Gyvulininkystės sektorius – vienas didžiausių teršėjų

Ši kampanija pradedama prieš rugsėjo 23 dieną Jungtinių Tautų (JT) inicijuojamą susitikimą Niujorke, kurio metu pasaulio lyderiai iš skirtingų sričių – vyriausybių, finansų, verslo ir pilietinės visuomenės – rinksis aptarti klimato kaitos strategijos. Pasak JT Žemės ūkio ir maisto organizacijos, gyvulininkystės sektorius yra vienas iš dviejų ar trijų svarbiausių veikėjų, daugiausiai prisidedančių prie aplinkosauginių problemų – tiek lokaliai, tiek ir globaliai.

Gyvulininkystės sektorius išskiria ne tik didžiulį šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, bet ir reikalauja didelių žemės, vandens bei energetinių resursų.
Galvijų skerdiena
Šiuo metu beveik trečdalis žemės paviršiaus jau yra naudojama gyvulininkystės sektoriui ir jam reikalingų pašarų auginimui. Skaičiuojama, kad iki 2050 metų žmonijos populiacija turėtų pasiekti devynis milijardus, o tai reiškia, kad norint ją aprūpinti tokiu pačiu kiekiu mėsos kaip iki šiol, mums jau reikėtų keturių ar net penkių dabartinių planetų. Vienintelė išeitis – jau dabar pradėti mažinti mėsos vartojimo mastus.
Citata
Per pastaruosius 50 metų mėsos suvartojimas išaugo dramatiškai. Nuo 1961 iki 2007 metų žmonių populiacija padidėjo 2,2 karto, tačiau mėsos suvartojimas išaugo keturgubai, kiaulienos vartojimas net dešimteriopai!

Praėjusią savaitę mokslininkai iš Kembridžo ir Aberdyno universitetų perspėjo, kad žmonija rizikuoja nesustabdomais klimato kaitos padariniais, jeigu nesiims iš esmės permąstyti santykio su mėsos produktais. Šis mokslininkų perspėjimas skamba nebe pirmą kartą, jau ir iki šiol atliktos įvairios studijos pabrėžė, kad žmonija privalo pradėti vartoti daugiau augalinės kilmės produktų ir mažinti mėsos vartojimą.

Per pastaruosius 50 metų mėsos suvartojimas išaugo dramatiškai. Nuo 1961 iki 2007 metų žmonių populiacija padidėjo 2,2 karto, tačiau mėsos suvartojimas išaugo keturgubai, kiaulienos vartojimas net dešimteriopai!

Daržovės irgi gali būti patiekalo žvaigždės

Dalis žmonių nesąmoningai įtraukia mėsos produktų vartojimą į kasdienę mitybą, neapsvarstydami kitų alternatyvų. Prancūzų virtuvės šefas, kampanijos „pirmadieniai be mėsos“ šalininkas Bruno Loubetas independent.co.uk pripažino, kad iš prancūzo šefo nesitikėtum išgirsti, kad geri pietūs gali apseiti be mėsos, tačiau tai iš tiesų yra įmanoma.
Daržovės grilyje

„Aš aistringai tikiu, kad daržovės taip pat gali būti patiekalo „žvaigždėmis“. Juk tiek daug yra mėsai akternatyvų – nuo sriubų iki troškinių, veganiškų dešrų, mėsainių ir kepsnių – vieną dieną apeiti be mėsos iš tiesų yra visai paprasta, o kartu prisidėtumėte ir prie planetos išsaugojimo, plėstumėte maisto pažinimo akiratį“. - sakė B. Loubetas.

Britų mokslininkai Oksfordo universitete yra atlikę tyrimą, kurio metu paskaičiavo, kiek mėsos mažesnis vartojimas išgelbėtų gyvybių. Vien Didžiojoje Britanijoje šis skaičius per metus sudarytų 45 tūkst. - 31 tūkst. britų kasmet miršta nuo širdies ligų, 9 tūkst. nuo vėžio, dar 5 tūkst. - nuo insulto.
Citata
Skaičiuojama, kad iki 2050 metų žmonijos populiacija turėtų pasiekti devynis milijardus, o tai reiškia, kad norint ją aprūpinti tokiu pačiu kiekiu mėsos kaip iki šiol, mums jau reikėtų keturių ar net penkių dabartinių planetų.

Pasižadėjimas vieną dieną per savaitę nevalgyti mėsos kartu prisidėtų ir prie mažesnio nužudomų gyvūnų (kurie specialiai auginami dėl mėsos) skaičiaus. Šiuo metu kasmet daugiau kaip 60 mln. galvijų yra paskerdžiami tam, kad žmonės patenkintų savo poreikį valgyti mėsą.

Tie, kurie norėtų save išbandyti iššūkyje „pirmadieniai be mėsos“, kviečiami registruotis pledge.meatfreemondays.com. Kampanijos iniciatorius G. Barkeris visus įsipareigojusius vieną dieną per savaitę nevalgyti mėsos suskaičiuos ir rezultatus pateiks rugsėjo 23 dieną įvyksiančiame viršūnių susitikime Niujorke.