Sekmadienį, gegužės 12 d., surengto festivalio Budos gimtadieniui pažymėti metu vienas Pietų Korėjos didžėjus grojo elektroninę šokių muziką nusiskutęs plikai galvą ir apsivilkęs Tibeto vienuoliams būdingus drabužius. Slapyvardį „NewJeansNim“ pasirinkęs vyras žavi jaunus klausytojus savo elektroninė...
budizmas
31 straipsnių
Budizmas – pasaulinė religija, atsiradusi šiaurės Indijoje I tūkstantmečio pr. m. e. viduryje, vėliau išplitusi Pietryčių bei Centrinėje Azijoje ir Tolimuosiuose Rytuose. Budizmo pradininku laikomas Sidharta Gautama (apie 560–480 m. pr. m. e.), gavęs Budos (Buddha sanskrito kalba reiškia „atbudęs, praregėjęs, nušvitęs“) vardą.
„Apie Vietnamą sunku papasakoti – jį reikėtų patirti ir suprasti“, – sako dvi savaites šiam kontrastų bei mistikos, karų iškankintam, darbščių žmonių kraštui skyrusi Klaipėdos pramonininkų asociacijos administracijos direktorė Jolanta Girdvainė.
Prieš 7 metus tikrą pasaulinio lygio sveikatos ir išgijimo oazę radęs Tomas dabar ten vis grįžta pasisemti šalies gėrio (2)
Jogos bei meditacijos mokytojas, sąmoningumo ugdytojas Tomas Gudėnas pirmą kartą Tailande apsilankė prieš septynerius metus ir nuo to laiko vis sugrįžta pasisemti šios šalies gėrio. Kaip teigia Tomas, Tailandas visada traukia savo turtinga gamta, gamtos stebuklais bei, žinoma, tailandietiškais masaž...
Apžvelgus logiką, kuria budizmo filosofai grindžia tuštumos mokymą, matyti, jog ji turi daug bendra su budistine sąvoka, dažnai verčiama kaip „tarpusavyje priklausomas kilimas“. Iš esmės tai reiškia, jog dalykų, kurie atrodo egzistuojantys nepriklausomai, egzistencija ir pobūdis priklauso nuo kitų d...
Konkrečiai apsvarstykime mano jausmus vienam žmogui, kurie man kilo 2013-ųjų gruodį meditacinio atsiskyrimo sesijoje. Jis sėdėjo per kelias eiles priešais mane ir man medituojant vis užmigdavo. Galite paklausti: jei buvau užsimerkęs, kaip galėjau žinoti, jog jis miega? Atsakymas: jis knarkė! O kai s...
Nuo šiol į Budą žiūrėsite visai kitaip: kaip įvyko prabangoje besimaudžiusio princo virsmas į pasaulinės religijos įkūrėją (1)
Linksmas storuliukas, medituojantis lotoso poza. Tai – daugeliui mūsų pirmoji šaunanti į galvą mintis, kai išgirstame apie Budą. Tačiau šis įvaizdis yra taip toli nuo tiesos, kaip tik gali būti.
Mongolų lamos platino legendą, esą jų kraštą išgelbės iš šiaurės ateisiantis „baltasis batoras“ (didvyris). Ungernui 1920 m. rudenį įsiveržus į Mongoliją, nemažai mongolų tikėjo, kad jis ir yra tas mitinis jų šalies išlaisvintojas nuo kinų okupacijos.
Iš rytų – šviesa? Ex oriente lux – iš Rytų šviesa. Tai tiesa – nes saulė teka būtent rytuose. Ir tai yra VIENINTELĖ šviesa iš rytų. Visa kita – tamsa. Daugiau jokia kita šviesa iš ten nepareina. Įvairios Rytų kultūros, mokymai ir netgi labiau – pseudomokymai – buvo ir tebėra įvairių garbintojų įvard...
Budizmas – tai religija, kurią vidutiniškai išpažįsta vienas iš dešimties pasaulio gyventojų. Princo Sidhartha Gautama, dar žinomo kaip Buda, gimtadienis yra ta didžioji šventė, kuomet viso pasaulio budistai renkasi paminėti savo tikėjimo ir dvasinio lyderio sukakties. Tokia procesija vyko ir 1963 m...
Aš Julibu. Esu mišrūnė. Mano tėvas žydas, mama lietuvė. Pagal žydus, niekaip ne žydė. Pagal lietuvius – nelabai lietuvė. Aš save priskiriu visiems, o kartu niekam. Viską niekame ir nieko viskame praktikuoju per jogą ir budistinę meditaciją. Aš save vadinu Julibu.
Jėzus bylojo savo mokiniams ir visai tautai: „Kaip norite, kad jums darytų žmonės, taip ir jūs darykite jiems.“ (Lk 6, 31)
Virš Amarbajasgalanto vienuolyno Mongolijos lankose kyla saulė. Iki artimiausio kelio – 35 kilometrai. Brėkšta rytas. Iš lovų šoka du vienuolyno naujokai. Jų diena prasideda nuo religinių tekstų skaitymų.
Samurajus ir budizmo žinovas Miyamoto Musashi šias taisykles parašė visai prieš pat savo mirtį – likus 21 dienai iki gyvenimo pabaigos. Jis moko priimti gyvenimą tokį, koks jis yra, ir nesijaudinti dėl to, ko negalite pakeisti. Svarbiausia – taikiai gyventi su savimi.
Net jeigu nepriimame budistinio įsitikinimo, kad atgimsime, Tibeto mirusiųjų knygos aiškinimas, kas vyksta su žmogumi tiek gyvenimo, tiek mirties metu, mums padėtų galvojant, kaip turime elgtis čia ir dabar, LRT KLASIKAI sako Vilniaus universiteto Orientalistikos centro vadovas Vytis Silius.
Gal pamenate, kai prieš keletą metų viešųjų ryšių specialistai buvo pasiūlę šūkį Lietuvai – „drąsi šalis“. Tačiau jis labai greitai pasimiršo, tuo labiau, kad pernelyg jis skyrėsi nuo mūsų veiksmų tarptautinėje arenoje. Tiesa, yra atvejų, kai mes galėjome didžiuotis savojo politinio elito drąsa. Pav...
Tibeto budizmo dvasinis lyderis Dalai Lama antradienį paskelbtame interviu sako, kad Europa priėmė „per daug“ pabėgėlių ir jie turėtų ilgainiui sugrįžti ir padėti atstatyti savo šalis.
Mes, krikščionys, daug žinome apie Jėzaus Kristaus gyvenimą ir mokymą, tačiau pasaulyje dar iki jo gyveno nemažai didelių pranašų, kurie padėjo pagrindus svarbiausioms ir populiariausioms pasaulio religijoms. Vienas iš jų – Sidharta Gautama, vėliau tapęs Buda ir pradėjęs budizmo filosofijos mokymą.
Šri Lankos sostinėje Kolombe sekmadienį vakare įvyko kasmetinio budistinio karnavalo eisena, kurioje dešimtis išpuoštų dramblių lydėjo būgnininkai ir šokėjai.
Vieną dieną jūs netikėtai suvokiate, kad visą savo gyvenimą plaukiate pasroviui: jums pavyksta sudurti galą su galu, pavyksta neblogai atrodyti iš šalies. Bet širdies gilumoje periodiškai iškyla gili neviltis, kai aštriai jaučiate tuštumą širdyje.
Nedideliame Sančio kaimelyje centrinėje Indijos Madhja Pradešo valstijoje iškilęs aukštai virš horizonto stūkso seniausias visoje šalyje iki šiol išlikęs akmens statinys. Tai - Didžioji stupa, garsėjanti įvairiausiomis legendomis, iš kurių vargu ar bent vieną išgirsite du kartus.