Saldžiarūgštė kiniška vištiena
Saldžiarūgštė vištiena – bene pirmasis patiekalas, apie kurį pagalvojame prakalbus apie tradicinę Azijos virtuvę. Šis maždaug 18 a. gimęs patiekalas šiandien yra vienas iš populiariausių kinų restoranų lankytojų pasirinkimų visame pasaulyje. Visgi ne visi žino, kad nesudėtingai tokią vištieną galima pagaminti ir namuose.
Ši sultinga ir traški vištiena puikiai tinka įvairaus amžiaus ir skonio žmonėms. Be to, lietuviškai virtuvei kiek neįprastas saldžiarūgštis skonis ne tik paįvairins kasdienį meniu, bet ir leis palepinti vakarienei užsukusius artimuosius ar bičiulius. Nustebsite sužinoję, kad daugelį šiam patiekalui reikalingų ingredientų jau dabar rasite savo virtuvėje.
Ingredientai:
- 500 gramų „Vilniaus paukštyno“ šviežios viščiukų broilerių vidinės filė be antibiotikų
- Žiupsnelio druskos
- 200 gramų ananasų (tinka ir konservuoti)
Padažui prireiks:
- 2–3 valgomųjų šaukštų pomidorų padažo
- 2 valgomųjų šaukštų cukraus
- 2–3 valgomųjų šaukštų acto (tinka obuolių, ryžių, vyno actas)
- 2 arbatinių šaukštelių bulvių krakmolo
- 150–200 mililitrų vandens
- 2 arbatinių šaukštelių sojų padažo (arba žiupsnelio druskos)
Traškiai vištienos plutelei prireiks:
- 1 kiaušinio
- 6–7 valgomųjų šaukštų bulvių krakmolo
- 1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
- 1 arbatinio šaukštelio aliejaus
- 50 mililitrų vandens
2. Gamindami traškią plutelę, pirmiausia išplakite kiaušinį. Palengva maišydami, į plakinį po truputį suberkite su kepimo milteliais sumaišytą bulvių krakmolą. Į mišinį supilkite aliejų bei vandenį ir gerai maišykite tol, kol plakinys primins lietinių blynų tešlą.
3. Keptuvėje įkaitinkite aliejų (maždaug 3 cm keptuvės gylio).
4. Vištienos gabalėlius išvoliokite tešloje ir atsargiai įdėkite į keptuvę su aliejumi. Mėsą kepkite tol, kol švelniai apskrus. Iš keptuvės išgriebtą mėsą rekomenduojama sudėti ant popierinių rankšluostėlių, kurie sugers nereikalingą aliejaus perteklių.
5. Gamindami padažą, cukrų, pomidorų padažą, actą bei krakmolą išmaišykite iki vientisos masės ir supilkite vandenį. Į mišinį sudėkite vieno kąsnio kubeliais supjaustytą ananasą.
6. Padažą kaitinkite tol, kol jis sutirštės. Vėliau jį galite pagardinti sojų padažu arba žiupsneliu druskos.
7. Paruoštą padažą sumaišykite su vištiena, ją papuošti galite sezamo sėklomis. Patiekalą rekomenduojama patiekti su ryžiais.
Ispaniška vištienos paella
Paella – nacionalinis ispanų patiekalas, puikiai tinkantis ragauti su visa šeima. Arčiau Viduržemio jūros esančiuose Ispanijos regionuose tradicinis paella gaminamas su ryžiais ir jūros gėrybėmis, o labiau nuo kranto nutolusiose vietose jūros gėrybės pakeičiamos mėsa. Visame pasaulyje galime paragauti gausybę šio patiekalų variacijų, o ypač jam tinka su ryžiais itin deranti vištiena.
Valensijoje pradėto gaminti patiekalo pavadinimas kildinamas iš žodžio, kuriuo šiame regione vadinamos maistui ruošti skirtos plačios ir negilios keptuvės. Būtent tokiame inde gaminamas ir tradicinis paella. Nuo seno šis patiekalas prie vieno stalo suburdavo daugybę žmonių, todėl jis tinka ir jaukiai vakarienei, ir šventinėms vaišėms su gausiu būriu svečių.
Ingredientai:
- 4 gabalėlių „Vilniaus paukštyno“ šviežios, užaugintų be antibiotikų broilerių šlaunelių mėsos
- 250 gramų ryžių (ypač tinka apvalieji ryžiai)
- 2 stiklinių vištienos sultinio
- 1–2 svogūnų (pagal skonį)
- 70–80 gramų šaldytų žirnelių
- 70 gramų konservuotų kukurūzų
- 2–3 česnako skiltelių
- 1 citrinos sulčių
- 1–2 paprikų (gali būti tiek geltonoji, tiek raudonoji)
- Žiupsnelio druskos
- Žiupsnelio pipirų
- Žiupsnelio šafrano
- Alyvuogių aliejaus
- Saujelės petražolių
2. Supjaustytą vištieną apkepkite keptuvėje įkaitintame aliejuje. Mėsą pagardinkite druska ir pipirais. Švelniai apkepusią mėsą išimkite iš keptuvės ir kuriam laikui atidėkite.
3. Tuo metu susmulkinkite svogūnus ir česnakus, juostelėmis supjaustykite papriką ir viską apkepkite keptuvėje keletą minučių. Jeigu norite, galite pridėti ir susmulkintų konservuotų pomidorų.
4. Šalia apkeptų daržovių į keptuvę atgal sudėkite vištieną ir suberkite nuskalautus ryžius. Patiekalą pagardinkite žiupsneliu šafrano. Viską gerai išmaišykite ir kepkite 1–2 minutes.
5. Į keptuvę supilkite vištienos sultinį – ryžius jis turi apsemti per maždaug 1–1,5 cm. Dar kartą viską gerai išmaišykite ir ant mažesnės kaitros troškinkite apie 20 minučių iki tol, kol skystis nugaruos, o ryžiai bus išvirę.
6. Galiausiai į keptuvę sudėkite kukurūzus ir žirnelius. Patiekalą šildykite dar 3–5 minutes.
7. Paruoštą patiekalą apšlakstykite citrinų sultimis ir papuoškite šviežiomis petražolėmis. Taip pat galite apibarstyti dar trupučiu susmulkinto česnako.
Indiškas troškinys „Tikka Masala“
Ryškių skonių, spalvų ir aromatų Indijos virtuvė Lietuvoje sulaukia vis daugiau gerbėjų. Indiški patiekalai ypač traukia į kulinarines keliones mėgstančių leistis gurmanų dėmesį. Ne išimtis ir gardžiu kvapu bei ryškia oranžine spalva viliojantis vištienos troškinys „Tikka Massala“.
Iš Indijos kilęs patiekalas šiandien yra puikiai žinomas ir už šios šalies ribų, o Didžiojoje Britanijoje jis apskritai yra vienas iš populiariausių ne vietinės virtuvės šedevrų. Troškinio ingredientai – vištiena, grietinėlė ir pomidorai – taip pat yra neatsiejami lietuvių pamėgtų kasdienių patiekalų dalis. Todėl „Tikka Masala“ suteiks progą gerai žinomus produktus ragauti naujai.
Ingredientai:
- 500 gramų „Vilniaus paukštyno“ šviežios viščiukų broilerių vidinės filė be antibiotikų
- 100–150 mililitrų grietinėlės (neriebios)
- 200 gramų natūralaus arba graikiško jogurto
- 1 citrinos sulčių
- 1 svogūno
- 1 arbatinio šaukštelio malto kumino
- Žiupsnelio druskos
- 1–2 valgomųjų šaukštų garam masala prieskonių
- 3 česnako skiltelių
- 0,5 arbatinio šaukštelio maltos kalendros
- 1 arbatinio šaukštelio maltos saldžiosios paprikos
- 0,5 arbatinio šaukštelio maltos aitriosios paprikos
- 1–2 valgomųjų šaukštų pomidorų pastos (arba pomidorų padažo)
- 400 gramų smulkintų konservuotų pomidorų (geriausia be odelių ir sėklyčių)
- 0,5–1 arbatinio šaukštelio maltos ciberžolės
- 1 arbatinio šaukštelio sutarkuotos imbiero šaknies
- Aliejaus kepimui
- 400 mililitrų vandens
2. Išmaišę šiuos ingredientus, sudėkite jogurtą, viską apšlakstykite citrinų sultimis ir įdėkite tarkuotą česnako skiltelę. Mišinį gerai išmaišykite. Jei norite, galite vienai ar keletui valandų mėsą palikti marinuotis.
3. Vėliau marinuotą vištieną apkepkite įkaitintoje keptuvėje su trupučiu aliejaus. Gražiai apskrudusią mėsą trumpam atidėkite į šalį.
4. Ir vėl su trupučiu aliejaus įkaitintoje keptuvėje apkepkite smulkiai supjaustytą svogūną. Į keptuvę suberkite kalendrą, žiupsnelį garam masala prieskonių, kumino ir maltas saldžiąją bei aitriąją paprikas. Mišinį dar porą minučių pašildykite.
5. Tada į mišinį supilkite pomidorų tyrę ir gerai išmaišę viską dar keletą minučių pakaitinkite.
6. Į keptuvę sudėkite likusias smulkinto česnako skilteles, sutrintus arba susmulkintus konservuotus pomidorus, maltas ciberžoles ir įpilkite vandens. Mišinį virkite dar keletą minučių.
7. Galiausiai į keptuvę supilkite neriebią grietinėlę, tarkuotą imbierą, marinuotą vištieną ir apšlakstykite viską trupučiu citrinų sulčių. Patiekalą gerai išmaišykite ir šildykite dar apie 5 minutes.
8. Rekomenduojama patiekalą patiekti su virtais ryžiais ir šviežia smulkinta kalendra.
„Pollo asado“ – vištiena meksikietiškai
Nors Lietuvą ir Meksiką skiria tūkstančiai kilometrų, tačiau meksikiečių virtuvė mūsų šalyje itin mėgstama. Spalvomis, didele prieskonių, neretai ir aštrių, įvairove garsėjančioje Meksikos virtuvėje vištiena yra itin mėgstamas ingredientas. Vienas iš populiariausių meksikietiškų vištienos patiekalų yra skrudinta vištiena „Pollo asado“.
Universalus šio patiekalo marinatas, ruošiamas su citrusinių vaisių sultimis, tinka ne tik atskirų mėsos dalių, bet ir viso viščiuko marinavimui. Šis išskirtinis vištienos marinatas mėsai ne tik suteikia ryškų skonį, bet ir padaro ją itin minkštą. Šiltuoju sezonu „Pollo asado“ galite ruošti kepsninėje, o orams atvėsus Meksikos skonius į savo virtuvę perkelkite vištieną kepdami orkaitėje.
Ingredientai:
- 1 kilogramo „Vilniaus paukštyno“ šviežių, užaugintų be antibiotikų broilerių ketvirčių
- 8 česnako skiltelių
- Ketvirtadalio stiklinės apelsinų šulčių (geriausiai šviežių)
- Ketvirtadalio stiklinės citrinų sulčių (geriausiai šviežių, tinka ir žaliosios citrinos)
- 1 nedidelio svogūno
- Ketvirtadalio stiklinės alyvuogių aliejaus
- 1 arbatinio šaukštelio druskos
- 0,5 arbatinio šaukštelio juodųjų pipirų
- 2 arbatinių šaukštelių raudonėlio
- 2 arbatinių šaukštelių kumino
- Žiupsnelio aitriųjų paprikų prieskonių
- 1 valgomojo šaukšto rūkytos paprikos prieskonių
2. Atidėkite keletą šaukštų marinato, kad vėliau juo galėtumėte apšlakstyti kepančią vištieną.
3. Į marinatą sudėkite vištieną ir gerai apvoliokite ją iš visų pusių. Indą su vištieną uždenkite maistine plėvele ir padėkite į šaldytuvą marinuotis mažiausiai 30 minučių (marinuotis vištieną galite palikti ir visai nakčiai).
4. Marinuotą vištieną galite kepti kepsninėje arba orkaitėje. Jei vištieną kepate kepsninėje, pirmiausia ją įkaitinkite iki 200 laipsnių temperatūros. Tuomet kepsninės groteles lengvai aptepkite aliejumi. Dangčiu uždengtoje kepsninėje vištieną kepkite apie 20–30 minučių – vidinė vištienos temperatūra turėtų pasiekti 75 laipsnius. Po 10 kepimo minučių, patikrinkite vištieną ir aptepkite ją marinatu, kurį buvote atidėję anksčiau.
5. Jei vištieną nusprendėte kepti orkaitėje, prieš tai įkaitinkite ją iki 180–200 laipsnių temperatūros. Mėsą kepkite apie 30–35 minutes – vidinė vištienos temperatūra turėtų pasiekti 75 laipsnius. Po 15 kepimo minučių, tam, kad vištiena iškeptų dar geriau, kepimo indą orkaitėje galite apsukti. Vištieną taip pat galite aptepti atidėtu marinatu.
6. Patiekalas puikiai dera su ryžiais ar troškintomis pupelėmis. Taip pat, prieš patiekdami, vištieną galite apšlakstyti citrinų sultimis.
Graikiška „Souvlaki“ vištiena
Greitai ir nesudėtingai paruošiama „Souvlaki“ vištiena yra tradicinis graikų virtuvės patiekalas. Mėsos kepimo ant iešmelių tradicijos šioje šalyje kildinamos dar nuo Bronzos amžiaus, o ne vieną šimtmetį skaičiuoja ir „Souvlaki“ vištiena, kartais dar vadinama graikišku šašlyku.
Graikai šia vištiena mėgsta gardžiuotis dar karšta, vos tik nuimta nuo kepsninės. Prie taip paruoštos vištienos nesunkiai pritaikomi įvairūs garnyrai – ryžiai, bulvės, daržovės, pita duonelė ir kitos variacijos. Todėl eksperimentuoti ir ieškoti sau labiausiai patinkančių skonių gamindamas „Souvlaki“ vištieną gali kiekvienas.
Ingredientai:
- 600 gramų „Vilniaus paukštyno“ šviežios viščiukų broilerių vidinės filė be antibiotikų
- 2 valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus
- 1 citrinos sulčių
- 2 skiltelių česnako
- 1 arbatinio šaukštelio džiovinto raudonėlio
- 1 arbatinio šaukštelio čiobrelių
- 1 arbatinio šaukštelio saldžiosios paprikos
- 1 arbatinio šaukštelio kalendros
- 1 arbatinio šaukštelio kumino
- 0,5 arbatinio šaukštelio juodųjų pipirų
- Žiupsnelio druskos
„Tzatziki“ padažui prireiks:
- 250 mililitrų graikiško jogurto
- 1–2 nedidelių agurkų
- 1 skiltelės česnako
- Šlakelio citrinų sulčių
- Saujos šviežių petražolių
- Žiupsnelio pipirų
- Žiupsnelio druskos
- 1–2 valgomųjų šaukštų acto (geriausiai baltojo vyno)
2. Kol laukiate, galite paruošti „Tzatziki“ padažą. Smulkiai sutarkuokite agurką ir nusunkite nuo jo nereikalingą skystį. Agurką sumaišykite su graikišku jogurtu, actu, taip pat suberkite trintą česnako skiltelę, žiupsnelį druskos ir pipirų. Galiausiai suberkite smulkintas šviežias petražoles, viską apšlakstykite citrinų sultimis ir gerai išmaišykite. Jeigu norite, taip pat galite pridėti saujelę šviežių krapų.
3. Marinuotą vištieną suverkite ant metalinių ar medinių iešmelių.
4. Jei mėsą kepsite keptuvėje, prieš tai ją gerai įkaitinkite su trupučiu aliejaus. Iešmelius iš abiejų pusių apkepkite po 2 minutes, o vėliau dar iki 5 minučių kepkite juos mažesnėje kaitroje uždengę keptuvę dangčiu.
5. Jei mėsą kepsite kepsninėje, prieš tai ją įkaitinkite iki 180–200 laipsnių temperatūros. Iešmelius kepkite apie 10 minučių. Nepamirškite jų bent po keletą kartų apversti, jog neapdegtų.
6. Patiekalą galite patiekti su pasirinktu garnyru – tam puikiai tinka gaivios pomidorų ir agurkų salotos.