Pavasariu besidžiaugiantys žmonės plūsta į miškus, tačiau yra nemažai augalų, kurių liesti nereikėtų, nes jie yra nuodingi. Apie juos pasakoja botanikė, gamtos mokslų daktarė Živilė Lazdauskaitė.
„Augalų apskritai nereikia plėšyti. Tai juk yra gyvybės forma - netgi senesnė negu mes visi. Jeigu negirdi, kaip augalai cypia, kai juos skini, dar nereiškia, kad gali su jais daryti ką nori. Be to, niekada nežinai, ką nuskynei. Augalų nuodingumas yra įvairaus laipsnio“, - sakė Ž. Lazdauskaitė.
Dėmėtoji mauda
Anot jos, šio augalo nuodingi yra ir žiedai, ir lapai, ir stiebas. Pašnekovė prisiminė, kad yra legenda, jog šiais augalais buvo nunuodytas Sokratas. Kaip atpažinti šį augalą? Apatinėje stiebo dalyje yra smulkios dėmelės, iš čia ir kilęs jo pavadinimas.
Nuodingoji nuokana
Mokslininkė pasakojo, kad išrovus šį augalą pastebėsime, kad jo šakniastiebis yra status, o jį perskėlus per pusę, matosi oro kameros, tarsi stiebas būtų tuščiaviduris, bet sudalintas į skyrelius, pagal tai jį galima lengvai atpažinti.
Žalčialunkis
Anot botanikės, šio augalo žiedai irgi yra nuodingi. Mokslininkė pasakojo, kad nuodingiausi yra šio augalo vaisiai. Jie gražiai atrodo - tarsi oranžinės ar raudonos uogytės: „Ir jomis galima susigundyti. Anksčiau, kai buvau studentė, sakė, kad mirtina dozė yra 10 žalčialunkio uogų. Tačiau viskas priklauso nuo žmogaus svorio. Jeigu kažkoks galiūnas suvalgys, galbūt jam tik bloga pasidarys, o vaikutis gali tikrai galą gauti.“
Mokslininkė teigė, kad yra mačiusi, kad šiuos augalus augina net darželiuose. Jai atrodo, kad tai yra pavojinga, nes vaikui sunku paaiškinti, ko nekišti į burną.
Vilkauogė
Anot jos, uogos yra ganėtinai nuodingos. Nuo vienos galbūt žmogus nenumirs, bet nuo saujelės – gali. Auga miškuose, lapuotynuose.
Juodžolė
„Miškuose auga ir juodžolė, tai yra juodų uogų kekė, jų uogų irgi reikia saugotis“, - sakė botanikė.
Ne tokie nuodingi augalai
Augalų nuodingumo laipsnis skiriasi, kai kurie gali rimtai nunuodyti, tačiau yra ir ne tokių pavojingų augalų, kurie gali daryti neigiamą poveikį ar sutrikdyti sveikatą.
Mokslininkė vardino ir kitus augalus, kurie gali pakenkti: „Pavyzdžiui, yra įvairūs vėdrynai, jie irgi yra nuodingi. Juos sutrynus atsiranda pūslės, galima susižeisti. Dabar pražydės ievos, žmonės prisilauš ir prisiskins jų, parsineš namo ir jiems tikrai skaudės galva nuo kvapo. Dar yra ugniažolė, kodėl ji taip vadinasi? Nuskynus jos lapelį išsiskiria geltonas karštas skystis, bet jeigu skysčio pateks į akį, gali baigtis labai liūdnai.“