Žinome, kad mityba yra svarbi mūsų fizinei sveikatai, tačiau retai pagalvojame apie tai, jog ji ne mažiau reikšminga ir psichinei būklei. Savo gyvenimo būdo veiksnius galime kontroliuoti, todėl bandymas rasti atsakymus, kaip juos pagerinti – pavyzdžiui, gerai išsimiegoti, sveikai maitintis, saikingai vartoti alkoholį, gali iš tikrųjų pakeisti daugelio žmonių gyvenimus.
„Neseniai tarptautinės mokslininkų komandos iš Kembridžo (Didžioji Britanija) ir Fudano universitetų (Kinija) paskelbtame tyrime netinkama mityba įvardijama kaip vienas esminių veiksnių, lemiančių depresijos atsiradimą. Kitaip tariant, nesveika mityba veikia mūsų imuninę sistemą ir medžiagų apykaitą, o tai savo ruožtu padidina depresijos riziką“, — tvirtina knygos „Viskas dėl angliavandenių“ autorė Živilė Povilaitytė-Buzaitė.
Lapiniai žalumynai
Lapiniai kopūstai, rukolos lapai, špinatai, prieskoniniai žalumynai yra puikus žaliųjų daržovių pasirinkimas kovoje su prasta nuotaika. Jie padeda nuo nerimo ir palaiko optimalią smegenų funkciją. Naudokite žalumynus, gamindami sriubas, troškinius ir salotas prie mėsos ar žuvies patiekalų.
Pupelės
Hormonas serotoninas padeda stabilizuoti nuotaiką. Aminorūgštis, vadinama triptofanu, yra būtina serotonino gamybai. Jūsų kūnas negali sintetinti triptofano, todėl jo turite gauti su mityba. Graikiniai riešutai yra puikus triptofano šaltinis. Šiuose riešutuose taip pat yra omega-3 riebalų rūgščių, kurios padeda kovoti su depresija ir nerimu.
2019 m. JAV atliktas mokslinis tyrimas parodė, kad tie, kurie kasdien valgė po ketvirtadalį puodelio graikinių riešutų, turėjo net 26% mažesnę tikimybę susirgti depresija.
Avokadai
Svogūnai
Reikiamas serotonino kiekis užtikrina gerą smegenų veiklą ir jūsų savijautą. Kai kurie junginiai trukdo serotonino sintezei, o svogūnai blokuoja šiuos junginius, todėl jūsų organizmas gali gaminti daugiau serotonino. Svogūnai puikiai tinka įvairiomis formomis — žali salotose, virti sriubose, troškiniuose ir kituose karštuose patiekaluose.
Grybai
Grybai gali padėti kovoti su depresija ir nerimu dėl dviejų priežasčių. Pirma, juose yra daug kalio, kuris gali padėti nuo nerimo. Antra, grybuose gausu antioksidantų, kurie padeda sumažinti visų ląstelių, įskaitant smegenų, oksidacinį stresą. Mažesnis oksidacinis stresas smegenų ląstelėms gali padėti sumažinti prastą savijautą ir nuotaiką.
Pomidorai
Riebi žuvis
Riebiose žuvyse, tokiose kaip lašiša ir skumbrė, yra daug omega-3 riebalų rūgščių, kurios padeda pagerinti psichinę sveikatą. Derėtų valgyti riebią žuvį ne dažniau nei du kartus per savaitę, nes joje gali pasitaikyti pavojingų metalų, kurių susikaupimas nėra naudingas smegenų ir viso organizmo sveikatai.
Paukštiena
Vištienoje ir kalakutienoje yra daug triptofano, kurį jūsų organizmas naudoja serotonino gamybai. Kad jūsų smegenys veiktų gerai ir jūsų psichinė sveikata būtų stabili, galite paukštieną valgyti nors ir kasdien.
Pieno produktai
Mėlynės
Sauja mėlynių kasdien gali padėti sureguliuoti emocijas ir stabilizuoti nuotaiką. Mėlynėse randamas antioksidantas flavonoidas, vadinamas antocianinu. Jis mažina polinkį į depresiją ir viso organizmo uždegimą.
Sėklos
Knygoje „Viskas dėl angliavandenių“ teigiama, kad jei jūsų mityboje gausu perdirbtų angliavandenių, pusfabrikačių, labai riebių produktų ar dažniausiai valgote keptą bei aliejuje skrudintą maistą — visa tai taip pat gali prisidėti prie jūsų prastos nuotaikos. Taip yra todėl, kad greitieji angliavandeniai, kurie randami pusfabrikačiuose ir greitajame maiste, skatina staigius cukraus kiekio kraujyje svyravimus, o jie gali paskatinti nerimą, nemigą ar net panikos priepuolius.
Pamėginkite į savo mitybą įtraukti jūsų sveikatai ir nuotaikai naudą teikiančio maisto — daugelį anksčiau paminėtų produktų galite valgyti kad ir kasdien. Po kelių savaičių pajusite, jog geriau jaučiatės ir esate laimingesni, o depresyvi nuotaika liks praeityje.