Etiketas svarbus kiekvieną dieną
„Mano tikslas buvo parodyti, kad etiketas nėra kažkoks uždaros socialinės grupės reikalas, o yra kiekvieno iš mūsų pritaikomas kasdieniame gyvenime – tiek darbe, tiek asmeninėje erdvėje“, - pranešime žiniasklaidai sako „Go Forward Academy“ lektorė.
Ne vienerius metus vestuvių planavimo bei dekoro srityse dirbusi I. Sapagovaitė-Briedelienė pasakoja, jog apie etiketą soc. tinkluose ėmė pasakoti pandemijos metu, tuomet tapo ir sertifikuota etiketo dėstytoja, pradėjo vesti įvairius mokymus.
Kaip reaguoti į komplimentą
Kaip bene dažniausiai pasikartojančią etiketo klaidą I. Sapagovaitė-Briedelienė išskiria elementaraus mandagumo trūkumą. „Sveikinimasis su kitais aiškiai, raiškiai, žiūrint į akis, tokių frazių kaip „ačiū / prašau / atsiprašau“ naudojimas. Jaučiu bazinio mandagumo trūkumą, o jei kalbėti apie subtilesnes etiketo taisykles, tai man jos neužkliūna tiek, kiek tiesiog pagarbos ir mandagumo aplinkai trūkumas“, - sako ji.
Verslo etiketo niuansai
Lektorė atskleidžia ir metodą, kuris padeda palaikyti pokalbį su nepažįstamu žmogumi. „Reikia užduoti tris atvirus klausimus. Pradėjus kalbėti tiesiog užduodamas pirmas klausimas, tuomet priklausomai nuo to, ką žmogus atsakė, užduodamas antras ir trečias klausimai. O tuomet po trečio ar ketvirto klausimo galima pasakyti komplimentą iš to, apie ką žmogus kalbėjo. Pavyzdžiui, galbūt žavitės jo sprendimu, ar iki dabartinio karjeros etapo nueitu keliu. Tuomet žmogus ima laikyti jus maloniu pašnekovu, nes jūs domitės juo ir pagiriate – juk kiekvienas turime ego ir mėgstame, kai kas nors jį paglosto. Šis metodas yra vienas bazinių, kaip galime palaikyti pokalbį ir galiu iš patirties pasakyti, kad jis tikrai veikia“, – dalijasi I. Sapagovaitė-Briedelienė.
Etiketas I. Sapagovaitė-Briedelienei padeda ir santykiuose su vyru. Moteris įsitikinusi – tos pačios etiketo taisyklės galioja ir artimiems žmonėms bei lygiai taip pat veikia.
„Savo asmeninėje erdvėje mes dažnai atsipalaiduojame ir pamirštame, kad artimiausi žmonės yra lygiai tokie patys kaip ir visi kiti. Nereikia jiems „iškrauti“ visų blogų emocijų, nepasitenkinimo ar keiksmų. Reikėtų tiesiog save sustabdyti ir pagalvoti, kad savo žmogui aš lygiai taip pat galiu pasakyti komplimentą, padėkoti, gražiai atsakyti ar priimti nemalonią reakciją. Juk kai koks nepažįstamas žmogus mums pasako kažką nemalonaus, tai, jei laikomės etiketo, dažniausiai į tai reaguojame mandagiai, nepuolame atgal, tad asmeniniame gyvenime galima taikyti lygiai tą patį ir tai veikia. Pagarbos ir dėmesio aplinkai taisyklė galioja ir bendraujant su artimaisiais“, – sako I. Sapagovaitė-Briedelienė.