Saldumynai – tai trupinėlis laimės

Liucina Rimgailė, Vilniuje atidariusi desertinę „Liu“, tvirtino, kad desertas skirtas tam, jog sukurtų emociją, jis turi mus džiuginti. „Jau geriau jo suvalgyti mažiau, bet kad jis būtų visavertis“, – įsitikinusi Liucina.

Ji pasakojo, kad pati renkasi desertus su riešutais, kuriuose yra daugiau kokosų aliejaus, ir pridūrė, kad būtent tokie desertai yra ypač paklausūs. Visgi tortas, pasak L.Rimgailės, turi būti klasikinis, pagamintas iš gerų produktų, o ne pakaitalų ir mišinių. Toks desertas yra kur kas mažiau kenksmingas sveikatai.

Šiais laikais daugelis galvoja, kad cukrus yra tikras nuodas, tačiau naudojamas su saiku sveikatai jis nekenkia. Liucina, gamindama desertus, naudoja mažiau cukraus, kad produktai nebūtų tokie saldūs. Vis dėlto reikia galvoti ir apie patį produktą, kiek jis žmogui atneša džiaugsmo. Tad moteris įsitikinusi, kad saldumynų vartojimas yra mažiau kenksmingas sveikatai nei jų visiškas atsisakymas, ko rezultatas – tapimas paniurėliu. „Jeigu tai yra gabalėlis ko nors saldaus ir kokybiško, kodėl gi ne?“ – klausia desertų konditerė. Anot jos, mes labai daug dirbame ir pavargstame, tad jei dar save atribotume nuo to, kas pakelia nuotaiką, prarastume gyvenimo laimę.

Desertas

Saldumynai be gyvulinės kilmės produktų? Kodėl gi ne!

Ona Dzedulionė kavinėje „Chaika“ gamina įvairiausius veganiškus desertus. Šiandien tapo populiaru maitintis veganiškai galvojant, kad tai sveikiau. Tačiau merginos nuomone, veganiška virtuvė nebūtinai turi būti sveika. Pavyzdžiui, bulvių traškučiai irgi yra veganiški, bet ar jie sveiki? Visgi Ona teigė, kad jų kavinėje gaminami desertai sveikesni už tuos, kuriuose yra dirbtinių dažiklių, cukraus masės ir pan. Pigioje konditerijoje paprastai dedama daug cheminių priedų, kurių Onos gaminamuose desertuose nerasi. O. Dzedulionė pasakojo, kad visus kremus daro iš vaisių sulčių ar džiovintų vaisių miltelių, todėl jie yra pakankamai sveiki. Veganiškuose desertuose dažniausiai naudojami vaisiai, daržovės, riešutų sviestas ir apskritai daug įvairiausių riešutų, kas suteikia produktui natūralaus saldumo.

Norint namuose pasigaminti sveiką desertą Ona patartų naudoti tik natūralius pakaitalus. Pavyzdžiui, siekiant, kad tešla būtų puri ir minkšta, tinka bananas, o jį sutrynus galima naudoti net ir vietoj kiaušinių. Kepiniuose dažnai naudojamą sviestą galimą pakeisti augaliniu aliejumi. Ona pridūrė, kad taip pat vertėtų rinktis kuo sveikesnius miltus, tokius kaip pilno grūdo, o kepinių tešloje naudoti daržovių ir vaisių piurė.

Desertas

Dietologės Žanos Antonovos komentaras

Maisto produktų skirstymas į sveikus ir nesveikus yra diskutuotinas dalykas. Viskas priklauso nuo to, kiek jis turi savyje maistinių medžiagų, sočiųjų riebalų, transriebalų, druskos ir cukraus. Tai yra pagrindinės medžiagos, kurių perteklius sukelia nepageidaujamą poveikį sveikatai.

Renkantis desertą visų pirma reikia atkreipti dėmesį į jo išvaizdą ir galiojimą. Kuo trumpesnė galiojimo data, tuo maisto produktas yra natūralesnis ir atvirkščiai. Verta panagrinėti ir produkto sudėtį, ypač patikrinti, kas parašyta keliose pirmose vietose. Taip pat pastebėtina, kad kuo daugiau deserte yra priedų, tuo jo vertė mažiau naudinga. Nevertėtų pamiršti atkreipti dėmesį ir į maistingumo deklaraciją, t.y. patikrinti kokia produkto maistinė vertė, kiek sudėtyje yra sočiųjų riebalų, druskos ir cukraus.

Patiems pasigaminti sveikesnį desertą šiais laikais nėra sudėtinga. Šiandien turime galimybę rinktis natūralesnius produktus. Pavyzdžiui, jeigu gaminame desertą iš varškės, vertėtų pirkti natūralią varškę, o ne varškės masę arba rinktis pilno grūdo bei ne vien tik iš kviečių gamintus miltus. Taip pat galima mažinti cukraus kiekį pridedant natūralių ar džiovintų vaisių.

Sveikų desertų receptai

Čia pudingas

Reikės:

  • Pieno arba grietinėlės,
  • kelių šaukštų Čia sėklų,

Visi ingridientai išmaišomi ir paliekama, kol sėklos išbrinks, o tuomet skaninama uogomis, vaisiais, tyrėmis ar pan.

Šokoladinis kreminis pudingas

Reikės:

  • 3 prinokusių avokadų,
  • pusės stiklinės augalinio pieno,
  • 2-3 šaukštų kakavos,
  • kelių lašų vanilės ekstrakto ir 1 šaukšto agavų sirupo.

Avokadus sumalkite su puse stiklinės augalinio pieno, įdėkite kakavą, įlašinkite vanilės ekstrakto supilkite šaukštą agavų sirupo. Tuomet viską suplakite iki vientisos masės, sudėkite į nedidelius indelius ir padėkite į šaldytuvą porai valandų, kad sustingtų. Galima papuošti uogomis, kepintais riešutais ar šokolado drožlėmis.

Brauniai

Reikės:

  • 2-3 saldžiųjų bulvių,
  • stiklinės riešutų sviesto,
  • kelių lašų vanilės ekstrakto,
  • 1/5 stiklinės miltų,
  • 3 šaukštų kakavos,
  • 1-2 šaukštelių kepimo miltelių,
  • stiklinės nerafinuoto rudojo cukraus,
  • žiupsnelio druskos.

Iškepkite kelias saldžiąsias bulves orkaitėje, tada jas sutrinkite iki piurė, kurią sumaišykite su stikline riešutų sviesto, įlašinkite šiek tiek vanilės. Atskirai sumaišykite sausus ingridientus: pusę stiklinės miltų, 3 šaukštus kakavos, 1-2 šaukštelius kepimo miltelių, druską ir stiklinę nerafinuoto rudojo cukraus. Gautą masę sumaišykite su piurė, įdėkite į nedidelę, aliejumi pateptą skardelę ir kepkite orkaitėje 20 min.

Prieskoniai desertams


Prieskoniai gali net paprasčiausią desertą paversti išties karališku. Ir reikia jų visai nedaug, kad įtiktų daugeliui.

Kvapnusis pipiras. Panašaus skonio į cinamoną, gvazdikėlius ir muskato riešutus. Prieskoniai idealiai tinka pyragams ir sausainiams, taip pat duonai ir pudingui pagardinti.

Kardamonas. Kvepiančios, cinamono sėklos naudojamos paskaninti duoną, pyragaičius ir sausainius. Geriausia naudoti obuolių ir moliūgų pyraguose.

Gvazdikėliai. Džiovinti sveiki pumpurai ar milteliai pyragaičiams, sausainiams, vaisiniams pyragams suteikia kvapnaus skonio. Pabandykite pagaminti keptus obuolius su gvazdikėliais.

Pankolių sėklos. Saldžiarūgščio skonio, jos itin mėgstamos skandinavijos konditerių. Naudojamos pyragams, sausainiams ir duonai paskaninti.

Imbieras. Jis yra universalus prieskonis, naudojamas saldžiose kultūrinėse gėrybėse. Priklausomai nuo recepto, galima vartoti džiovintą, konservuotą, kristalizuotą arba šviežią imbierą. Džiovintas imbieras tinka sausainiams ir vaisių pyragams.

Mėta. Gaivinantis mėtų kvapas suteikia vėsų ir kvapnų skonį.Yra daugiau nei 30 mėtų rūšių, įskaitant pipirmėlę, obuolių ir citrinų mėtą. Naudokite įvairioms vaisių salotomis ar, pavyzdžiui, mėtų šokoladiniui pyragui gaminti.

Muskato riešutas. Riešutinis skonis pagyvina sausainius, pyragus, pyragaičius ar kremą. Kadangi muskato rūgštis greitai praranda skonį, rekomenduojama naudoti visą muskuso riešutą.

Aguonų sėklos. Naudojama pyragams, sausainiams, duonai. Iš aguonų sėklų galima daryti užpilą desertui ar pasigaminti saldų kisielių.