Lietuvos partizaniniame kare itin reikšmingas vaidmuo teko moterims, kovojusioms net ir be ginklo. Ryšininkėmis kliovėsi aukščiausia partizanų vadovybė, moterys perduodavo svarbiausias žinias ir netgi su vyrais dalinosi vieta žeminėse. Jose įsikurdavo šeimos, gimdavo vaikai. Moterų vaidmenį Lietuvos...
Lietuvos partizanai
19 straipsnių
Seimo Švietimo ir mokslo komitetas ketina pasitarti su istorikais dėl siūlymo į atmintinų dienų sąrašą įtraukti dar vieną naują dieną – Respublikos dieną, kuri būtų minima gegužės 15 d.
Po dokumentinio filmo „Bučiuoju, Juozas“ premjeros filmo režisierė Agnė Zalanskaitė visas gėles, kurias gavo iš artimųjų, bičiulių ir draugų, nuvežė į vietas, kurios jai brangios. Paliko jų prie Adolfo Ramanausko-Vanago paminklo, prie paminklo trėmimo aukoms. Padėjo jų ir Generolų kalnelyje, kur jau...
Ukmergiškį papiktino atmintinos vietos pavadinimas: negi negalima buvo kaip nors kitaip pagarbiau pavadinti (1)
Nuo Ukmergės link Pašilės vedančiame kelyje neseniai buvo pastatytas kelio ženklas, žymintis atmintiną vietą.
1962-ųjų pavasarį LSSR KGB tardytojai gavo neįprastą užduotį: išsiaiškinti prieš šešiolika metų – 1946 m. balandį – viename tuometinės Šiaulių apskrities kaime įvykusios masinės žmogžudystės aplinkybes. Įvykis buvo išties paslaptingas: vienoje sodyboje buvo sušaudyti keturiolika asmenų – visi vieno ...
Lietuvis geriau mirs, negu vergaus užpuolikui: vienas iš kruviniausių partizaninių kovų epizodų – rusų lavonus vežė net kelias dienas (12)
Tęsiant pasakojimų apie specialiųjų operacijų pajėgas, būtina prisiminti partizaninį karą Lietuvoje. Šis karas, dar vadinamas Karu po karo, mūsų šalyje prasidėjo 1944-ųjų liepą, bet konvencinį karą laisvės gynėjai kariavo palyginti neilgai – 1945 m. žaliukų vadovybė kardinaliai pakeitė kariavimo būd...
Lietuvos partizaninių kovų mūšis, kurio nerasite istorijos vadovėliuose: suktas majoro planas privertė rusus bėgti po pirmo šūvio (1)
Lietuvą ir Ukrainą sieja ne tik bendra viduramžių istorija, bet ir pasipriešinimas sovietinei okupacija. Istorikai teigia, kad ginkluotasis pasipriešinimas Lietuvoje ir Vakarų Ukrainoje buvo aršiausias visoje Rytų Europoje. Istorikas Dalius Žygelis interviu („Laisvės kryžkelės. Pasipriešinimas Vakar...
Eidamas 97-uosius antradienį mirė partizanas Juozas Jakavonis-Tigras. Penktadienį jis bus laidojamas gimtuosiuose Kasčiūnuose. Dalijamės jo pažįstamo Lietuvos garbės konsulo Ročesteryje Rimo Česonio prisiminimais iš partizano kelionės į Ameriką.
Sekmadienį gimtinėje palaidoti partizano, Sartų partizanų rajono štabo viršininko Vytauto Kazimiero Miškinio-Viesulo palaikai. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, V. K. Miškinį-Viesulą 1962 m. balandžio 23 d. sovietų valdžia sušaudė Vilniaus KGB kalėjimo egzekucijų...
Apimti hormonų audrų ir su išplautomis smegenimis – tokie buvo Hitlerio „vilkolakiai“: surengė nuožmiausias kautynes (1)
Galingasis nacių III Reichas po savo pralaimėjimo mūšio lauke planavo tęsti diversinę kovą su visu Vakarų pasauliu ir sovietais, tačiau sugebėjo pademonstruoti tik menką šešėlį to, ką Lietuvos partizanai vykdė ne vienerius metus. Kodėl taip nutiko?
Landsbergis: išplėstas ES sankcijų sąrašas Baltarusijos režimui būtų efektyvesnis, tačiau sutarti dėl jo sunku (50)
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ragina Aliaksandro Lukašenkos režimą „pakuotis daiktus“ ir atiduoti valdžią Baltarusijos žmonėms.
Leidykla ,,Briedis" pristato habilituoto biomedicinos mokslų daktaro, profesoriaus Povilo Gaidelio knygą „Gyventi, negalima mirti!“. Įtraukiantis knygos siužetas apima daugiau nei 80-ies metų laikotarpį ir atskleidžia sunkios kelionės per epochų lūžius vingius, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Unikalus gamtos pažinimo takas Dzūkijoje: nuo civilizacijos nutolęs kampelis turistus sutinka ypač patraukliai (5)
Pažintinių takų specialiai niekas neslepia, tačiau taip jau susiklosto, kad vieni susilaukia daugybės lankytojų ir mėgaujasi žiniasklaidos dėmesiu, o kiti taip ir lieka antrame plane tenkindamiesi tik gerokai paklaidžioti mėgstančių keliautojų draugija.
Žiaurius sovietų kankinimus išgyvenęs partizanas Šviedrys dabartinę Lietuvą įvertintų ketvertu (248)
Pasilik, Viešpatie, su mumis, nes jau artinasi vakaras – tokie ant šešių vyrų nešamo trispalve papuošto kryžiaus parašyti žodžiai visam gyvenimui įsirėžė 95-erių partizano Juozo Mociaus-Šviedrio atmintyje.
Vidiškių seniūnijoje įsikūrusiame Didžiosios Kovos apygardos partizanų parke savaitgalį prisiminti Lietuvos laisvės kovotojai. Ta proga pastatyti ir pašventinti trys nauji atminimo ženklai.
Tremtinys Seime išliejo nuoskaudas dėl Lukiškių aikštės: tai sąmoninga paminklo Vyčiui vilkinimo politika (94)
Nerandant sutarimo dėl Vilniaus Lukiškių aikštės, penktadienį Seimo Kovo 11-osios Akto salėje iškilmingame minėjime kalbėjęs 1941 metais ištremtas, buvęs Seimo narys prof. Arimantas Dumčius priekaištavo valdžiai dėl nesugebėjimo Lukiškių aikštėje pastatyti valstybės simbolio Vyčio, sakydamas, kad ta...
Kasčiūnas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl šmeižto Rusijos televizijoje apie Žemaitį-Vytautą (187)
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas dėl galimo šmeižimo ir galimo mirusiojo atminimo paniekinimo kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Jis prašo įvertinti Giedriaus Grabausko pasisakymus apie Lietuvos partizanų vadą Joną Žemaitį-Vytautą.
Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kodėl nacionalinė premija gerbiamam dramaturgui neturėtų būti skirta? (92)
Lietuvoje pakankamai žinomam dramaturgui kontroversiškai pavaizdavus pokario partizanus, natūraliai kilo išlikusių gyvų partizanų, tremtinių ir rezistentų ar jų artimųjų nepasitenkinimas. Nežinia, ar lygiagerčiai kilo tolygus menininką ginančių kitų kūrėjų pasitenkinimas, bet reikalas skatina atidži...
Po dvejus metus trukusių darbų baigti restauruoti žemėje daugiau kaip 60 metų išbuvę Lietuvos partizanų Tauro apygardos dokumentai.