Pirmąją pokalbio su gydytoja dalį rasite čia:

O antrojoje pokalbio dalyje gydytoja papasakojo apie tai, kas geriausiai pamaitina odą: koks maistas jai naudingiausias ir kokie maisto papildai gali padėti.

Ne paslaptis, kad vienas iš jų yra kolagenas. Tačiau gydytoja P. Grušelionytė įspėjo, kad ne visi kolageno papildai yra vienodai veiksmingi ir patarė, kokius verta rinktis.

Baltymų svarba organizmui

Neretai norintiems išsaugoti gražią ir sveiką odą, rekomenduojama vartoti kuo daugiau baltymų. Laidos viešnia sakė, kad tai yra visiška tiesa.

„Baltymai yra pagrindinė mūsų statybinė medžiaga, labai reikalinga raumenims, sąnariams, sausgyslėms ir to paties kolageno gamybai. Maždaug nuo 25–30 metų kolageno mūsų organizme šiek tiek pradeda mažėti, dėl to pradeda jaustis sąnarių skausmai, jų mažesnė amplitudė. Dėl to ir siūloma žmonėms daugiau sportuoti ir vis tą sportavimą didinti. Lygiai taip pat yra ir su odos priežiūra: kolagenas po truputį darosi prastesnis, gaminasi ne taip greitai ir jo tiesiog mažėja.

Baltymai yra kaip pagrindinė statybinė medžiaga kolagenui, bet ne tik baltymų su amžiumi turėtų būti daugiau mityboje, o taip pat ir antioksidantų, labai svarbi hialurono rūgštis, omega-3 rūgštys, tai yra visos žuvys. Jeigu žmonės netoleruoja žuvies arba renkasi jos nevalgyti, tai galima būtų rinktis linų sėmenis, čija sėklas. Tai būtent yra maistas, gausus omega-3 rūgščių“, – kalbėjo gydytoja P. Grušelionytė.

Paulina Grušelionytė ir Fausta Marija Leščiauskaitė

Koks kolagenas geriausias?

Taigi, organizmui yra svarbus kolagenas, todėl naudinga vartoti kolageno papildus. Visgi ne bet koks kolagenas yra veiksmingas.

Paklausta, kokius kolageno papildus derėtų rinktis, gydytoja patarė: „Svarbiausia, kad tai būtų arba jūrinės, arba gyvulinės kilmės. Veganiški, vegetariški nėra tikrieji kolagenai. Tai yra daugiau medžiagos, kurios padeda tam kolagenui gamintis kokybiškiau, bet tai nėra tikrasis kolagenas“, – paaiškino medikė.

Pasak jos, kolagenas yra trijų tipų ir odoje daugiausia yra pirmojo ir trečiojo tipo. Būtent tokio daugiausia galima gauti iš jūrinės kilmės kolageno papildų.

„Jeigu daugiau esame susikoncentravę į odos, nagų, plaukų būklę, reikėtų rinktis jūrinį kolageną. Jeigu mus daugiau domina sąnarių sveikata, tai tuomet būtų geresnis pasirinkimas gyvulinės kilmės – antrojo tipo – kolagenas.

Taip pat kolagenas geriau įsisavina, jeigu jis yra hidrolizuotas. Toks yra smulkesnis ir lengviau yra virškinamas. Jo turėtų būti bent jau 5 g arba 5000 miligramų. Galėtų būti ir daugiau, bet pagal literatūrą daugiau negu 10 g jau gali sukelti ir tam tikrus virškinimo sutrikimus. Jeigu gerai toleruojama, gali būti ir 12–15 g ir būtinai hidrolizuoto kolageno“, – patarė gydytoja P. Grušelionytė.

Kas dar svarbu be kolageno?

Taigi, kolagenas yra pats svarbiausias odai, bet jai naudingos ir kitos medžiagos arba papildai, jeigu pakankamo kiekio nepavyksta užsitikrinti su maistu.

Vitaminas D

„Jeigu mes orientuojamės į odos elastingumą, reikalinga hialurono rūgštis, kuri laikosi tarp kolageno ir elastino skaidulų. Jeigu jos po truputį mažėja, tai ir hialurono mažėja. Hialurono mes taip pat galime gauti per papildus.

Taip pat svarbios omega-3 rūgštys, kurios mažina uždegimą ir padeda odą palaikyti ilgiau drėgną. Ir būtinas vitaminas D.

Vitamino D labai mažai gauname Lietuvoje, nes mes mažai matome saulės – tuo galima pasidžiaugti tik nuo pavasario iki rugsėjo galo, o po to rekomenduojama vartoti vitaminą D. Tik labai svarbu žinoti, kokią dozę reikia rinktis, o tai padės suprasti šeimos gydytojas ir vitamino D kraujo tyrimas“, – sakė gydytoja P. Grušelionytė.

Odai naudingi ir kitokie papildai.

„Tiems, kurių nebaugina didelis vartojamų papildų kiekis, geras pasirinkimas būtų ir įvairūs antioksidantai. Tai galėtų būti glutationas, kuris šviesina odą, labai tinka pigmentuotai odai, vitaminas C, žaliosios arbatos ekstraktas, vitaminas B3 geras pasirinkimas, tie patys probiotikai, jeigu yra aknės problema, jeigu yra bėrimų, atopinis dermatitas“, – kalbėjo medikė.

Gydytoja pastebėjo, kad visus antioksidantus turi tiek kava, tiek ir žalioji arba, tiek ir mačia.

„Moterims rekomenduojama suvartoti 2 puodelius žaliosios arbatos per dieną ir tada tų kapsulių nereikės“, – patikino gydytoja P. Grušelionytė.

Antioksidantų turi ir kitos rūšies arbatos, pvz., baltoji ar raudonoji arbata, kuriose mažiau kofeino.

Ko ieškoti kremuose?

Paklausta, kokias veikliąsias medžiagas geriausia įtraukti į savo odos priežiūros rutiną senstant, gydytoja P. Grušelionytė patarė: „Saugiausia naudoti antioksidantus, drėkiklius. Tai galėtų būti ta pati hialurono rūgštis, bet jos mes jau rasime kiekviename kreme, tai galim atskirai to ir neieškoti.

Paulina Grušelionytė

Iš antioksidantų svarbi ta pati žalioji arbata, vitaminas B3, kitaip žinomas kaip niacinamidas. Taip pat galėtų būti ir vitaminas E, kuris sustiprina vitamino C poveikį. Bakučiolis yra labai dažnai naudojamas kaip retinolio atmaina, nors tai ir nėra visiška tiesa, jis yra tiesiog stiprus antioksidantas.

Tai galėtų būti ir įvairūs egzotiniai ingredientai iš Pietų Korėjos kosmetikos, kuri vis populiarėja ir Europoje.

Taip pat tiktų peptidai, kurie labai padeda išlaikyti odą minkštą, keramidai, ypač tada, kada jau drėgmės pradeda trūkti. Na ir labai svarbus dalykas yra retinoliai. Tik su jais gali būti šiek tiek pavojinga. Aš siūlyčiau kreiptis į dermatologą arba kosmetologą, kuris padėtų atsirinkti labiausiai tinkamą produktą esant tam tikrai būklei, išvaizdai, nes plačiai visuomenei patarti, nematant, kokia yra odos būklė, labai sudėtinga.

Taip pat svarbu nepamiršti apsaugos nuo saulės. Jeigu mes naudojame viską, ką išvardinau, bet nenaudosim apsaugos nuo saulės, klausimas, kiek tas efektas bus ilgai išliekantis“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją