Nors už lango vis dar lepina maloni šiluma, ruduo – jau ant nosies. O kartu su juo ir visa puokštė peršalimo ligų, kurios dažnai užklumpa nepasiruošus.

„Pastebime, kad kiekvieną rudenį internetu besikonsultuojančių klientų skaičius išauga. Taip nutinka dėl to, kad didelė dalis gyventojų imuniteto stiprinimu susirūpina tik tada, kai jau pajunta negalavimus. Tačiau pradėjus juo rūpintis jau dabar, šaltąjį sezoną galime pasitikti stipresni ir atsparesni“, – sako vaistininkė.

Kaip natūraliai paruošti imunitetą rudeniui?

Nuolat kamuojantis nuovargis, silpnumas, raumenų skausmas, nesklandus virškinimas ar dažnos infekcijos – tai pirmieji ženklai, kurie gali signalizuoti apie nusilpusią imuninę sistemą. Norint jų išvengti, pravartu vadovautis keliomis taisyklėmis, kurios padės pasitikti rudenį kur kas labiau pasiruošus.

1. Valdykite kūno patiriamą stresą

Prasidedantis rudens sezonas, pasikeitęs oras ir gyvenimo ritmas, grįžimas į darbą ar mokyklą – tai pokyčiai, kurie mūsų organizmui sukelia stresą.

Stresas veikia jūsų organizmo imuninį atsaką. Jis išskiria streso hormoną – kortizolį, kuris gali slopinti imuninę sistemą. Tad streso mažinimo metodai ne tik atpalaiduoja protą, bet ir gali padėti sustiprinti imuninę sistemą“, – teigia vaistininkė.

Vienas geriausių būdų kovoti su įtampa ir stresu – judėjimas. Vasarą įprastai judame daugiau, tad nereikėtų šio įpročio pamiršti ir prasidėjus darbų bei mokslų sezonui. Pradėkite nuo paprastų dalykų – keliones automobiliu keiskite pasivaikščiojimais pėstute, dviračiu leiskitės nepažintais miesto takais arba išmėginkite tokias atpalaiduojančias judėjimo rūšis kaip joga.

2. Nepamirškite vitamino D

Imunitetas gali nusilpti dėl vitamino D trūkumo organizme, kuris yra susijęs su padidėjusiu jautrumu infekcijoms ir ligoms.

„Nors vasarą mus džiugino saulėtos dienos, tai nebūtinai reiškia, kad pasikrovėme pakankamai vitamino D. Vieni mažiau laiko praleidome lauke, kitiems organizmas jį sunkiau pasisavina. Todėl rekomenduojama prieš rudens sezoną atlikti vitamino D kraujo tyrimą. Esant jo trūkumui, turėtumėte daugiau laiko vitamino D balansą atstatyti dar iki šaltojo sezono pradžios“, – sako D. Tervydė.

Vitaminas D

Vitaminas D – ne vienintelis svarbus elementas. Subalansuota mityba, kurioje yra pakankamai maistinių medžiagų, padeda sustiprinti imuninių ląstelių apsauginę funkciją. Todėl D. Tervydė atkreipia dėmesį, kad jūsų mityboje turėtų netrūkti tokių medžiagų kaip vitaminas C, kofermentas Q10, cinkas, omega rūgštys. Jų gausu paprikose, ankštinėse daržovėse, riebioje žuvyje, jūros gėrybėse. Tiesa, pakankamą kiekį stipriam imunitetui reikalingų medžiagų vien su maistu gauti sunku, todėl esant jų trūkumui organizme papildomai galima vartoti specialius maisto papildus.

3. Gerkite pakankamai vandens

Palaikydami kūno drėgmės balansą, leidžiate jam natūraliai pašalinti bakterijas ir toksinus, kurie sukelia infekcijas. Vandens pagalba deguonis ir maistinės medžiagos pasiskirsto visame kūne, o nereikalingos medžiagos išplaunamos iš organizmo.

„Kai kūno ląstelės gauna nepakankamai vandens, mes dehidratuojame, todėl organizme lengviau kaupiasi kenksmingos medžiagos. Dėl to gali sutrikti ne tik imuninė, bet ir kitos organizmo funkcijos. Todėl rekomenduojama kasdien gerti pakankamai vandens.

Vanduo su citrina

Taip pat galite vandenį pagardinti citrinos sultimis. Tai ne tik suteiks papildomą vitamino C dozę, bet ir padės išvalyti ​​kepenis, pagerins virškinimą“, – teigia vaistininkė.

4. Atkreipkite dėmesį į miego kokybę

Nors ilgos vasaros naktys anksti miegoti nekviečia, tinkamu miego režimu ir kokybe vertėtų pradėti rūpintis jau dabar. Ilgalaikis miego trūkumas ar jo rėžimo nebuvimas gali pabloginti kūno apsaugą nuo infekcijų, susilpninti imuninę funkciją.

„Rutina yra vienas iš svarbiausių kokybiško nakties miego elementų. Tikėtina, kad vasarą einame miegoti vėliau, dažnai pavakarojame. Todėl tikslinga jau dabar po truputį pratintis prie rudenį pasikeisiančio miego rėžimo, kad kūnas spėtų adaptuotis“, – teigia specialistė.

5. Papildykite organizmą gerosiomis bakterijomis

Teigiama, kad net iki 70 procentų mūsų imuniteto sistemos yra žarnyne. D. Tervydė atkreipia dėmesį, kad vienas svarbiausių sveiko žarnyno elementų – gerosios bakterijos.

„Probiotikai arba gerosios bakterijos palaiko normalią žmogaus imuninės sistemos būklę. Todėl jeigu žarnyne bus išlaikoma naudingų bakterijų ir kitų organizmų pusiausvyra, ligos gali būti mažiau grėsmingos“, – sako internetu konsultuojanti vaistininkė.

Rauginti kopūstai

Anot D. Tervydės, gerųjų bakterijų kiekį organizme galite papildyti valgydami natūraliai fermentuotą maistą – raugintus kopūstus, varškę, jogurtą. Tačiau dažnai šių produktų nepakanka, todėl papildomai galite vartoti ir maisto papildus, kurių sudėtyje yra gerųjų bakterijų ir joms skirto maisto – prebiotikų. Jeigu dvejojate, kokie maisto papildai jums tiktų labiausiai ar norite individualiai gauti profesionalių patarimų apie imuniteto stiprinimą, galite nemokamai pasikonsultuoti su vaistininkais nuotoliniu būdu – internetu ar telefonu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją