Panaudojamos ir musių išmatos
Pasak vaikino, vabzdžiai yra labai įdomūs ir vertingi dėl savo gebėjimo paversti beveik bet kokį pašarą į labai maistingą mėsą. Susipažinęs su pernai metais pasirodžiusia Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos ataskaita, kurioje teigiama, kad vabzdžių vartojimas galėtų sumažintų badą ir taršą visame pasaulyje, jis nusprendė sukonstruoti „Musių fabriką“, kuriame restoranai gali pigiai ir paprastai auginti skanią vakarienę savo lankytojams.
„Musių fabrikas“ – tai B. B. Aðalsteinssono baigiamasis studijų projektas. Jam norėjosi savo darbe pasitelkti gyvus organizmus ir jų gebėjimą vieną medžiagą paversti kita. Po trijų mėnesių darbo jis sukonstravo „Musių fabriko“ prototipą. Specialioje dėžėje gyvena Hermetia illucens rūšies musės, kurios minta organinėmis atliekomis – daržovių lupenomis, maisto likučiais ir panašiai. Įmitusiose musėse gausu riebalų ir baltymų, tuomet jas galima pradėti rinkti žmonių vartojimui.
Musių išmatose taip pat yra gausu naudingųjų medžiagų, todėl jos surenkamos į specialias talpas ir naudojamos prieskoniniams augalams tręšti.
Tradicijos ir kultūra – pagrindinės kliūtys
Dažnai prognozuojama, jog kada nors visi pavirsime vabzdžių valgytojais. Didelė pasaulio dalis jau dabar tam pritaria ir puikiai supranta, kokią didelę maistinę vertę turi vabzdžiai. Minėtoje Jungtinių Tautų ataskaitoje rašoma, jog mes galime suvartoti tik apie 40 proc. karvės ar vištos masės, kai tuo metu 80 proc. žiogo masės yra valgoma. Dar daugiau, pagaminti vieną kilogramą vištienos sunaudojama apie 2,5 kilogramo pašaro, jautienos – 10 kilogramų. Tuo metu, užauginti vienam kilogramui žiogų užtenka 1,7 kilogramo pašaro.
B. B. Aðalsteinssonas su tokiu požiūriu susidūrė ir pats. Jo teigimu, dauguma žmonių nori sužinoti daugiau, juos domina projektas, bet pasiūlius paragauti vabzdžių nuomonės išsiskiria: kai kurie žmonės sutinka pabandyti, kiti – ne. Tiesa, pasak vaikino, jis jau sulaukia daug klausimų iš biologų ir su maisto pramonės plėtra dirbančių verslininkų.
Prėskas skonis
Tiesa, pagrindinis „Musių fabriko“ tikslas vis tik yra paskatinti diskusijas ir pabandyti paversti rekomendacijas tikrove. Islandų dizaineriui taip pat tenka kovoti su mitais ir kitomis kliūtimis.
„Manau, jog maistas yra tampriai susijęs su pasitikėjimu. Kai pasiūlai naujų maisto produktų, reikia, kad žmonės jais patikėtų. Vakarų civilizacija yra priklausoma nuo apdorotų, masinių maisto produktų ir to aš su vienu projektu nepakeisiu. Taigi nusprendžiau su tuo nekovoti, o pasiūlyti apdorotų vabzdžių produktų“, - sakė B. B. Aðalsteinsson.
Jis tiki, kad jo sistema galėtų būti pritaikyta didesniu mastu ir vykdoma pramoninė gamyba. Reikia tik paskatinimo – ekstremalių meteorologinių reiškinių sukeltas produktų trūkumas ir didėjančios kainos būtent ir gali būti postūmis intensyvesnio vabzdžių vartojimo maistui link.
Belieka tik vienas klausimas. Koks gi tų musių skonis?
„Skonis gana prėskas, - prisipažino islandas. – Bet tekstūrą lengvą modifikuoti. Ji greičiausiai neprimins vištienos, bet išdžiovinus ir sutrynus gaunami milteliai panašūs į kviečių miltus, kuriuos tuomet galima kepti ar maišyti su kitais ingredientais.“