Taip LRT.lt sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Rimantas Stukas bei šeimos gydytoja Natalija Vaicekauskienė.

„Žarnyno mikroflorą reikia atstatinėti tada, kai ji pažeista, o kai ji yra sveika ir normaliai funkcionuoja, užtenka normaliai maitintis, įtraukiant į racioną rūgščių pieno produktų. Paprastai po tokių ligų, kaip neseniai praūžęs gripas, didesnių problemų žarnyne nekyla“, – aiškina N. Vaicekauskienė.

Pataria, kokios klaidos nedaryti

Po žarnyno infekcijų, antibiotikų vartojimo derėtų rinktis probiotikus – maisto papildus, sako šeimos gydytoja.

„Gerųjų bakterijų ten esama daugiau, o didesnis kiekis lemia didesnę tikimybę joms „pasisėti“ žarnyne. Po rimtesnių infekcijų stiklinės kefyro per dieną išgerti neužteks. Savo praktikoje vien to netaikau, ypač vaikams ar žmonėms, kurių žarnynas yra jautresnis ir po žarnyno infekcijų“, – kalba N. Vaicekauskienė.

Savo ruožtu R. Stukas pažymi, kad kiekvieno žmogaus žarnyno mikroflora yra individuali, ir tai, kad žmogus suvartoja maisto papildo tabletę, dar nereiškia, kad bakterijos žarnyne „apsigyvens“. Tačiau jos, sudarydamos palankią aplinką gerosioms bakterijoms, leidžia šioms daugintis.

„Bakterijos maisto papilduose yra kitokios nei, pavyzdžiui, raugintuose pieno produktuose. Po antibiotikų vartojimo tikrai reikėtų probiotikų, kuriuos galime gauti su papildais arba specialiais gėrimais – būna tokių jogurtų, kitokių probiotinių gėrimų.

Tačiau nereikia manyti, kad, išgėrus tabletę, visos bakterijos apsigyvens žarnyne“, – aiškina R. Stukas.

Šeimos gydytojos N. Vaicekauskienės teigimu, pagrindinė klaida, kurią daro žmonės, vartodami probiotikus, yra tai, kad jie juos vartoja kartu su antibiotikais.

„Jei antibiotikai skiriami, pavyzdžiui, tris kartus per parą, sunku tikėtis, kad jie nesunaikins vartojamų gerųjų bakterijų. Probiotikų preparatus reikėtų pradėti gerti tuomet, kai baigiami vartoti antibiotikai.

Probiotikus galima vartoti tiek su sultimis, tiek užgeriant vandeniu, geriausia – pavalgius“, – sako N. Vaicekauskienė.

Gerosios bakterijos iš maisto reikalingos kasdien

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus teigimu, kasdieniam žarnyno mikrofloros palaikymui būtina tinkama mityba. Svarbu gauti pakankamai ląstelienos, vartoti raugintų pieno produktų ar daržovių, pavyzdžiui, kopūstų.

„Žmonės vartoja per mažai grūdinių produktų, daržovių, daug ląstelienos turinčių produktų. Tačiaus vartoja daug pusgaminių, maisto produktų su daugybe konservantų, kurie gali neigiamai paveikti gerąją žarnyno florą.

Kasdienėje mityboje būtinai turi būti maisto produktų, padedančių palaikyti žarnyno mikroflorą. Tam, kad probiotikai būtų gyvybingi, reikia ląstelienos (prebiotikų), todėl pravartu vartoti jogurtus ir gėrimus su prebiotikais – skaidulinėmis medžiagomis“, – teigia R. Stukas.