Kokia iš tiesų yra tabako ir kitų jo gaminių rūkymo žala žmogaus sveikatai, papasakojo gydytojas krūtinės chirurgas Sigitas Zaremba.
Rūkymo padariniai išryškėja po 20–30 metų
Krūtinės chirurgas pasakojo, kad dėl rūkymo nukenčia beveik visos organų sistemos, bet labiausiai tos kūno dalys, kurios kontaktuoja su dūmais: plaučiai, burnos gleivinė, stemplė.
„Rūkymas gali sukelti piktybines žarnyno ligas, netgi kasos, šlapimo pūslės piktybinius susirgimus. Viena grėsmingiausių ligų, kurias sukelia rūkymas, be abejo, yra plaučių vėžys“, – neabejojo gydytojas S. Zaremba.
Anot mediko, pagrindinės rūkymo komplikacijos – piktybinės, lėtinės plaučių, širdies ir kraujagyslių ligos – atsiranda po kokių 20–30 rūkymo metų. Žinoma, jeigu žmogus rūko ypač retai, žala bus mažesnė.
„Žala labai priklauso nuo to, kiek cigarečių žmogus surūko per dieną, kokias rūko cigaretes – su filtru, be filtro, – kaip giliai įkvepia dūmus. Visa tai dedasi į dozę, į stažą. Kuo mažiau, kuo rečiau rūkoma, tuo žala yra mažesnė. Bet, be abejo, ir mažai rūkant žala tikrai didesnė, negu visai nerūkant“, – laidoje „Delfi diena“ sakė gydytojas S. Zaremba.
Daug rūkantiems žmonėms po truputį mažėja fizinio krūvio toleravimas, pradeda vis labiau varginti kosulys. Vienas iš dažniausių simptomų yra rytinis kosulys, kai žmogus net negali atsikosėti neparūkęs.
Daug rūkantiems žmonėms po truputį mažėja fizinio krūvio toleravimas, pradeda vis labiau varginti kosulys. Vienas iš dažniausių simptomų yra rytinis kosulys, kai žmogus net negali atsikosėti ne parūkęs.
Dažniausiai minima rūkymo pasekmė yra plaučių vėžys. Tačiau gydytojas S. Zaremba pasakojo, kad rūkymas gali tapti ir kitų onkologinių ligų, tokių, kaip gerklų, stemplės vėžio, priežastimi. Taip pat rūkymas turi neigiamą poveikį vystantis skrandžio, kasos, šlapimo pūslės ir kitų organų vėžiui.
„Bet, be abejo, pirmas taikinys yra plaučiai, kurie gauna didžiausią koncentraciją nuodingų medžiagų“, – paaiškino gydytojas S. Zaremba.
Pasidomėjus, kaip rūkymas veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, gydytojas sakė, kad visų pirma tai kelia ir pulsą, ir spaudimą, kas savaime yra rizikos veiksnys vystytis širdies bei kraujagyslių ligoms.
„Taip pat nuo rūkymo vystosi aterosklerozė, nes pakenkimas kraujagyslių epitelis, kraujagyslės siaurėja, paprastai sakant – kalkėja. Su laiku gali būti širdies problemos, gali būti kojų kraujotakos sutrikimai, gali trikti plaučių kraujotaka, net 10 kartų didėja infarkto, insulto rizika“, – sakė gydytojas S. Zaremba.
Nežalingo rūkymo nebūna
Kartais elektroninės cigaretės minimos kaip neva sveikesnis įprastų cigarečių pakaitalas. Paklaustas, kaip yra iš tiesų, gydytojas S. Zaremba buvo griežtas: „Nėra sveiko rūkymo arba nežalingo rūkymo. Aišku, labai sunku pakankamai objektyviai įvertinti elektronines cigaretes – taip, kaip mes žinome apie įprastas cigaretes. Nes apie įprastų cigarečių poveikį žmonėms per penkiasdešimt metų jau žinoma pakankamai. Elektroninės cigaretės dar tiek metų nevartojamos, kad mes galėtumėme užtikrintai pasakyti, jog jos yra žalingos.
Bet yra kitos medžiagos žalingos – ne tik dervos, kurios yra įprastose cigaretėse. Yra propilenglikolio, glicerolio įvairūs skilimo produktai, kurie taip pat žaloja ir neigiamai veikia plaučius. Net pasitaiko, sunku pasakyt, ar nuo individualaus organizmo reakcijų, ar nuo kažkokių padidintų dozių, gan greitų ir staigių plaučių pažeidimų, besibaigiančių mirtimi ir jauname amžiuje“.
Anot gydytojo, nėra iki galo ištirta ir kaitinamo tabako žala, nes toks rūkymo metodas yra žinomas dar trumpiau, negu elektroninės cigaretės.
„Kai tabakas kaitinamas ne tokioje aukštoje temperatūroje, negu rūkant įprastas cigaretes, tų kenksmingų dervų susidaro mažiau, bet jų vis tiek susidaro. Be to, tuose dūmuose taip pat randama įvairių metalų, kurie irgi neigiamai veikia sveikatą. Žala, be abejo, yra.
Nikotinas, kuris yra pagrindinė priežastis, dėl kurios žmonės lieka priklausomi nuo rūkymo, jose taip pat yra ir ta priklausomybė vis tiek išlieka. Kai ta priklausomybė išlieka, niekas negali garantuoti, kad žmogus po kažkiek metų nesugalvos rūkyti įprastų cigarečių“, – pastebėjo krūtinės chirurgas.
Žalingas yra netgi pasyvus rūkymas, kuomet žmogus ne rūko, bet yra greta rūkančiųjų ir kvėpuoja tabako dūmais. Tai, pasak laidos svečio, riziką vystytis su rūkymu susijusioms ligoms padidina 20–30 proc.
Kaip greitai atsistato organizmas, metus rūkyti?
Paklaustas, per kiek laiko gali atsistatyti žmogaus organizmas metus rūkyti, gydytojas S. Zaremba atsakė: „Iš tikrųjų tai nauda prasideda labai greitai. Jau po pusės valandos nerūkymo mažėja pulsas, mažėja kraujo spaudimas, tai yra teigiamas poveikis širdies kraujagyslių sistemai. Po keleto dienų pagerėja uoslė ir skonis. Po kokio mėnesio sumažėja kosulys ir, jeigu buvo dusulys, jis pasidaro kažkiek mažesnis.
Po kokių 9 mėnesių atsistato jau iš dalies plaučių veikla, nes atsistato bronchų epitelis ir sumažėjo rizika susirgti infekcinėmis plaučių ligomis.
Po dešimties metų per pusę sumažėja rizika susirgti plaučių vėžiu, o po 15 metų rizika susirgti širdies kraujagyslių ligomis tampa praktiškai tokia pati, kaip ir niekada nerūkiusių“.