Išprovokuoja net ir astmą
Daugybė žmonių patiria gastroezofaginį refliuksą (GER) – skrandžio turinio patekimą į stemplę, bet apie tai dažnai net neįtaria. Jeigu rūgštus skrandžio turinys kartais pakyla tik iki trečdalio stemplės, nepasiekia gerklės, nejaučiamas skausmas, tai yra normalu.
Kai pacientas bent porą kartų per savaitę mėnesį ar ilgiau jaučia deginimą už krūtinkaulio, skausmą duobutėje, atsirūgsta rūgštimi, pasunkėja rijimas, atsiranda blogas burnos kvapas, pykinama ar net vemiama ir pan., tuomet jau galima įtarti gastroezofaginio refliukso ligą (GERL). Pakilęs į stemplę skrandžio turinys gali išdeginti joje žaizdas, nukentėti kiti organai.
„GERL komplikacijos sukelia stemplės uždegimą ar kitų organizmo sistemų pažeidimą. Pavyzdžiui, rūgštus skrandžio turinys gali patekti į viršutinius kvėpavimo takus ir išprovokuoti ilgą kosulį, astmos priepuolį, pacientams kartojasi sinusitai, ausies uždegimai, gali skaudėti gerklę ir kt.“, – aiškino Kauno klinikų gydytoja gastroenterologė doc. dr. Rūta Kučinskienė.
Kada sunerimti dėl atpylinėjimo
Pasak gydytojos, GERL simptomai labai priklauso nuo amžiaus. Kūdikiams pagrindinis požymis – atpylinėjimas, o jei problema nesprendžiama, gali prasidėti komplikacija – stemplės uždegimas. Tuomet mažyliai nenori praryti maisto, kartais jį atpila su kraujo gyslelėmis.
„Reikia pastebėti, kad visi kūdikiai atpylinėja. Tai yra normalus fiziologinis refliuksas. Jie gali atpylinėti nuo dviejų savaičių ar pirmojo mėnesio iki pusės metų amžiaus. Vėliau šis fiziologinis reiškinys palaipsniui išnyksta. Dešimčiai procentų mažylių jis gali tęsti iki metų ar kiek ilgiau. Jei kūdikis gerai valgo ir auga, neturi kitų skundų, tai į atpylinėjimus nekreipiamas dėmesys“, – pabrėžė R.Kučinskienė.
Kai su GERL susiduria kiek vyresni vaikai, jie patys dažnai skundžiasi, kad gerklėje jaučia lyg guzą, ją skauda, pykina. Kartai mažieji pacientai ir vemia. Tėvai pastebi, kad darželinio amžiaus vaikai naktį kartais bando lyg atpilti, ryja seiles taip, lyg būtų sunkumas gerklėje.
„Paaugliams ir suaugusiems pagrindinis GERL simptomas – graužia rėmuo. Beje, jiems gerklę dėl šios ligos skauda dažniau nei mažiems vaikams“, – sakė gydytoja.
Vis daugėja sergančiųjų
Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, sergamumas GERL sparčiai auga. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad mūsų šalyje per dešimtmetį stemplės uždegimo atvejų padaugėjo daugiau nei 10 kartų.
„Stemplės uždegimas gali kilti dėl dviejų priežasčių: kokio cheminio poveikio (pavyzdžiui, nusideginus acto esencija), arba – pakilusio rūgštaus skrandžio turinio. Todėl tyrimo duomenys leidžia teigti, kad sergamumas GERL auga. Daugėja sergančių mažų vaikų. Su maistu jie gauna daug įvairių priedų, kurie skatina maisto alergiją, o ši provokuoja šią ligą. GERL paskatina ne tik netinkama mityba, bet ir bloga emocinė būklė, stresas“, – kalbėjo R.Kučinskienė.
GERL priežastys pagal ligos patogenezę skirstomos į pirmines ir antrines. Ji būna susijusi su skrandžio, stemplės ar dvylikapirštės žarnos ligomis, kuomet vyrauja apatinio stemplės rauko reguliacijos sutrikimas, pavyzdžiui, sergant opalige, stemplės ir skrandžio uždegimais, polipais, navikais.
Antrinės priežastys – tuomet, kai refliuksas vyksta dėl nervų sistemos dirginimo esant visai kitoms ligoms, pavyzdžiui, šlapimo takų infekcijoms, inkstų ligoms, alergijoms, cukriniam diabetui, psichikos ar nervų sistemų ligoms.
Naudoja preparatus ir iš jūros dumblių
Norint pradėti GERL gydyti pirmiausia reikia nustatyti šio sutrikimo priežastis. Įvertinęs situaciją gydytojas pirmiausia padeda sureguliuoti mitybą (sudaromas tinkamas mitybos planas, o prireikus skiria ir vaistų. GERL gydymo metu reikia vengti aštraus, rūgštaus, riebaus maisto, pavyzdžiui, citrusinių vaisių, obuolių, pomidorų sulčių ir vaisių, gėrimų su angliarūgšte, kavos, karšto šokolado, alergizuojančių vaistažolių arbatų.
„Ypač mokyklinio amžiaus vaikams yra svarbus normalus mitybos režimas. Kuo jaunesnis pacientas, tuo dažniau jis turi pavalgyti“, – patarė R.Kučinskienė. Preparatai skiriami, kai GERL simptomai pradeda trukdyti ligonio gyvenimo kokybei.
„Viena vaistų grupė slopina rūgščių kiekį skrandyje, jais gydoma tik stemplės uždegimai. Jei turime pavojingų simptomų, pavyzdžiui, ilgai trunkantį kosulį, astmą, gydymo kursas trunka iki 2–3 mėnesių. O iš jūros dumblių pagaminti saugūs preparatai – magnio arba natrio alginatai – skiriami, kai siekiama sudaryti skrandžio sultims barjerą. Alginatai vartojami po valgio mechaniškai uždaro išėjimą į stemplę, tuomet neįvyksta refliuksas. Kai maistas skrandyje suvirškinamas, šis preparatas per žarnyną pasišalina iš organizmo“, – sakė gydytoja.
Tarp kitko:
• Manoma, kad Lietuvoje GERL serga apie 10 proc. gyventojų, paplitimas tarp vyrų ir moterų nesiskiria. Kai kuriais GERL atvejais atliekamos operacijos.
• Iš jūros dumblių išgaunami alginatai naudojami ne tik sergant GERL, bet ir maisto pramonėje gaminant ledus, kremus, saldainius ir kt.
Verta žinoti
- Gastrotuss – tai medicinos priemonė, skirta gydyti gastroezofaginio refliukso ligą, mažinti su liga susijusius simptomus, pvz., kąsnio pojūtį ryklėje, kosulį, rėmenį, ezofagitą, disfoniją, sutrikusią nosies ir ryklės epitelizaciją, atpylinėjimą, uždegimą bei kitus antrinius gastroezofaginio refliukso sukeliamus sutrikimus.
- Tai – mechaninio poveikio priemonė, kuri sukuria barjerą skrandžio turinio atpylimui, tačiau nemažina rūgščų kiekio skrandyje.
- Gastrotuss skrandžio rūgščioje terpėje sudaro plūdurą, kuris tarsi uždaro skrandį ir neleidžia jo turiniui pakilti atgal į stemplę.
- Sudėtyje esantis simetikonas mažina dujų susidarymą, lengvina jų pašalinimą, prepa- ratas neabsorbuojamas virškinimo trakte.
- Gastrotuss efektyviai ir greitai nuramina refliukso sukeltą kosulį ir kitus nemalonius simptomus.