Valgykite, kepkite skanėstus, gaminkite patiekalus
Pats paprasčiausias būdas, nereikalaujantis nei papildomo laiko, nei jokių pastangų – obuolius valgyti. Bet... kiek jų suvalgysite? Ir štai čia į pagalbą ateina receptai.
Vienas lengviausių – nuplautus ir nusausintus obuolius, ne pjaustytus, tiesiog sudėti į orkaitę ir kepti iki suminkštės. Galite pabarstyti cinamonu ir cukraus pudra. Valgyti vienus ar su vaniliniais ledais.
Jei mėgstate pyragus, pats metas jų išsikepti namie – tiks ir ryte prie kavos, ir norint deserto dieną, o jei dar valgysite pyragą šiltą ir šalia įsidėsite vanilinių ledų, širdis išties maloniai apsals.
Obuolius taip pat galite naudoti ir kitiems skanėstams kepti, pavyzdžiui, bandelėms, spurgytėms, prancūziškiems suktinukams, varškinėms skarelėms, keksiukams, blyneliams ir t. t. Galite išsikepti varškės apkepą su obuoliais, valgyti juos su jogurtu bei dribsniais, pasipjaustyti prie avižų košės ir pasigardinti žemės riešutų sviestu, dėti į glotnučius.
Taip pat galite pasigaminti įvairių gaivių salotų naudojant šviežias daržoves ar salotų su silke, kepti obuolius su višta orkaitėje, pomidorų ir obuolių čatnio arba adžikos, morkų ir obuolių mišrainės žiemai.
Receptų – tokia galybė, telieka išsirinkti labiausiai skonį atitinkančius.
Virkite obuolienę
Jei tik mėgstate, vienas puikiausių būdų panaudoti obuolių derlių – šaltajam sezonui prisivirti obuolienės. Galite virti visiškai paprastą, kuriai tereikia obuolių, cukraus, cinamono, vanilinio cukraus ir vandens. Arba galite ją praturtinti ir kitais skoniais – virti su apelsinais, bananais, bruknėmis, moliūgais ir t. t.
Dalijamės obuolienės su citrinos sultimis receptu, kurį galbūt susigundysite išbandyti.
Jums reikės:
1 kg obuolių (juos nulupkite, išimkite sėklas ir supjaustykite);
250 g cukraus;
½ citrinos (iš jos išspauskite sultis);
1 cinamono lazdelės;
350 ml vandens.
Susmulkintus obuolius ir cukrų suberkite į didelį puodą, įpilkite 350 ml vandens ir užvirinkite maišydami, kad cukrus ištirptų. Švelniai, reguliariai maišydami virkite 30 minučių, pataria bbcgoodfood.com.
Tada įmaišykite citrinos sultis, įdėkite cinamono lazdelę ir pavirkite dar 2–3 minutes, kol obuolienė taps tiršta ir blizgi.
Supilstykite ją į švarius, sterilizuotus stiklainius ir uždarykite. Laikykite vėsioje vietoje – pavyzdžiui, rūsyje, o atidarius – šaldytuve.
Spauskite sultis
Dar vienas geras būdas panaudoti obuolius, kad netektų jų išmesti, – spausti sultis. Jomis galėsite mėgautis visą šaltąjį sezoną.
Kaip išsispausti sulčių? Heartscontentfarmhouse.com siūlo tokį receptą. Reikės didelio puodo, smulkaus sietelio arba marlės, stiklainių su dangteliais, obuolių, vandens sulčių koncentracijai reguliuoti, citrinų rūgšties spalvai išsaugoti.
Pirmiausia kruopščiai nuplaukite obuolius, kad pašalintumėte nešvarumus. Supjaustykite juos į ketvirčius, pašalinkite sėklas ir, jei yra, papuvusias dalis. Lupti nebūtina.
Uždėkite obuolius virti: įdėkite obuolių ketvirčius į didelį puodą ir įpilkite tiek vandens, kad apsemtų puodo dugną (apie 2,5 cm) ir nepriliptų. Virkite ant vidutinės ugnies, retkarčiais pamaišydami, kol obuoliai bus visiškai minkšti ir purūs, maždaug 20–25 minutes.
Nukoškite sultis: ant didelio dubens ar puodo uždėkite ploną tinklinį sietelį arba marlę. Išvirusius obuolius supilkite į sietelį ir leiskite sultims tekėti mažiausiai 3 valandas. Kad sultys būtų skaidresnės, nespauskite obuolių per stipriai, tiesiog leiskite sultims nuvarvėti. Kad sultys būtų dar skaidresnės, antrą kartą perkoškite per smulkesnį sietelį arba marlę.
Paskui karštas obuolių sultis supilstykite į sterilizuotus stiklainius, palikdami apie 0,6 cm laisvos vietos. Jei norite, į kiekvieną litrinį stiklainį įpilkite ketvirtadalį arbatinio šaukštelio citrinos rūgšties, kad išsaugotumėte spalvą.
Sultis laikykite tamsioje, vėsioje vietoje, į kurią nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai.
Sudžiovinkite
Džiovinti obuoliai yra puikus, natūralus užkandis, galintis atstoti ir saldėsius. Norint juos susidžiovinti, tereikia obuolius nuplauti, nusausinti, išpjauti sėklas ir supjaustyti plonomis skiltelėmis. Lupti jų nereikia, žievelė suteikia ir daugiau skonio, ir padidina skaidulų kiekį.
Prieš pradedant obuolius džiovinti, jenniferskitchen.com siūlo būdą, ką daryti, kad šie neparuduotų, – palaikyti ananasų sulčių ir citrinos mišinyje. Jam pasigaminti reikės: 1 puodelio ananasų sulčių, 1 valgomojo šaukšto citrinos sulčių ir 1 valgomojo šaukšto vandens.
Kad ir kur džiovinsite obuolius, juos reikia išdėlioti vienu sluoksniu. O džiovinimo būdų yra įvairių, tačiau patys paprasčiausi – juos džiovinti specialioje vaisių džiovyklėje arba orkaitėje.
Jei turite, naudokite elektrinę džiovyklę. Tai tikrai itin paprastas būdas sudžiovinti obuolius. Procesas turėtų trukti nuo 12 iki 24 valandų.
Jei džiovyklės neturite, puikiai tiks orkaitė, kurią reikėtų įkaitinti iki maždaug 62–63 laipsnių temperatūros. Orkaitės durelės turėtų likti šiek tiek praviros, kad galėtų išeiti drėgnas oras. Procesas turėtų užtrukti nuo 10 iki 20 valandų. Kuo didesnis karštis, tuo greičiau obuoliai išdžius, bet jums reikės atidžiai juos stebėti ir dažnai vartyti skilteles, jei nustatysite aukštesnę nei 63 laipsnių temperatūrą.
Išdžiūvę obuoliai tampa sausi, gali būti šiek tiek traškūs. Jei norite, kad būtų dar traškesni, galite džiovinti šiek tiek ilgiau.
Baigę džiovinimo procesą, leiskite obuoliams visiškai atvėsti. Džiovintas obuolių skilteles sudėkite į laikymo indą, gerai uždarykite ir laikykite vėsioje, sausoje vietoje. Gerai užsandarinti ir laikomi vėsioje, sausoje vietoje džiovinti obuoliai turėtų išsilaikyti apie 6 mėnesius. Jei norite laikyti ilgiau, rekomenduojama dėti juos į šaldytuvą.