Maža to, iškrovos dienos neblogai išvalo žarnyną ir padeda įtvirtinti rezultatus, kurių pasiekėte dietomis – darant iškrovas, svoris ilgiau išlieka mažesnis.
Iškrovos dienų efektas
Po iškrovos dienos netenkama vidutiniškai nuo pusės iki pusantro kilogramo svorio. Jis ištirpsta palaipsniui, suaktyvėjus medžiagų apykaitai, nes iškrovos dienomis smarkiai apribojamas kalorijų kiekis. Tai organizmui sukelia teigiamą stresą ir jį sukrečia. Tuo tarpu prie dietos organizmas gali priprasti - tuomet svorio kritimas sustoja.
Per iškrovos dienas svoris švelniai, bet ryžtingai mažėja: vidutiniškai po 1 – 2 kg per savaitę, kaip ir rekomenduoja dietologai norintiems laikytis idealaus lieknėjimo režimo. Iškrovos dienų poveikis bus dar ryškesnis ir aktyvesnis, jeigu po jų nepulsite kimšti riebaus bei kepto maisto ir pereisite prie sveikos mitybos principų.
Iškrovos dienomis organizmas neeikvoja energijos maisto virškinimui, todėl visas jėgas gali skirti medžiagų apykaitos reguliavimui ir toksinų bei šlakų šalinimui. Iškrovas reikia atlikti protingai – ne dažniau kaip du kartus per savaitę, nes priešingu atveju gali prasidėti audinių distrofija.
Kaip pasirinkti iškrovos tipą?
Tomis dienomis, kai darysite iškrovą, būtina atsisakyti įprasto mitybos raciono – leidžiama valgyti tik tam tikrus produktus. Galima rinktis vienos rūšies produktų iškrovą, kombinuotą iškrovą arba visą dieną gerti tik sultis ir vandenį – viskas priklauso nuo jūsų pasirengimo ir ryžto.
Iš pradžių gali būti sunku nevalgyti dideliais kiekiais, todėl patariama pradėti nuo lengvų iškrovos dienų – valgyti tik baltymus ar tik vaisius. Tokios iškrovos paprastai pakeliamos lengviau. Pamažu galima pereiti prie iškrovų, kai geriamas tik kefyras ar sultys. Pats efektyviausias, bet ir pats sunkiausias būna vienadienis badavimas, kai geriamas tik vanduo.
Neverta iš karto imtis radikalių iškrovos dienų – jeigu laikysitės griežtos iškrovos, kitą dieną galite tiek prisikirsti kaloringo maisto, kad jis niekais pavers visas jūsų pastangas sulieknėti. Labai svarbu, kad jūsų smegenys ir jūsų virškinimo sistema priprastų prie periodinio badavimo streso – būtent tokie pulsiniai metodai duoda geriausią rezultatą metant svorį.
Kada pradėti?
Galite pradėti bet kurią dieną, bet dietologai ir psichologai iškrovoms dažniausiai rekomenduoja pirmadienius ir penktadienius. Po savaitgalio organizmas dar būna kupinas energijos, nes savaitgaliais paprastai valgoma sočiau, todėl pirmadieniais būna geras šansas atiduoti duoklę organizmui.
Antradienį po pirmadieninės iškrovos galima valgyti įprastai, laikantis sveikos mitybos principų. Penktadieniais prieš aktyvias išeigines iškrovą galima pakartoti. Po tokio penktadienio savaitgalį galėsite pamaloninti save nedidelėmis nuodėmingų saldumynų porcijomis.
Kad iškrovos būtų naudingos...
Kad iškrovos dienos nepakenktų organizmui ir būtų naudingos atsikratant antsvorio, reikia laikytis kelių taisyklių.
Iškrovos dieną pradėkite išvaliusios žarnyną – pasidariusios klizmą arba išgėrusios švelnių augalinių preparatų, laisvinančių vidurius. Iškrovos dienomis nesuvartokite daugiau kaip 700 kcal.
Badaujant organizme prastai šalinama tulžis, todėl būtina stimuliuoti jos pasišalinimą specialiomis tulžies pūslės valymo procedūromis (tiubažu). Be to, tulžis laisvina vidurius, todėl prisideda prie organizmo valymo.
Kad skrandis neprarastų tonuso, būtina jį papildyti skaidulomis – vaisiais, daržvovėmis arba maisto papildais su skaidulomis.
Iškrovos dienomis būtinai reikia tuštintis. Idealiausia, jei tai vyksta savaime. Jei ne, tuštinimąsi reikia paskatinti klizmomis arba švelniais vidurius laisvinančiais preparatais.
Iškrovos dienų pasirinkimas
Iškrovos dienos gali būti:
vaisių;
daržovių;
pieno produktų;
kombinuotos.
Egzistuoja daugybė iškrovos variantų – jūsų valia rinktis. Tačiau nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims, taip pat žmonėms, sergantiems virškinamojo trakto ligomis, negalima rinktis iškrovų, kai geriamos tik sultys ar vanduo. Tokiems žmonėms iškrovos dienas patariama daryti ne dažniau kaip kartą per 10 – 14 dienų.
Jeigu pradėjote laikytis iškrovos dienų, kitomis dienomis taip pat reikėtų pakoreguoti savo mitybą: atsisakyti kaloringo, riebaus ir kepto maisto, nevalgyti likus penkioms valandoms iki miego ir pan.
Iškrovos dienų racionas
Lengviausia laikytis baltymų iškrovos: šešis kartus per dieną valgyti po 150 g varškės, sumaišytos su 15 g grietinės, arba šešiskart per dieną išgerti po stiklinę kefyro. Šią dietą galima papildyti dviem puodeliais kavos su pienu, tik be cukraus.
Iškrovas naudinga daryti valgant ryžius ir obuolius, kaitaliojant obuolių ir ryžių košės porcijas. Galima rinktis ir varškės bei rūgpienio derinį: šešis kartus per dieną valgyti tai po 150 g varškės, tai gerti po 200 ml rūgpienio.
Renkantis iškrovos dienų racioną, reikėtų atsižvelgti į produktų suderinamumą ir rinktis, pavyzdžiui, mėsą bei žuvį, vaisius ir daržoves, vaisius ir uogas. Jei darysite dvi iškrovos dienas iš eilės, pirmą dieną valgykite tik mėsą (baltymų diena), o antrą – tik daržoves arba tik pieno produktus.
Iškrovos dienai galite rinktis ir arbūzus: nuo penkių iki šešių kartų per dieną valgykite po 300 g arbūzų.
Jeigu sergate širdies ligomis ir hipertonija, rinkitės kalio dietą: pusę kilogramo abrikosų išmirkykite vandenyje ir kramsnokite visą dieną. Galite skelbti ir bulvių dieną – šios daržovės palyginus sočios. 1200 g bulvių iškepkite orkaitėje ar mikrobangų krosnelėje ir per dieną suvalgykite. Prie bulvių galima išgerti pusę stiklinės pieno ar rūgpienio.
Iškrovos dienomis taip pat galima valgyti tik vaisius ir uogas (bet kokias). Šio tipo iškrovos variacija yra obuolių diena – per penkis ar šešis kartus galima suvalgyti pusantro kilogramo obuolių.
Jeigu mėgstate pieną, per dieną galite išgerti nuo šešių iki aštuonių stiklinių pieno. Jeigu tai jums per sunku, dalį pieno galite pakeisti vaisių sultimis (1 – 2 stiklinės).
Labai naudingos iškrovos dienos morkomis ar agurkais. Pusantro ar du kilogramus daržovių padalykite šešiems kartams ir papildykite jas pora kiaušinių.
Organizmą naudinga valyti ir avižomis: 4 – 6 kartus per dieną valgoma po 200 g avižinės košės, verdant ją su vandeniu ir be druskos.
Laikantis tokių iškrovų, per savaitę galima atsikratyti nuo 2 iki 3 nereikalingų kilogramų. Iškrovos dienomis svarbu gyventi įprastu ritmu: dirbti ir eiti į treniruotes. Tačiau valgyti su visa šeima nerekomenduojama – pagundų geriau saugotis. Badaudami pasistenkite ilgiau pamiegoti (bent 8 – 9 valandas) ir kontroliuokite svorį ant svarstyklių.