Pupelių derlius priklauso nuo dienos šviesos valandų, jai reikia bent 12 valandų šviesos kasdien. Taip pat jai reikia šilumos, kad ji subręstų. Todėl pupeles reikėtų sodinti į atvirą dirvą nuo gegužės mėnesio, kai dirva gerai įšyla iki 12-15 ºC temperatūros 10 cm gylyje. Yra prietaras, kuris nurodo, kada sodinti pupeles į atvirą dirvą – kai tik pradeda žydėti kaštonai.

Nors pupelės gali ištverti iki 1 ºC šaltį, geriausios auginimo sąlygos yra 20-25 ºC. Šaltis, vėjas ir lietus gali sukelti žiedų kritimą ir grybelines ligas. Dėl karščio žiedai taip pat gali nukristi, o vaisiai neužsimegzti.

Palankios dienos pupelėms sodinti gegužės mėnesį pagal Mėnulio kalendorių yra 9-10, 13-14, 18, 20-24, 28-31 dienos.

Palankios dienos pupelėms sėti birželio mėn. yra birželio 1-3, 5-6 d.

Kaip sodinti pupeles

Sėklų paruošimas

Prieš sodinimą pupeles reikia pamirkyti, kad išbrinktų.

Prieš sodinimą, siekiant apsisaugoti nuo ligų ir kenkėjų, sėklas reikia penkias minutes trumpai palaikyti boro rūgšties tirpale.

Kokia turėtų būti pupelių dirva

Pupelės nemėgsta molingos dirvos, nes joje užsistovi vanduo. Jos taip pat nemėgsta per daug azoto turinčių dirvų, nes pačios jo daug gamina. Geriausia, jei sklype yra lengva dirva, per kurią teka vanduo, apsaugota nuo vėjo ir saulėta. Kadangi pupelės, kaip ir kiti ankštiniai augalai, turi daug azoto, jas verta sodinti nuskurdintose, ilgai netręštose dirvose. Taip bus paruošta dirva daržovių pasėliams sodinti.

Nuo rudens dirva pupelėms vėl patręšiama trąšomis. Žemė tręšiama kompostu, pridedama dolomito miltų, amonio salietros, dvigubo superfosfato, kalio chlorido arba kalio sodos.

Bet jei taip paruošti dirvos pupelėms iš rudens nepavyko, nieko baisaus, pupelės gerai auga po tokių kultūrų kaip kopūstai, pomidorai, bulvės, baklažanai, paprikos ir agurkai. Pupelių nebūtina sėti po ankštinių augalų – plotuose, kuriuose augo žirniai, lęšiai, soja, žemės riešutai ir pačios pupelės. Tokiuose plotuose pupeles reikėtų sodinti ne anksčiau kaip po trejų ketverių metų.

Pupelių sodinimas

Pupelių sėjos būdas priklauso nuo pupelių rūšies. Krūminės pupelių veislės sėjamos 5-6 cm gyliu, tarpueiliai tarp krūmų – 20-25 cm, tarpueilių plotis iki 40 cm. Garbanotųjų veislių pupelės sėjamos rečiau, 25-30 cm atstumu tarp egzempliorių, tarpueiliai tarp eilučių – apie 50 cm.

Į duobutę įterpiamos 5-6 pupelės. Pasirodžius daigams, paliekami trys stiprūs daigai, likusieji persodinami. Pasodinus dirva sutankinama ir palaistoma.

Jei gresia šalnos, pasėlius galima uždengti plėvele.

Ateityje pupeles reikia reguliariai laistyti, ravėti, perkasinėti, purenti dirvą, maitinti.

Kai pupelės paauga, jas reikia pririšti prie atramų.