Tad prieš susisupdami į paplūdimio rankšluostį ir griebdami karštą čebureką, perskaitykite šiuos šešis patarimus, kurie padės jums vasarą praleisti sveikai ir naudingai:
1. Gerkite vandenį. Labai svarbu užtikrinti organizmui pakankamą skysčių kiekį. Vanduo ne tik išplauna toksinus iš organizmo (mums visiems tai būtina), bet taip pat ir suteikia energijos, protas tampa aiškus, lengviau susikaupti. Net ir esant nedidelei dehidratacijai, (apie 1-2 proc.) mes negalime aiškiai mąstyti ir apdoroti informacijos.
Vidutiniškai žmogui reikia per dieną išgerti apie 2 litrus vandens. Negerkite pirktinio dirbtinai paskaninto vandens, nes jame yra dirbtinių saldiklių ir konservantų, verčiau patys pasidarykite aromatingą vandenį, pridėję į jį šviežių vaisių. Vieni iš labiausiai vykusių derinių yra meliono ir mėtų arba agurkų ir imbiero.
2. Apsilankykite vietos ūkininkų turguje. Susiraskite tokį turgų netoli namų ir ten pirkite šviežius, prinokusius vaisius ir daržoves, kurie buvo surinkti dar tą pačią dieną. Jei valgysite šviežius, vietos ūkininkų išaugintus produktus, organizmas gaus užtektinai maistinių medžiagų. Vaisiai ir daržovės praranda maistines medžiagas iškart po to, kai yra nuskinami.
Sveikiausi produktai vasarą:
Nepatariame apsiriboti vien šiuo sąrašu – valgykite ir kitus vaisius ir daržoves, tačiau atminkite, kad penkiuose toliau paminėtuose produktuose yra itin daug maistingų medžiagų.
Uogos: braškės, mėlynės, avietės ir gervuogės. Visose jose yra daug antioksidantų, kurie veiksmingai naikina laisvuosius radikalus, kurie savo ruožtu pažeidžia ląsteles. Daug tyrimų parodė, kad uogos padeda organizmui apsisaugoti nuo vėžio.
Žalialapės daržovės: žalialapės daržovės padeda praktiškai nuo visko: nuo alergijų, astmos, toksinų, pagerina imuninės sistemos funkcionavimą, nes jas valgant daugėja gerųjų žarnyno bakterijų. Išmėginkite špinatus, gražgarstes, lapinius burokėlius, lapinius kopūstus, garstyčių lapus, salotas ar pekininius kopūstus.
Arbūzai: jie sudaryti iš 92 proc. vandens, juose daug antioksidantų (įskaitant likopeną). Tyrimai parodė, kad suvalgę arbūzo, ilgiau jaučiamės sotūs.
Pomidorai: visi žinome, kad pomidoruose yra likopeno – stipraus antioksidanto, kuris palankiai veikia širdį. Ar žinojote, kad pomidoruose esantis likopenas padeda apsisaugoti nuo nudegimų saulėje? Leidinyje „British Journal of Dermatology“ aprašytas tyrimas, kurio metu dalyviai dešimt savaičių kasdien valgė po 2,5 arbatinius šaukštelius pomidorų pastos. Pastebėta, kad tyrimo dalyvių oda saulėje nudegdavo 50 proc. mažiau.
3. Saugokitės saulės. Valgant likopeno turinčius produktus tiesiog gerėja natūrali organizmo apsauga, ir tai tik papildomas būdas apsisaugoti nuo žalingo spindulių poveikio. Rinkitės tokias apsaugos priemones, kuriose nebūtų oksibenzono, nes jis ardo hormonus. Cinko oksidas yra saugesnis. Nenaudokite purškiamų medžiagų, nes jos veiksmingai nepadengia odos, ir atminkite, kad SPF 75 nėra daug stipresnė apsauga. Visiškai pakanka SPF 30. Svarbiausia pakartotinai teptis kas 2 valandas.
4. Išjunkite televizorių ir laisvalaikį leiskite aktyviai. Neseniai buvo rašyta, kad vasarą vaikai triskart dažniau linkę priaugti svorio. Atrodytų, keista, juk vasara puikus metas vaikams aktyviai leisti laiką. Pasistenkite į kasdienę vaikų vasaros dienotvarkę įtraukti fizinę veiklą. Eikite su jais pasivaikščioti, važinėkitės dviračiais ar riedučiais – jiems tai patiks. Ugdykite fizinio aktyvumo įprotį, pradėkite bent nuo 10 minučių per dieną, ir ilgainiui šį laiką didinkite.
5. Nepamirškite akinių nuo saulės. Akiniai nuo saulės užblokuoja 99 proc. UVA ir UVB spindulių ir apsaugo nuo kataraktos bei raukšlelių aplink akis! Jie apsaugo ir vaikų akis!
6. Planuokite poilsį. Vasara skirta poilsiui! Jei leisite sau pailsėti, atsileis įtampa, sumažės stresas. Net jei vasarą neplanavote ilgų atostogų, paimkite bet kelias laisvas dienas – net nedidelis poilsis gali gerokai sumažinti stresą ir streso hormono kortizolio kiekį kraujyje. Kai organizme šio hormono gaminasi per daug, tai gali paskatinti svorio augimą, ypač pilvo srityje, be to, padidėja širdies ligų rizika.