– Kaip susidomėjote skanumynų gamyba?
– Kaip gimė idėja receptais dalytis socialiniame tinkle?
– Iš kur semiatės įkvėpimo ir idėjų?
– Kaip suderinate odontologijos studijas su saldumynų gamyba?
Tačiau jau pirmo kurso pradžioje supratau, kad vien mokydamasi galiu prarasti tam džiaugsmą. Dėl to pradėjau šokti ansamblyje – ši veikla man padeda atsipalaiduoti, pailsėti, nusiraminti. O kai repeticijų nėra ir esu padariusi dienos darbus, galiu kurti virtuvėje. Tai yra motyvacija taip susiplanuoti laiką, kad viskam jo užtektų.
– Ar manote, kad odontologija ir desertai turi kažkokį bendrą elementą?
– Kokie yra pagrindiniai dalykai, kuriuos supratote apie odontologiją ir maisto gaminimą?
– Baigiau tik du kursus, bet sužinojau tikrai labai daug ir tas žinias stengiuosi pritaikyti. Gamindama maistą stengiuosi cukraus kiekį kiek įmanoma mažinti, pavyzdžiui, vietoje uogienės dėti šviežias uogas, nepadauginti džiovintų vaisių, nes jie dažnai būna papildomai saldinti. Taip pat stengiuosi gaminti kuo įvairesnį maistą, nes angliavandeniais gausi dieta sukelia daugiausiai problemų mūsų burnoje.
Taip pat daugiau įtraukiu pieno produktų, daržovių. Galėtų būti toks pavyzdys: vietoj paprastų blynų, pagardintų sviestu ir sirupu, galima pagaminti varškės ir cukinijų blynelius, pagardintus graikišku jogurtu, žalumynais, lašiša.
– Pasidalinkite savo žiniomis apie sveiką dantų priežiūrą su „Delfi Maistas“ skaitytojais, kurie mėgsta saldumynus? Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad nepakenktų dantims?
– Paminėsiu vienus iš svarbiausių faktų, kurie mane pačią nustebino, ir dabar tai taikau savo gyvenime kiekvieną dieną.
Reikėtų įsiminti kiekvienam, kad ne taip svarbu, kiek saldumynų suvalgome, o kaip dažnai. Kuo ilgiau angliavandenių turintys maisto produktai yra aplink dantis, tuo ilgiau bakterijos gamina rūgštį, ir tuo didesnė demineralizacijos tikimybė.
Populiarus yra projektas „Saldumynai šeštadieniais“, įkurtas Lietuvos odontologų iniciatyvinės grupės. Projekto tikslas – paskatinti riboti saldumynų vartojimą bei pasinaudoti Skandinavijos šalių praktika, kur daugelyje šeimų ir vaikų ugdymo įstaigų saldumynų vaikams duodama tik vieną dieną per savaitę. Siekiama, kad Lietuvoje kuo daugiau šeimų įsitrauktų į programą ir mažintų cukraus vartojimą. Taigi, išvada tokia, kad reikia mažiau užkandžiauti saldžiais produktais. Geriau suvalgyti daugiau vienu kartu nei užkandžiauti daug kartų po mažiau. Tarp visokio maisto ir gėrimų reiktų daryti bent 3-4 valandų pertraukas.
Tęsiant temą apie gėrimus – daug kas gali galvoti, kad apelsinų sultys yra puikus užkandis arba populiarus gazuotas gėrimas, kaip skelbiama, be cukraus yra nekenksmingi dantims, nes neturi cukraus. Tai yra netiesa, nes tokie gėrimai yra rūgštūs ir padidina rūgštingumą burnoje. Tai puiki terpė bakterijoms veikti. Jei jau geriate, labai rekomenduoju gerti pro šiaudelį ir skysčio ilgai nelaikyti burnoje.
Siūlau į mitybą įtraukti daugiau daržovių, jos ne tik yra sveikos mūsų kūnui dėl įvairių vitaminų bei mineralų, bet ir savo rūpia tekstūra prisideda prie natūralaus dantų apsivalymo. Sūris, riešutai taip pat yra vieni iš geriausių užkandžių – jie padeda stiprinti danties audinį.
– Kokių iššūkių patiriate būdama studentė ir tuo pačiu laiku prižiūrinti savo socialinio profilio veiklą?
– Kokie yra jūsų ilgalaikiai tikslai ir svajonės šiose dviejose srityse?
– Noriu būti gera gydytoja, kurios žmonės nebijotų, kreiptųsi su džiaugsmu. Labai noriu skleisti daugiau informacijos apie burnos ligų prevenciją, eiti į mokyklas, darželius, stovyklas, tai darau jau ir dabar. O maisto srityje svajoju apie savo receptų knygą, o galbūt laidą, kurioje taip pat siečiau odontologijos ir maisto gamybos žinias, kalbinčiau kolegas ir šviesčiau visuomenę.
– Kokiais patarimais pasidalintumėte su tais, kurie siekia suderinti studijas su pomėgiais ir darbu socialiniuose tinkluose?
– Kai esi jaunas, norisi tiek visko veikti, daryti, matyti, patirti, pajausti, o studijos atima daug laiko. Bet aš matau tai kaip galimybę mokytis laiko planavimo, motyvacijos bei disciplinos, nes kai matai savo svajonių gyvenimo viziją, tikslus ir didžiausius troškimus, viską darai, kad to ir pasiektumei. Aš labai skatinu neklausyti tų, kurie sako: tau nepavyks, čia ne tau, užsiimi bereikšme veikla ir panašiai. Reikia tiesiog imti ir daryti ir viskas pavyks, net jei atrodo, kad visoms veikloms neužteks dienoje valandų – tiesiog sudarykite dienos tvarkaraštį, susidėliokite prioritetus ir viską spėsite suderinti. Man padeda rutina, tikslų išsikėlimas – tuomet judu tinkama linkme.
– Pasidalykite, prašau, sveikų skanumynų receptais.
– Štai trys labai skanių patiekalų receptai.
Reikės:
Kilogramo obuolių
1,5 stiklinės avižų miltų
Pusę stiklinės rudo cukraus
1 šaukštelio cinamono
Pusę šaukštelio druskos
Pusę šaukštelio kepimo miltelių
Stiklinės obuolių tyrės (nesaldintos)
2 šaukštų aliejaus (naudojau graikinių riešutų, tinka ir kokosų aliejus ar bet koks kitas mėgstamas)
1 šaukštelio obuolių acto
1 stiklinės sojų pieno (ar betkokio kito)
Ant viršaus :
Šaukšto cinamono
Šaukšto avižų miltų
Šaukštelio vandens
Saujos smulkintų riešutų ir sėklų (naudojau migdolus ir saulėgrąžų sėklas)
Gaminimo eiga:
* Obuolius nuplauti ir supjaustyti kubeliais.
* Visus sausus ingredientus išmaišyti viename dubenyje, o šlapius – kitame. Šlapius supilti į sausus ir sumaišyti. Į masę įmaišyti pjaustytus obuolius.
* Paruošiame trupinius: tereikia sumaišyti visus ingredientus viename dubenėlyje ir užberti ant viršaus. Kepti 35 min. 180° C įkaitintoje orkaitėje. Leiskite atvėsti ir ragaukite, skanaus!
Reikės:
90 g miltų
40 g proteino (arba papildomai miltų)
2 kiaušinių
200 ml pieno
130 g natūralaus jogurto
Šaukšto lydyto sviesto
Šaukštelio vanilės ekstrakto
Šaukštelio kepimo miltelių
Žiupsnelio druskos
Gaminimo eiga:
* Vienam dubenyje sumaišyti skystus ingredientus. Kitame sumaišyti sausus ir į juos įmaišyti skystą masę.
* Iškepti vaflinėje ir viskas – gavau dvi porcijas: 4 didesni arba 5 šiek tiek mažesni vafliai. Patiekiau su jogurtu, šilauogėmis bei riešutų sviestu ir kokoso drožlėmis.
Skanaus!
2 porcijoms reikės:
Pirmam sluoksniui:
6 nedidelių braškių
200g jogurto
Šaukšto agavų sirupo
Šaukštelio žėlės
Antram sluoksniui:
150g jogurto
Šaukšto agavų sirupo
3 šaukštelių chia sėklų
Ant viršaus:
Griežinėlių braškių
Gaminimo eiga:
• Įberti želė į dubenėlį ir įpilti vandens tiek, kad apsemptu, leisti išbrinkti.
• Sutrinti braškes šakute taip, kad dar liktų šiek tiek gabaliukų.
• Sudėti jogurtą, sirupą ir išmaišyti.
• Ištirpinti išbrinkusią želė ir supilti į braškių ir jogurto masę.
• Supilti į stiklines ir palikti šaldytuve.
• Antram sluoksniui sumaišyti visus ingredientus ir palikti šaldytuve, kol želė sustings.
• Kai ši sustings, uždėti chia ir jogurto sluoksnį.
• Ant viršaus užberti granolos/ riešutų ir pagardinti braškėmis.
Skanaus!