Skirmantė Sokolovskienė, Vilniaus paukštyno Kokybės kontrolės tarnybos vadovė, pranešime žiniasklaidai teigia, kad viena dažniausių apsinuodijimo maistu priežasčių šiltuoju sezonu yra bakterijos.
„Maiste gali būti įvairių bakterijų, o jų dauginimasis tiesiogiai priklauso nuo palankių sąlygų jų augimui – laiko, drėgmės ir šilumos. Vasaros sezono metu itin svarbu užtikrinti tinkamą šalčio grandinę tiek prekybos vietose, tiek transportuojant ir laikant produkciją iki paruošimo vartojimui. Tačiau riziką bakterijomis daugintis, ypač sukeliančioms ligas, tokioms kaip salmonelės ar Listerija Monocytogenes, kelia ne vien tik šiluma“, – sako S. Sokolovskienė.
Pasak jos, gaminant lauke, reikia įdėti daug daugiau pastangų norint užtikrinti tokias pačias higieniškas sąlygas kaip namų virtuvėje.
„Reikia pasirūpinti vandeniu, švariu darbastaliu ir indais gaminimui. Taip pat, pagal turimas sąlygas lauke, tinkamai pasirinkti ir produktus“, – teigia ekspertė.
Sauga pradėkite rūpintis dar parduotuvėje
S. Sokolovskienė sako, kad ruošiantis griliui, maisto sauga reikia pradėti rūpintis dar parduotuvėje.
Anot jos, net jei pasirinksite vištieną, kuriai marinuoti dažnai užtenka ir pusvalandžio, marinuojamą mėsą vis tiek geriausiai laikyti šaldytuve.
„Maisto bakterijos pradeda daugintis jau 5 laipsnių temperatūroje, o jai kylant – šis procesas tik spartėja. Todėl mėsos nereikėtų net trumpam palikti marinuotis kambario temperatūroje arba dar blogiau – gamtoje, laukiant, kol įsidegs kepsninė“, – teigia S. Sokolovskienė.
Ji priduria, kad prieš marinavimą jokiu būdu nereikėtų šviežios mėsos plauti – taip tik padidinsite riziką ant neapdorotos mėsos galinčiomis būti bakterijomis apkrėsti virtuvės paviršius, indus ar įrankius.
Būkite atidūs: gamta – ne mūsų vienų
Jei mėsą ruošite ne namuose, bet jau gamtoje, ekspertė pataria įvertinti ten būsiančias sąlygas gaminimui.
Gamtoje neturint galimybės tinkamai ir saugiai marinuoti mėsą, anot ekspertės, parduotuvėje galite įsigyti jau paruoštą kepti.
„Tokiu atveju geriausia rinktis fasuotą, o ne iš sveriamos mėsos lentynos. Apsauginės dujos pakuotėse apsaugo produkciją nuo pažeidimų, prisilietimų, sąlyčio su oru ir bakterijų dauginimosi tiek transportavimo metu, tiek prekybos vietose. Taigi mėsa išlieka šviežesnė, jos skoninės savybės nepakinta“, – sako S. Sokolovskienė.
Ji pataria nepamiršti pasirūpinti ir kepsninių bei joms skirtų įrankių švara.
Kaip kepti ir ką daryti su likučiais?
S. Sokolovskienė sako, kad net jei ant žalios mėsos ir patenka bakterijų, jos yra sunaikinamos termiškai apdorojant produktą.
Ji primena, kad svarbu nepamiršti ir tinkamai sutvarkyti grilio patiekalų likučius.
„Jei iškylaujant gamtoje liko maisto, nelaikykite jo ant stalo bei ant tiesioginių saulės spindulių – kuo greičiau sudėkite į šaltkrepšį. Be to, nemaišykite produktų, pavyzdžiui, mėsos su jos garnyrais. Skirtingus likučius sudėkite į atskirus indelius“, – sako maisto kokybės ir saugos ekspertė.