turinčius produktus vartoti kartu su vandeniu“, – pastebi dietologė. Anot gyd. E. Časaitytės, staigus cukraus kritimas kraujyje priklauso nuo daugybės faktorių: ką ir kiek žmogus tą dieną valgė, koks yra jo fizinis aktyvumas. Pavyzdžiui, jei žmogus laikėsi vadinamos „nevalgau po 18 val.“ taisyklės ir ėjo miegoti daugiau nei už poros valandų, tai paryčiais cukraus kiekis jo organizme bus padidėjęs. O pusryčiams suvalgius bandelę, cukraus kiekis organizme gali ženkliai sumažėti.

330 ml „Coca-Cola“ skardinėje yra:
Cukraus - 35g
Kilodžaulių - 594
Kilokalorijų - 142

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (146)