Kokiame rūsyje laikyti daržoves?
Gamtinės žemdirbystės žinovas Saulius Jasionis sakė, kad norint gerai išlaikyti daržoves reikia atsigręžti į praeitį ir paanalizuoti, kaip elgėsi mūsų seneliai ir proseneliai. Anot jo, už kaimišką rūsį geresnės vietos vis dar neatrasta. Pašnekovas pats ten laiko savo užaugtinas daržoves ir kitiems rekomenduoja daryti tą patį.
Tačiau jis pridėjo, kad daugiabučių rūsiuose vargiai pavyks daržoves išlaikyti per žiemą, kadangi jie per sausi ir šilti. Yra keli kriterijai, pagal kuriuos sprendžiama, ar rūsys tinka daržovių laikymui: „Svarbu, kad nebūtų perteklinės drėgmės. Ji turėtų siekti 80-90 proc. O temperatūra turėtų būti nuo 1 iki 6 laipsnių. Jei ji aukštesnė, greičiau prasideda vegetacija ir daržovės gali sužaliuoti. Ropes ir ridikus reikėtų laikyti iki 5 laipsnių temperatūroje“, - koks turi būti rūsys, pasakojo S. Jasionis.
Ilgiau išsaugoti šviežias daržoves padeda krienai
Tiems, kas gyvena daugiabučiuose, bet nori daržovių turėti iki pavasario, pašnekovas taip pat dalino patarimų. „Daugiabučių rūsiuose, kur yra šiluminiai mazgai, niekas gerai neišsilaiko. Rūsiai sausi, todėl ten viskas suvysta. O balkone daržovių nepatariu laikyti, nes ten viskas sušaltų. Visai gera išeitis – šaldytuvo daržovių skyrius. Pats išbandžiau, kad daržovės gerai laikosi sudėtos į polietileninius maišelius. Tačiau jie šaldytuve turi būti laikomi neužrišti. To reikia, kad vyktų vėdinimasis. Taip morkos, burokėliai, ridikai puikiausiai išsilaiko per žiemą“, - patarė S. Jasionis, pridėjęs, kad nusprendę daržoves laikyti kitur, turi žinoti, jog jas geriausia sandėliuoti tamsioje vietoje
Kita svarbi taisyklė – daržovių jokiu būdu negalima laikyti toje pačioje patalpoje, kur laikomi vaisiai: „Obuoliai skatina gedimo procesus. Jie išskiria dujas, kurios skatina greitą audinių brendimą ir gedimą,“ - perspėjo gamtinės žemdirbystės pradininkas.
Vis dėlto, yra viena gudrybė, kuria gali pasinaudoti norintys daugiabučio rūsyje laikyti morkas. „Sausame rūsyje galima papilti drėgno smėlio ir į jį reikėtų sukišti morkas. Tada jos nesuvysta“, - sakė gamtinės žemdirbystės žinovas.
S. Jasionis davė ir dar vieną, daugeliui iki šiol negirdėtą patarimą: „Daržovės geriau išsilaiko, kai jos sluoksniuojamos su krienų lapais ar netgi šaknimis. Krienai turi „antibiotikų“, kurie užmuša puvimo bakterijas. Taip pat norint, kad daržovės gerai išsilaikytų, reikia rinkti tik nepažeistas. Reikia apžiūrėti, kad nebūtų apgraužtos, apdaužytos. Be to, šlapių nereikia dėti į rūsį.“
Bulvių kartu su svogūnais geriau nelaikyti
Bulves, sudėtas į dėžes ir uždengtas šiaudais, ji taip pat patarė laikyti rūsyje. Tiems, kurie nori ilgai turėti savo obuolių, įmonė ir vėl turi ką patarti. Kiekvieną obuolį Rita siūlo patepti medžiaga, sumirkyta glicerine, arba kiekvieną vaisių suvynioti į popierių. Taip pat manoma, kad obuoliai žymiai geriau išsilaiko, jei jie laikomi dėžėse užberti medžio pjuvenomis.
GRYNAS.lt anksčiau pasidalijo portalo treehugger.com pateiktais patarimais, kaip ilgiau namuose išlaikyti šviežias daržoves. Pavyzdžiui, avokadus patartina laikyti dėžutėje su keliomis riekelėmis raudonojo svogūno. Prieskoninės žolelės išliks ilgiau, jei bus pamerkiamos. Jomis rūpinkitės kaip ir gėlėmis: laikykite kambario temperatūroje, pakirpkite kotelius, pastoviai keiskite vandenį.
Jei ruošiatės morkas pasidėti į šaldytuvą, patariama nupjauti žaliąją dalį, antraip morkos per greit suminkštės ir taps netinkamos valgyti. Be to, portalas pataria nelaikyti bulvių kartu su svogūnais. Svogūnai išskiria tam tikrą medžiagą, kuri gali anksčiau laiko sugadinti bulves.
Savų daržovių auginimas yra aplinkai draugiška veikla, kadangi jų turintiems žmonėms nereikia maisto pirkti. O tokiu būdu be reikalo nenuperkama ir pakuočių, kurios netrukus virsta atliekomis. Be to, savoje žemėje daržoves auginantys žmonės, tikėtina, nepiknaudžiauja trąšomis ir tokiu būdu neteršia aplinkos.