Prekybos tinklo „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė sako, kad nors kai kurioms gėrybėms tikrai reikia daug erdvės ir daržo ar sodo, dalis jų gali augti tiesiog namuose. Tereikia šiek tiek noro ir kantrybės, kad galėtumėte mėgautis puikiu jų skoniu, rašoma pranešime.

„Daržovių ir vaisių auginimas skirtas ne tik sodų savininkams. Juos galite patogiai auginti net ir ne tik savo balkone, bet ir namuose. Taip sumažinsite išlaidas maisto produktams, namie augantys augalai bus ir graži namų dekoro detalė bei savotiškas hobis. Net ir keletas pačių užaugintų pomidorų ar prieskoninių žolelių gali atnešti didelį pasitenkinimą“, – sako pašnekovė.

J. Sabaitienė išskiria 10 daržovių ir vaisių, kuriuos auginti namuose nebus sunku.

Prieskoninės žolelės

Jeigu neturite nei daug erdvės, nei kantrybės, nei patirties, lengviausia pradėti nuo prieskoninių žolelių. Jos pačios savaime nepamaitins, tačiau yra skaniam patiekalui būtinas sveikos virtuvės ingredientas. Galite nusipirkti žolelių sėklų ir sėti jas patys arba nusipirkti jau augančių bazilikų, mėtų, rozmarinų, petražolių ar čiobrelių ir juos persodinti į vazonėlį.

Svogūnai

Tai be galo universali daržovė – valgomi tiek jų gumbai, tiek lapai. Didelis pliusas ir tas, kad auginimui jie visiškai nėra reiklūs – tad puikiai tinka pradedantiesiems augintojams. Galite įsigyti specialių daigų ir juos pasodinti į žemę. Bet dar paprasčiau – tiesiog į vandenį pamerkti nusipirktą svogūną. Viršutinę jo dalį su laiškais nupjaukite, o apatinę įdėkite į stiklinę su vandeniu arba žemą vandens pripildytą indą, ir tiek. Pagrindinė taisyklė – vanduo turi apsemti tik apatinę svogūno dalį, nepanardinkite jo per giliai. Dėkite ant saulėtos palangės ir kas kelias dienas pakeiskite vandenį.

Salierai

Salierai – dar viena daržovė, kurią galima lengvai auginti ant palangės. Nupjaukite apie 3-4 cm apatinės stiebo dalies ir įdėkite į žemą indą, pripildytą vandens tiek, kad panardintas būtų trečdalis saliero. Maždaug po 2 savaičių salierai jau turėtų turėti dideles šaknis, o tai reiškia, kad juos galima persodinti į vazoną su žemėmis.

Salotos ir špinatai

Salotos yra viena iš labiausiai švaistomų daržovių, nes jos retai sunaudojamos visos iki galo, o stovėdamos šaldytuve greitai suvysta, todėl verta jas patiems augintis ant palangės. Tiesiog nuraškykite įsigytos salotos lapus, ir įdėkite ją į indą su nedideliu kiekiu vandens, kad ketvirtadalis augalo būtų panardinta. Kasdien keiskite vandenį šviežiu, o po savaitės, kai pasirodys šaknys, persodinkite salotą į vazoną. Tiesa, galite palikite augalą ir toliau augti vandenyje, tačiau tokia aplinka jam bus mažiau maistinga. Tą patį galite daryti beveik su visomis lapinėmis daržovėmis, pavyzdžiui, špinatais ar lapiniais kopūstais.

Aitriosios paprikos

Mažos erdvės, tiesiog vazonėlio ant palangės, tikrai užteks aitriosioms paprikoms. Kad auginimas namuose būtų vaisingas, turėtumėte pasirūpinti giliu vazonu ir saulėta vieta. Šioms daržovėms reikia daug saulės ir šilumos. Sodinti jas reikėtų į talpų vazonėlį (bent 5 litrų) su skylutėmis dugne. Geriausia dirva – kompostas, derlinga, su natūraliomis trąšomis.

Pomidorai

Namuose geriausia imtis augintis smulkiavaisius pomidoriukus, kurie nereikalaus daug priežiūros. Kaip ir paprikoms, jiems reikia labai daug šviesos, tvirto, gilaus vazono su drenažo skylutėmis. Beje, patariama nesirinkti metalinio ar plastikinio vazono, nes trukdys „kvėpuoti“ ir greitai įkais. Dėl pastarosios priežasties siūloma vengti ir tamsių spalvų vazonų. Jeigu matote, kad pomidoras mezga daug vaisių, jo šakos ir kotas ima linkti – net ir nedidelį pomidorą vazone reikėtų paremti.

Morkos

Tai – dar vienas puikus pasirinkimas auginti namuose, ypač todėl, kad morkoms nereikia daug saulės, jos mėgsta šiek tiek vėsesnį klimatą. Jums tereikia pasirūpinti pakankamai giliu vazonu – juk tai šakninės daržovės. Puiku tai, kad morkas namuose galite auginti ištisus metus – tad jų nepritrūksite net ir kai už lango jau snigs.

Ridikėliai

Kaip ir morkos, tai šakniavaisinė daržovė, todėl ji mėgsta vėsesnį klimatą, ir jai reikia gilesnių vazonų. Labai lengvai ir greitai augančių ridikėliai derlių galima nuimti praėjus maždaug keturioms savaitėms nuo pasodinimo. Sėkite sėklas maždaug 5 cm atstumu viena nuo kitos į 10 cm komposto. Jas užberkite dar 1 cm komposto. Palaikykite dirvos drėgmę, ir maždaug po mėnesio turėsite skanių rausvų ridikėlių, kuriuos galėsite išrauti ir mėgautis.

Citrinos

Daugeliui tai staigmena, bet vis dėlto citrinmedžius galima auginti namuose. Geriausia nusipirkti nedidelį medelį, o ne pradėti auginti sėjant sėklas. Tačiau galite imtis jį auginti ir pasėjus suvalgytos citrinos sėklyčių. Tik būkite nusiteikę, kad vaisiams subręsti gali prireikti net ir kelerių metų. Citrinai reikia daug saulės, todėl būtina gerai apšviesta vieta. Taip pat gerai reguliariai apipurkšti vandeniu.

Česnakai

Nusipirkę kokybišką, geriausia – ekologišką česnaką, atsargiai atskirkite skilteles, kad nepažeistumėte odelės. Įdėkite jas į žemę maždaug 10 cm gylyje, uodegėle į viršų, nes būtent iš jos išaugs ūgliai. Nepamirškite, kad vazonas turi būti pakankamai aukštas, o jo dugne turi būti skylės. Geriausiai česnakai augs ant saulėtos, pietų pusėje esančios palangės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)