Istorikas, gyvendamas savo laike, yra pasmerktas galvoti apie praeitį. Jo žvilgsnis praeitin dažniausiai turi motyvaciją. Žiūrėdamas į praeitį jis galvoja, kaip dabartyje sukurti prasmingą ateitį. Todėl neišvengiama, kad nuolat mąstoma praeities temų kontekste, siekiant pabandyti praplėšti ateitį ga...
civilizacija
43 straipsnių
Civilizacija (lot. civis „pilietis“ ar „miestietis“) – visuomenės ir jos veiklos materialiųjų bei virtualiųjų instrumentų raidos etapas, kuriam būdinga jos instrumentų ir vartojamų išteklių plėtra, visuomeninių – valstybinių ir kitų organizacijų bei institucijų formavimasis, išrandamas raštas ir kt.
Birželio pabaigoje Egipto spauda ūžė apie Kairo Egipto muziejuje (Tahriro aikštėje) įvykusį incidentą. Afrocentrizmo šalininkas amerikiečių prof. Kaba Kamenė socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė nuotraukas, kuriose drauge su grupe afroamerikiečių turistų stovi vienoje iš muziejaus salių. Fotograf...
Rusijos sprendimas destabilizuoti Ukrainą prasidėjo ne prieš dvejus metus su plataus masto invazija, ir net ne 2014 metais, kai buvo okupuotas Krymas, o dar anksčiau, kai Kremlius suprato, kad šalis slysta iš rankų.
Daugelis žmonių sutinka, kad turėtume stebėti eterį, t.y. ieškoti kitų civilizacijų Visatoje. Vis dėlto žmonės nesutaria, ar turėtume siųsti jiems savo žinutes. Pavyzdžiui, jei civilizacija yra kenkėjiška, ar norime, kad jie žinotų, jog esame čia?
Galime klausimą ir patikslinti – kas išgyvens nesaugumo pilname pasaulyje. Studijuodami tautų istoriją, matome išnykusias ir išgyvenusias tautas, vadyboje – išlikusias ir bankrutavusias organizacijas, šeimas, kurių linija tęsiasi lig šiol ir nugrimzdusias į gilią užmarštį. Tad šiame pasaulyje sugyve...
Mokslininkai kosmoso gelmėse ieško nežemiškos civilizacijos: paaiškino, kaip bandoma užmegzti ryšį ir kokie signalai jau pasiekė Žemę (16)
Nuo seniausių laikų, kiek tik mena žmonijos istorija ir literatūra, mes norėjome rasti kitų, panašių į save. Gali būti, kad tokie norai atsirado (ar išliko) dar iš tų laikų, kai Žemėje vaikščiojo ne tik homo sapiens, bet ir homo neanderthalensis bei kiti žmonių porūšiai, šiandien išlikę tik fosilijų...
Pradingusi Rytų Europos didybė: nuo nulio sukurta pažangi senovės civilizacija – ne fantastinių romanų siužetas (35)
Archeologų radiniai Moldovoje, Rumunijoje ir Ukrainoje rodo – senovėje čia gyveno didelė žmonių populiacija, kuri buvo toli pažengusi ir įgyvendinusi daugumą to meto technologijų naujovių.
Jau ruošiamasi civilizacijos griūčiai: apskaičiavo, kurioje Žemės vietoje žmonija galėtų išgyventi pasaulio pabaigą (107)
Mokykloje istorijos pamokose girdėjote apie daug praeities civilizacijų – kiek iš jų išliko iki mūsų dienų? Klimato kaita, socialiniai įtrūkimai (ir tyčia įvaryti pleištai), karai ir kitos negandos gali sukelti civilizacijos griūtį – tokių jau matėme. Tik kur ją geriausia išgyventi?
Pildosi prieš 50 metų pateiktas pražūtingas scenarijus žmonijai: artėja pragariškai sunkūs laikai milijardams žmonių (406)
Remiantis naujuoju XX a. aštuntajame dešimtmetyje parengtos ataskaitos vertinimu, žmonija jau eina keliu, vedančiu link pražūties, kuris, tikėtina, įvyks per artimiausius du dešimtmečius, jei tik nebus imtasi rimtų pokyčių keliant pasaulinius prioritetus.
Sovietų anekdotu tapusi neįveikiamoji čiukčių tauta: visi juokėsi, o surasti bekraštėje tundroje nepajėgė (8)
Sovietmečiu buvo gana populiarūs anekdotai apie čiukčius – kraštinę Rusijos tautą, gyvenančią ties Beringo sąsiauriu, už kurio – JAV priklausanti Aliaska. Dabar, bent jau Lietuvoje, nebetenka girdėti šių anekdotų, kurių absoliučioje daugumoje čiukčiai buvo vaizduojami kaip tundros kvaileliai, visišk...
Tėvo parduotas vaikas pasirinko gyvenimą tarp vilkų ir gyvačių: grįžimas į visuomenę buvo baisiausia gyvenimo akimirka (1)
Kai Marcosas Rodriguezas Pantoja pirmą kartą priešais save išvydo dubenį sriubos, nežinojo, ką su juo daryti. Vaikinas atidžiai įsmeigė akis ir merkė ranką į karštą, garuojančią lėkštę. Suprantama, sriubos jis neparagavo. Nusiplikinęs pirštus ėmė šokinėti iš skausmo aplink stalą, o nukritęs dubuo an...
Mėgėjas su NASA ieškojo prarastosios „Smėlio Atlantidos“: rado įspūdingą, bet pražuvusią civilizaciją (11)
Senovės civilizacijų literatūroje dažnai minimi dabar jau pražuvę miestai, kurių garsiausias yra prarastasis Atlantidos miestas. Vertinant mažesniu mastu, Arabija taip pat gali pasigirti sava legenda apie pražuvusią civilizaciją, vadinamąją „Smėlio Atlantidą“ – dingusį miestą, žmonių grupę ar vietov...
Lig Saulės gyvenimo pabaigos dar ne vienas milijardas metų. O kas, jei greta palnetos, kurioje gyvena išsivysčiusi civilizacija, ruošiasi sprogti supernova? Reikia nešti kudašių? Bet spinduliavimas vis tiek susvilins iki pelenų. Arba ne, jei nežemiška civilizacija pasinaudotų Harvardo universiteto m...
Dzeusas nubaudė Prometėją už tai, kad jis perdavė žmonėms ugnį. Tik su ugnies įsisavinimo pagalba žmonija sukūrė civilizaciją, kurią dabar turime. Tūkstančius metų žmogus sėkmingai naudojo ugnį kurdamas civilizaciją. Bet atradus ir įsisavinus iškastines žaliavas tokias kaip anglį, naftą ir dujas, pr...
Jei mus netikėtai ištiktų baisiausia lemtis, t.y. staigi pasaulinė pandemija ar kokia kita egzistencijos krizė, kuri grėstų žmonijos išnykimu, kaip reikėtų gelbėtis?
Jie vadinami stebėtojais. Ir gali būti, kad jie slapta stebi mus iš kosmoso jau milijonus metų – ko gero, stebėjo dar iki tol, kol žmonės apskritai atsirado, rašo sciencealert.com.
Ši civilizacija sukūrė imperiją, naudodama jėgą ir grasinimus: politinę kontrolę užtikrino trofėjinės galvos (20)
Inkų imperija buvo didžiausia, labiausiai išsivysčiusi visuomenė Šiaurės ir Pietų Amerikoje, tačiau tai neapsaugojo jos nuo staigaus žlugimo.
Gilindamiesi į istorinių civilizacijų baigties aplinkybes, galime įvertinti, kokia rizika šiandien gresia mums patiems, sako civilizacijų žlugimą tyrinėjantis istorikas Luke‘as Kempas. Deja, jo prognozės nedžiugina.
Paslaptingi parazitai sparčiai naikina tik Viduržemio jūroje gyvenančius stambius dvigeldžius moliuskus ir jei mokslininkai neras būdo šiems parazitams greitai sustabdyti, kilniosios pinos gali visai išnykti.
Įsivaizduokite taikią salą Atlanto vandenyne, kurią valdo protas. Jos 54 miestus tvarko išsilavinę tarnautojai ir iki gyvos galvos išrinktas princas. Nors karas neišnyko, jis naudojamas tik kaip paskutinė priemonė.